SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Erol: Milletvekilleri biraz rahat hareket etmiş!

Erol: Milletvekilleri biraz rahat hareket etmiş!
Bu haber 08 Kasım 2018 - 14:15 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

Erol: Milletvekilleri biraz rahat hareket etmiş!

Elazığ’ın yerel sorunlarını her platformda dile getiren çözüm için gayret sarf eden CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Halk TV’de Ana Haber’de Lale Özan Arslan’ın sunduğu Günün Gelişmeleri programına konuk oldu.  Vekil Erol, programda Elazığ’ın sorunlarını ve ülke gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Elazığ’a yönelik yaptığı değerlendirmede Erol, “Kent kendi içine kapanmış, eskiden Doğunun Paris’i olarak adlandırılan Elazığ’ı;  Bingöl, Diyarbakır ve Malatya bizi geçmiş yani en geride biz kalmışız.Bunun nedeni siyaset tek taraflı gelişince şöyle bir algı yerleşmiş biz bir şey yapsak da yapmasak da Elazığlılar bize oy veriyor. Hakikaten de öyle olmuş ve bunları sorgulayan bir başka partiden bir milletvekili olmayınca siyaset kurumları ve milletvekilleri biraz daha rahat hareket etmiş” dedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Halk TV’de bir programa konuk olan Elazığ Milletvekili Gürsel Erol kendisine yöneltilen Elazığ ve ülke gündemine dair soruları içtenlikle yanıtladı. Öncelikli olarak Elazığ’da yakaladığı başarı hikâyesini anlatan Erol “Elazığ halkına canı gönülden teşekkür ederim. Benim hayatımda yaşayabileceğim en büyük onurdu. Elazığ Türkiye’nin yüzde 90 nüfusunun muhafazakar ve milliyetçi bir kent.Muhafazkarlığıradikalcilikten gelmiyor; milliyetçiliği de kafatası milliyetçiliğinden gelmiyor.Devletçilikten milli duyguların yoğun olmasından ülkenin ulusal değerlerini sahiplenmesinden bayrağa olan bağımlılığında bir ulusal duruşundan kaynaklı. Devlet geleneklerini önemseyen bir kent. Benimde sergilemiş olduğum devlet geleneklerini ön plana çıkarmam Elazığ’da karşılığını buldu ve beni sahiplendiler. Elazığlıların etnik kimliğe dayalı bir tercih yapmadılar ve ilkeli durdular. Benim ülkenin sorunlarına bakış açıma baktılar. Seçim kampanyası esnaf gezip el sıkmak değildir. Halktan biri olduğunuzu hissettirmediğiniz zaman siz ne anlatırsanız anlatın ilgilenmiyor ama sizi kendisinden biri olarak gördüğü zaman sizi sahipleniyor. Elazığ’da ki başarımı aslında seçimi kazanmakla sınırlı görmüyorum. Esas sorun ondan sonraki süreç.  Size oy veren ve vermeyenlerin gönlüne girebilmek, iz bırakabilmek başarıdır. Buanlamda da Elazığ halkının bize gönlünü açtığını, görüyorum. Bundan dolayı da çok memnunum” dedi.

“ELAZIĞ KENDİ İÇİNE KAPANMIŞ”

Elazığ’ın önde gelen sorunlarına değinen ve Elazığ’ın her yerleşim biriminde, her köyde, her evde bir sorun olduğunu söyleyen Erol,  “Üniversitemiz var ama Elazığ bir üniversite kenti değil, üniversite yalnızca eğitim veren bir kurum haline dönüşmüş. Organize sanayi bölgemiz var ama Elazığ sanayi kenti de değil. Elazığ’da ovalarımız var ama Elazığ bir tarım kenti de değil. Turizm potansiyeli yüksek yerlerimiz var ama Elazığ bir turizm kenti de değil.Kent kendi içine kapanmış,eskiden Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Elazığ’ı Bingöl, Diyarbakır  ve Malatya bizi geçmiş en geride biz kalmışız.Bunun nedeni siyaset tek taraflı gelişince şöyle bir algı yerleşmiş biz bir şey  yapsak da yapmasak da Elazığlılar bize oy veriyor.  Hakikaten de öyle olmuş ve bunları sorgulayan bir başka partiden bir milletvekili olmayınca siyaset kurumları, milletvekilleri biraz daha rahat hareket etmiş. Ben orada farklı bir bakış açısı getiriyorum siyasete kentin sorunlarına gündeme getiriyorum, çatışma üzerinden değil siyaseti sorgulayan çözüm odaklı bir dil kullanarak yapmaya çalışıyorum” diyerek sözlerine devam etti.

“ÇİMENTO FABRİKASININ KAPATILMASI LAZIM”

Sözlerini sürdüren Erol, “Şehir hastanesi yapıldı diğer hastaneler kapandı ama bu hastaneler yeterli hastanelerdi. Ulaşım hastanelere eskiden kolaydı. İnsanlar Şehir Hastanesine ulaşım zor olduğu için özel hastanelere ve üniversite hastanelerine yönelmek durumunda kaldılar. Şehir Hastanesine geçen ay kamu kaynaklarından harcanan para hastanenin aylık gideri ve hasta masrafları 27 milyon, elektrik gideri 3 milyon, Yani kamu kaynakları doğru kullanılmıyor.Eski hastaneler kapatıldığından esnaflar mağdurlar. Mesela Çimento Fabrikası şehrin merkezinde kalmış, bir çimento fabrikası şehrin merkezinde olabilir mi? İlk kurulduğunda şehrin dışındaymış ancak şehir geliştikçe şehrin içinde kalmış ve orada bulunan mahallelerde hiçbir imar çalışması ve hiçbir gelişme yaşanmamış. Bu Çimento Fabrikasının kapatılması lazım. Elazığ’ın üç tarafı sularla çevrilidir. Türkiye’de bir örneği daha yok yarımadadır.Ovaları inanılmaz verimli ovalar; ancak ovalarımızı suyla buluşturamamışız. İşsizlik almış başını gidiyor” Diyerek ortak akıl ile hareket etmek gerektiğini dile getirdi ve diğer milletvekillerine seslenen Erol, “ Arkadaşlar bu kentin sorunları varsa bu kentin sorunlarını tartışmak yerine bilgi paylaşımı ile ortak değerler üzerinde uzlaşarak nasıl çözebiliriz. Hizmette rekabeti yaratamaya çalışıyorum” dedi.

“İŞE ALIMLARDA TEKELLEŞME OLMUŞ”

Elazığ’da inanılmaz bir işsizlik olduğunu belirten Erol,”İnsanlar bugüne kadar kamuya işe alınırken inanılmaz bir siyasi tekelleşme olmuş. Önümüzde bir facia ile karşı karşıyayız. Elazığlılar için bu çok önemli. Çünkü Elazığlıların bana göre herkesin önemsediği bir milli değeri, bir milli markası Elazığspor. Şu anda Elazığspor’un yönetimi yok inanılmaz bir borç batağı içerisinde. Önümüzdeki hafta Elazığ’da olacağım bu konuyu da İl yöneticileri ile konuşacağız. Elimden geldiği kadar her yerde görünür olmaya çalışıyorum halkın içinde olmaya çalışıyorum, onların sorunlarını dinleyerek, kentin sorunlarını gündeme getirerek çözüm yolların için uğraşıyorum” dedi.

EROL, MEVKİDAŞLARINA SİTEMDE BULUNDU

Elazığ’ın şu anda bir dönüşüm yaşadığını kaydeden ve Elazığ’ın sorunlarını bugüne kadar mecliste milletvekillerinin dile getirmediğinden dolayı serzenişte bulunan Erol, “Ben İddialıyım, Elazığ gerçekten bir dönüşümü yaşıyor. Bu dönüşümün bir sürece ihtiyacı var ama Elazığlıların bize gönlünü açtığını biliyorum. İlerleyen süreçte Elazığ’ın sorunlarını parlamentoda gündeme getireceğim çünkü 16 yıllık süre içerisinde AK Partili bir milletvekilinin mecliste bir konuşması dahi yok” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ’DA MECLİS ÜYELİĞİNDE DAHİ TEMSİLİMİZ YOK”

Çalışmalarının yerel seçimlere ne şekilde yansıyacağı sorusunu da yanıtlayan Erol, “41 yıldır milletvekili çıkaramayan çok partili sisteme geçtiği günden bu güne kadar Elazığ Belediyesi’ni alamayan bir partiyiz biz Elazığ’da. Şu anda 20 belediye var Elazığ’da ve 20 belediyenin hiçbirinde belediye başkanını bırakın bir tane meclis üyemiz yok. İl genelinde bir tane il genel meclisi üyemiz yok ve şu anda bir tane müracaat da yok. Elazığ’da tek seçilmiş kişi milletvekili olarak benim. İşim bu kadar kolay aslında, Elazığ gibi seçim alma şansının düşük olduğu yerlere kimse talipli değil. Mesele buralara talipli olmak. Mesele CHP’nin seçimi kazanamadığı yerlerde seçimi kazanma iddiası ile siyaset yapmaktır. Yine kazanamayabilirsiniz. Ama oyunuzu yükseltebilirsiniz. Ben burada CHP İl Başkanlığımızın işine çok müdahale etmek istemiyorum. Genel merkezimizden müfettiş arkadaşlarımız geldiler. Elazığ’da incelemelerde bulundular.Raporlarını hangi yönde yazdılar bilemiyorum ama genel merkezimizi bizim düşüncelerimizi önemser de bizi çağırır da ne yapmamız gerektiği konusunda konuşursa aday tespit yöntemi ile ilgili ben düşüncelerimi söyleyeceğim.Sonuç itibarı ile bizim Elazığ’daki bu algıyı yaratmamız yerel seçimlerde bir farklılık yaratacaktır.En azından birkaç belediye meclisi üyesi il genel meclisi üyesi seçilir bir iki ilçede belediye başkanlığını alabiliriz” diye konuştu.

“HİZMET ENDEKSLİ KİMLİĞİ OLANLARI GÖRMELİYİZ”

Elazığ’da yerel seçimlerde CHP’nin göstereceği adayın hizmet endeksli kimliği ile ön plana çıkaracak bir aday olması gerektiğini aktaran Erol “Aday önemli, söylemleri vizyonu önemlidir .Adaylarınız sorunları çözebilecek vizyonlu adaylar olmalı, vizyoner olmalı. Yerel seçimlerde aday profili de seçmeni etkileyecekGenel Merkez Elazığ’da seçim stratejisini tamamen bize bırakırsa biz Elazığ’ın 10 ilçesinde 10 ilçenin ihtiyaçlarına göre çalışmalar yapacağız. Burada yalnızca aday çıkarmak da önemli değil aday çıkarabilirsin ama çıkardığınız adayın orada bir,heyecan bir umut vizyon değişikliğine yönelik söylemlerden ziyade yalnızca ideolojik olarak giderse insanlar tepki veriyorlar.Bu da oy kaybına uğratıyor.Aday gösterdiğiniz kişinin vizyonunun yaratıcılığının üretkenliğinin herkes tarafından kabullenmesi lazım. Örgütün bir inisiyatifinin olması lazım elbette seçim bölgelerini iyi analiz etmek lazım bu doğrultuda da doğru isimlerle yalnızca ideolojik kimliği olanlarla değil hizmet endeksli kimliği ile ön plana çıkabilecek topluma güven verecek adaylar a ihtiyaç var” dedi.

“PARTİNİZ BELEDİYEYİ KAZANMIYORSA DÜŞÜNÜLEBİLİR”

Yerel seçimlerde milletvekillerinin belediye başkanlığına aday olmalarının doğru olmadığını söyleyen Erol  “Milletvekillerinin bir ilçe belediye başkanlığına aday olmasını asla doğru bulmuyorum. Milletvekillerinin mevcut bir belediye bizde ise oradan aday olmasını asla doğru bulmuyorum.Milletvekilleri şöyle aday olabilir: Bir ilde belediyemiz yoksa o ilde o ilin milletvekilinin eğer orada seçim alma şansı varsa aday yapılabilir. CHP’nin elinde olmayan büyükşehirlerde olabilir.CHP’nin elinde olmayan iller olabilir.Ama milletvekillerinin hiçbir şekilde CHP’nin elinde olan bir belediyeye adaylığını doğru bulmuyorum” İfadelerini kullandı. Erol,  daha sonra ulusal gündeme ilişkin gelen soruları yanıtladı.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER