SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Recep Altay
Recep Altay

GAZETECİLİK MESLEK DEĞİL MESELEDİR

GAZETECİLİK MESLEK DEĞİL MESELEDİR
Bu haber 11 Ocak 2019 - 8:02 'de eklendi.

İnsanız İşte…

10 Ocak gazetecilerin bir fikir işçisi olarak haklarını düzenleyen 212 Sayılı Yasa’nın kabulünün yıl dönümü. ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ nasıl kabul edildi, bugünlere nasıl gelindi, kısaca değinmekte yarar var.Basın mesleğinde çalışanlarla işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyen 5953 sayılı kanunun bazı maddelerinin değiştirilmesine ve bu kanuna bazı maddeler eklenmesine dair kanun Milli Birlik Komitesi’nce 4 Ocak 1961 de kabul edildi. 10 Ocak 1961 günü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğü giren yasa ile gazetecilerin bazı sosyal hakları güvence altına alındı.

212 Sayılı Yasa’nın çıkarılışı, bu dönemde yaşanan “Babıali’de Dokuz Patron Olayı” ile de Türk basın tarihine geçti. İşverenler ve çalışanlar arasında gerginliğe, gazetelerin kapanmasına ve çalışanların ‘Basın ’adında yeni bir gazete çıkarmasına neden olaylar şöyle meydana gelmiştir. 10 Ocak günü gazetelerini ellerine alan okurlar, “Gazetemizi Üç Gün Kapatıyoruz” başlığıyla karşılaştılar. Başlığın altında 9 gazete patronunun imzasıyla yayınlanan 212 Sayılı Yasa ile Basın İlan Kurumu’nun oluşturulması ilgili 195 sayılı yasaya yönelik tepkilerin dile getirildiği, yasaların mesleki sakıncalar doğuracağı iddia edilen ortak bildiri yer alıyordu.

Gazete sahiplerinin bu ortak tepkisi karşısında çalışanlar da bir araya geldiler. İstanbul Gazeteciler Sendikası, çalışanlara ait bir ortak bildiri yayınlayarak, kapanma kararının gazete sahipleri tarafından verildiğini, diğer çalışanların ise bu durumu tasvip etmediklerini açıkladılar. Gazeteciler aynı gün sendika önünden başlayan sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Ayrıca sendikada gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda patronların üç günlük boykotu sırasında “Basın” adlı bir gazete yayınlanmasına karar verildi. Bu şekilde devam edip giden bir hak arayış süreci ve sonunda elde edilen bir zafer var. Ancak gelin görün ki 10 Ocak günümüzde tüm şehirlerde kutlanırken, bu günlere nasıl gelindiği ve ne amaçla bugünün kutlanıldığını düşünülmeden bir sevgililer günü kutlarcasına bir hava var. Gazete patronları da, yerel gazete çalışanlarının büyük bir çoğunluğu da bugünün ne anlam ifade ettiğini bilmedikleri gibi çalışanların hak arayışına girme konusunda bir dertleri de yok. Çünkü bunu meslek gibi görüp, ona göre hareket ediyorlar. Ne zaman gazeteciliğin bir meslek değil, mesele olduğu anlaşılır işte o zaman 10 Ocak anlamlı olmaya başlar.

Siyasiler, STK’lar, çeşitli kuruluşların 10 Ocak gününe yükledikleri anlam ve meseleye bakış açılarını birkaç örnek üzerinden anlatmaya çalışacağım. Bugün medya organlarıyla bir şekilde işi olan birçok kurum ya da kişiler, bir konuşma yapacakları zaman selamlama aşamasında basın mensuplarına mutlaka yer verirler ve ifade şekli olarak ta “İlimizin güzide basın mensupları” diye tabir kullanırlar. Ancak selamlama kısmında basının ne işi var diye uzun süre düşünmüşlerdir ve akıllarına tek gelen şey, onlar olmazsa bizi halka kim duyuracaktan öteye gidememiştir. Siz hiç yerelde STK’ların gazeteciler için yürüyüş yaptığını gördünüz mü? Sanmam çünkü çok fazla prim yapmaz. Peki, 10 Ocak gününde ne konuşulur ve nasıl bir ödüllendirme yapılır, birçok yetkili bu özel günde medya organlarını ziyaret ederken dillerinde pelesenk olmuş bazı ifadeleri kullanır dururlar. Yok efendim siz dördüncü güçsünüz. Birçoğunun bunun ne demek olduğunu bildiklerini de sanmıyorum. Ağızdan ağıza dolaşan bir dedikodu misali herkes kullanıyor. Ha bu arada birde etkinlikler yapılıyor, mesela gün sonunda bir akşam yemeği, ve evin sadece bir köşesine konulmaya yarayan plaket elbette gazetecilerden tam not alıyor. Ben daha önce gazetecilerin istihdam sorunu, özlük hakları gibi konularda bir farkındalık oluşturulduğunu görmedim. Varsın yoksun dördüncü güç başka da bir şey yok. Vahiy bilgisi gibi etrafta dönüp dolanıyor. Bu anlamlı günün en komik taraflarından birisi ise, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak anılması. Sizler hiç çalışan öğretmenler, çalışan anne ve babalar ya da buna benzer bir gün ismi duydunuz mu, bana kalırsa bu ismin kullanılma sebebi o kadar çok çalışamayan gazeteci var ki, tüm gazetecilere mal edersek bu günü, çalışanlara haksızlık etmiş olacağız endişesini taşıyor.

KENDİMİZİ HABER YAPSAK SESİMİZİ DUYAR MISINIZ?

Gazetecilik, elbette ki sadece bu işin okulunu okumakla olmaz. Olaylara farklı bakan, eleştirel kültüre sahip kendini geliştirmiş, vizyon ve misyon sahibi birçok kişi de gazeteciliği yapabilir. Ancak asıl problem, bu işin üniversitesini okumuş olanların ya işsiz kalması ya da asgari ücrete talip olmalarıdır. Her geçen gün artan tabela üniversiteleri ile birlikte, gazetecilik en düşük puanlarla kazanılıp okunan bir bölüm haline geldi. Her yıl kamu ve özel üniversitelerden toplam 75 iletişim fakültesinden binlerce gazeteci mezun oluyor. Bunlara farklı isimler adı altında açılan bölümler ve meslek yüksekokullarını dâhil etmiyorum. Ortaya çıkaracak olan tabloyu varın siz düşünün. Her gün onlarca insanın sorununu dile getiren gazeteciler, maalesef kendi dertlerine çözüm bulamıyor. Çünkü onların ifadesiyle başka çaremiz yok. Bir haberle onlarca sorunu çözen gazeteciler, tüm dünyaya şöyle haykırıyor; Kendimizi haber yapsak sesimizi duyar mısınız? Ama bana kalırsa duymadılar. Duymaya da hiç niyetleri yok. Bu vesileyle gazeteciliği meslek değil, bir mesele olarak gören çalışamayan ve çalışan tüm meslektaşlarımın bu anlamlı gününü kutluyorum. Sağlıcakla ve esenle kalın…

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. -Mustafa Kemal Atatürk

Üç gazete, beni yüz sancaktan daha çok korkutur. -Napolyon Bonapart

Bizi idare edenler, hükümetler ve gazetelerdir. -WendelPhillips

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER