SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Feyzioğlu: Yeni yargı reformunu hayat geçirerek,  tüm tuzakları bozabiliriz!

Feyzioğlu: Yeni yargı reformunu hayat geçirerek,  tüm tuzakları bozabiliriz!
Bu haber 10 Temmuz 2019 - 17:53 'de eklendi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek için ilimize geldi. İlimizde bulunduğu sırada yerel bir televizyon kanalında yeni yargı reformu hakkında açıklamalarda bulunan Feyzioğlu “FETÖ’nün ve PKK’nın ve DHKPC’nin, tüm dünyada yarattığı Türkiye’nin diktatörlük olduğu algısını kırabilmemiz için, bu ülkenin insanına huzur ve güven veren yargıyı hayata geçirmek zorundasınız. Yeni Yargı Reform Paketi hayata geçirildiği takdirde birilerinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik masa başlarında yaptığı senaryoları da çöpe attırır. Yargı reformunu büyük bir titizlikle hazırlayan bir ülke, aynı titizlikle hayata geçirmeye başlarsa birilerinin hevesi kursağında kalır. O yüzden bu reformunun hayata geçmesi lazım” dedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde  yargı bağımsızlığının geliştirilmesi, hukukun güçlendirilmesi, makul sürede yargılanma hakkının gözetilmesi çerçevesinde hazırlanan 2019 Yargı Reformu Strateji Belgesini açıklamıştı. Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere ilimizde bulunan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Elazığ Baro Başkanı Mustafa Yentür’ünde katıldığı bir yerel televizyon programında Yeni Yargı Reform Paketi hakkında bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek konuya dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“MECLİSİN GÖREVİ, CUMHURBAŞKANININ SÖZÜNÜ HAVADA BIRAKMAMAKTIR”

Başkan Feyzioğlu,  “Sayın Cumhurbaşkanı altına imzasını atarak bir yargı reformu açıkladı. Yargı reformu Adalet Bakanımızın ve Adalet Bakanlığının tüm bürokratlarının büyük katkısı ile Türkiye’de hazırlanmış en çoğulcu katılımcı yöntemle ortaya çıktı. Bir buçuk yıldır daha ilk maddesinden itibaren Türkiye Barolar Birliği içinde mi, içinde. En son Külliyede Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı mı, açıklandı… Burada siyasi sorumlu kim, Sayın Cumhurbaşkanı… Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Türk Milletine bu paketi çıkaracağız, yargı reformu strateji belgesini hayata geçireceğiz’ dedi. Daha sonra da ‘Meclis kapanmadan önce ilk kısmı da çıkacak’dedi. Şimdi Meclisin görevi nedir? Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının sözünü havada bırakmamaktır. Yüce Meclise sesleniyorum ben burada ayın 18’ inde tatile gireceklerini duyuyorum ve 18’ ine kadar çıkartın bunu diyorum” diye konuştu.

“TÜRK MİLLETİ, TOPLUM YARGI REFORMUNUN İLK PAKETİNİN ÇIKMASINA KİLİTLENDİ”

Yeni Yargı Reform Belgesinde çok önemli hükümlerin yer aldığını aktaran Feyzioğlu paketin hayata geçirilmesi halinde, ekonomik anlamda da katkı sağlayacağını belirtti. “İfade özgürlüğünü garanti altına alan çok önemli hükümler var.  Şu anda Türk Milleti, toplum yargı reformunun ilk paketinin çıkmasına kilitlendi. Bunu ekim ayına bırakırlarsa bunun heyecanı kaçar, tılsımı bozulur. Dünyanın sonu değil belki, ekim ayında da çıkabilir ancak yatırımcı iş yapmak için bunu bekliyor, Türkiye’nin yargısal anlamda da yüzde yüz güven veren bir ülke olmasını bekliyor” dedi.

“ELAZIĞ, EKONOMİDE PATLAMAYI BEKLİYOR”

Bu anlamda Elazığ’a da yatırım yapmayı planlayan yatırımcıların bu yargı reform paketini beklediklerini ifade eden Feyzioğlu “Elazığ’a yeni nesil elektrikli motor firması ile iş henüz bağlanmadı, yatırımcı bunu bekliyor. Elazığ ekonomide patlamayı bekliyor inşallah. Bir tekstil devi olabilir Elazığ… Yeni nesil makinelerle, robot teknolojisi ve ileri teknoloji ile. Hem de çok büyük bir istihdam sağlayacak fabrikanın zinciri sayesinde. Bunlar Türkiye’de yargının güvenilir olmasını bekliyor patlamak için” İfadelerinde bulundu.

“BUNU YAPMAK MECLİSİN BOYNUNUN BORCU”

“Yargının çivileri tek tek söküldü; şimdi tek tek bu çivileri düzgün yerine çakmak lazım” diye konuşan Başkan Feyzioğlu “ Yargı reformu bu çivilerin çakılmaya başlamasının ilk adımı… Bu daha başlangıç… Biz daha başlarken teklersek güven vermez. Toplum, yargı reformuna kilitlenmişti. Bunu yapmak Meclisin boynunun borcu… Sayın Cumhurbaşkanı yapılacak dedi, toplum beklentiye girdi. Meclisin de üzerine düşeni artık yapması lazım” dedi.

“TÜRKİYE’YE YÖNELİK BİRİLERİNİN MASA BAŞLARINDA YAPTIĞI SENARYOLARI ÇÖPE ATTIRMAK İÇİN…”

Konuşmasının devamında “Türkiye bir diktatörlüğe dönüşüyor” diye konuşanların sözlerini geçersiz kılmak için paketin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Feyzioğlu, “Diken battığı yerden çıkar. Türkiye’ye dikeni FETÖ yargıdan batırdı.FETÖ,  Türkiye’yi yargı noktasından ele geçirme noktasına geldi. Bütün kurumlarımız zaafa uğradı. Bizim tekrar çağdaşlaşmak için şahlanabilmemiz yargımızı güvenilir hale getirmemize bağlı. Yargı Reformunu ciddi ciddi ilan eden ve hayata geçirmeye başlayan bir ülkeye diktatörlük diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Dünyada Türkiye için, “Türkiye bir diktatörlüğe dönüşüyor” diyorlar. İşin hazırlığı yapılıyor. Diktatörleri dünyada devirirler. Türkiye bir diktatörlük değildir. Ama tüm dünyaya FETÖ’nün ve PKK’nin Ve DHKPC’nin, yarattığı Türkiye’nin diktatörlük olduğu algısını kırabilmemiz için bu ülkenin insanına huzur veren, güven veren yargıya hayata geçirmek zorundasınız. Türkiye’ye yönelik birilerinin masa başlarında yaptığı senaryoları da çöpe attırır. Birlerinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik planlarını da çöpe attırır. Yargı reformunu büyük bir titizlikle hazırlayan bir ülke aynı titizlikle hayata geçirmeye başlarsa birilerinin hevesi kursağında kalır. O yüzden bu reformunun hayata geçmesi lazım. İlk kanun paketinin de meclis kapanmadan çıkması son derece önemli. Çünkü Türkiye düşmanı yayınlarda başladı bile; reform açıklandı ama  seçim yatırımımıydı  acaba, hiç niyetleri yok muydu acaba? Şunların sözlerini havada bırakmak, geçersiz kılmak o kadar kolay ki… Çünkü noktasına virgülüne kadar hazırlanmış artık taslaklar var. Bunun üzerinde tüm barolar çalıştı, TBB çalıştı, Adalet Bakanlığının yüzlerce bürokratı, hâkim ve savcılarımız çalıştı, tüm hukuk fakülteleri çalıştı. Bunlar geçmeye hazır. Siyaseten tartışmalı konuları ekime bırakalım ama hazır olanları geçirelim ki kararlılığımız ortaya çıksın.”

“YARGI REFORMU ÇIKARTARAK TÜM TUZAKLARI BOZABİLİRİZ”

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı ile görüştüğü takdirde “Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanına yönelik her türlü senaryonun bertaraf edilmesi için düşünce özgürlüğüne güvence getiren, keyfi tutuklamaları önleyen, hâkimlerin terfi ve tayinlerini Avrupa insan hakları mahkemesi kararlarına uygun karar vermeye bağlayan, örgüt üyeliği veya örgüte yardım mı, yoksa bir eleştiri yazısı mı’ ayrımında önce özgürlük dedirten yargı reformu çıkartarak tüm tuzakları bozabiliriz”  diyeceğini kaydederek “Gerçekten Türk halkının çok heveslendiği, heyecanla beklediği bir reform, bunun ekim ayına bırakılması soru işaretlerini getirir” dedi.

İLİMİZDE YAPILACAK AVUKAT EVLERİ İÇİN KATKI SAĞLAYACAK

Programda Elazığ Baro Başkanı Mustafa Yentür’den övgüyle bahseden Feyzioğlu, aynı zamanda, Elazığ Baro Başkanı Mustafa Yentür’ün “Avukat Evleri” projesini de değerlendirerek yer tahsisi yapıldığı takdirde Avukat Evlerinin ilimizde yapılması için gerekli desteği ve katkıyı sağlayacağını aktardı ve “Biz tüm baro başkanları oturduğumuz da benim bir gözüm Mustafa Yentür de olur. Çünkü Mustafa Başkan, Anadolu’nun sesidir. Mustafa başkanın yüzü ekşiyorsa, bir sıkıntı var demektir; gülüyorsa iyidir. İnanın koca koca baro başkanları da Mustafa Başkan’ı bekler, dinler. Böyle bir meslektaşımla, çalıştığım için sadece mutlu değilim aynı zamanda gururluyum. Allah herkese böyle bir dost nasip etsin. Elazığ da böyle bir baro başkanına sahip olduğu için bence çok şanslı” diyerek konuştu.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER