SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Engelli bireylerin sitemleri çok…

Engelli bireylerin sitemleri çok…
Bu haber 14 Mayıs 2019 - 16:30 'de eklendi.

10- 16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla; bir farkındalık oluşturmak adına Fırat gazetesi olarak engellilerin sorunlarının konuşulduğu bir hafta olsun istedik. Engelli bireylerin karşılaştığı sorunları da gündemde tutmak ve onların sesine ses vermek amacıyla Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Başkan Fırat,  farkındalık günleri ve haftaları geçtikten sonra kimsenin engelli bireyleri düşünmediğinden dert yanarak, engelsiz bir Elazığ adına durmadan çalışacaklarını ifade etti.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

10 -16 Mayıs Engelliler Haftasının son günlerine girerken; Fırat gazetesi olarak; engelli bireylere özgü bir farkındalık oluşturmak istedik. Ve engelli bireylerin sorunlarını gündeme taşıdık. Engelli bir birey olan ve engelli bireylerin çektiği sıkıntılarını da üstlendiği misyondan dolayı son derece iyi bilen Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat ile bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte Başkan Fırat ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Engelli bireylerin hakkından kısaca bahseder misiniz? Sizce haklarınız yeterince gözetiliyor mu?

“ENGELLİ VATANDAŞLARI TOPLUMA KAZANDIRMAK SOSYAL DEVLET OLMANIN GEREĞİDİR”

Engellilerin sosyal, ekonomik ve siyasal yaşama etkin ve eşit vatandaşlar olarak katılmalarını sağlamak için;  başta Anayasa olmak üzere pek çok yasal düzenleme yapılmıştır. Anayasası’nın 2. maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti bir sosyal hukuk devletidir. Engelli vatandaşları topluma kazandırmak sosyal devlet olmanın gereğidir.

Toplumu oluşturan fertlerin engelli bireylere yaklaşımı nasıl? Ve sizce toplum engelli bireylere nasıl davranışlar sergilenmeli?

“ÇOCUKSU BİR ŞEKİLDE ENGELLİ BİR BİREY; OLAĞANDIŞI GÜRÜLÜYOR”

Birden fazla engeli olan kimseler olarak ( tekerlekli sandalye kullanan bir kişinin aynı zamanda zihinsel engelli olduğunu farz etmek gibi) Çocuksu olarak, ‘Olağandışı’ olarak görülmektedir. Engelliler hakkındaki bu tür yanlış anlamalar yetersiz ve hatalı bilgilere dayanmaktadır. Bu durum uygunsuz etkileşimler oluşturarak engellilerin toplum içinde eşit yaşam koşullarına sahip olmalarını yanlış etkilemektedir. Oysa yaklaşımların tersine, engellilere herhangi birisine gösterdiğiniz saygı ve ilgiyle yaklaştığınızda kendilerini rahatlıkla ifade ettiklerini düşündüklerinizden çok daha fazla… Engelli bireyler, her alanda başarılı ve etkili olabilir yeter ki bunu fark etmek isteyin!

Engellilerin birçok sıkıntısını çeşitli platformda dillendiriyorsunuz. Sıkıntılarınızın çözümünde bir mesafe katettiniz mi?

“SORUNLARA ÇÖZÜM OLACAK ADIM ATILMALI”

Onların sosyal hayatta işlerini kolaylaştırmak için neler yapılacağı konuşulmalıdır. Çalışma hayatında, istihdam ve çalışma şartları ile ilgili karşılaştıkları sorunlarına çözüm olacak adımlar atılmalıdır. Tüm bunlar hem devletimizin hem de vatandaş olarak bizlerin önemli bir sorumluluğudur. Sorunların çözümünde mesafe alıyoruz. Çok şükür.

Gerek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde gerekse de 10- 16 Mayıs Engelliler Haftasında birçok kurum ve kişi sorunlarınıza dair duyarlılık gösteriyor. Peki ya bu özel günler bittikten sonra aynı duyarlılığı görebiliyor musunuz?

“MAALESEF BU ETKİNLİKLER BİTTİKTEN SONRA KİMSE ENGELLİYİ DÜŞÜNMEZ!”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda çeşitli etkinlikler düzenlenerek, farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır. Ancak engellilerimizin sadece belirli günler vasıtasıyla gündeme gelmesi doğru değildir. Esasen yılın 365 günü; gerek kamu spotlarıyla, gerekse sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları vasıtasıyla engelli vatandaşlarımızın sorunları sürekli gündemde tutulmalı ve buna yönelik çözüm önerileri hayata geçirilmelidir.  Ama ne yazık ki Elazığ’da bu tür etkinlikler bitikten sonra kimse engelliyi düşünmez.

Şehrimiz engelli bireylerin erişebilmesi açsından; erişilebilir bir şehir mi? Yani Elazığ’da engeller aşılabildi mi?

“ELAZIĞ’DA ENGELLER AŞILAMADI”

Ülkemizde, herkesin toplumsal yaşama katılabilmesi amacıyla kentsel yaşam alanlarının erişilebilirliğini sağlanmasına yönelik önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır.1997 yılında yapılan ve ilk yasal düzenleme olan 3194 sayılı İmar Kanunu’na ‘’Fiziksel çevrenin engelliler için ulaşılabilir ve yaşanabilir kılınması için, imar planları ile kentsel, sosyal, teknik altyapı alanlarında Türk Standartları Enstitüsü’nün ilgili standartlarına uyulması zorunludur.’’ Hükmünün eklenmesi ile Planlı Alanlar Tip İmar yönetmeliği, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği, Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik, Gecekondu Kanunu Uygulama Yönetmeliği, Otopark Yönetmeliği ve Sığınaklarla ilgili Ek yönetmelikte çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Yani Elazığ’da engeller aşılamadı.

Bu anlamlı haftanızda okurlarımızı bilgilendirdiğiniz için teşekkürler, son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

“ENGELSİZ ELAZIĞ İÇİN DURMAK YOK!”

Sizlere teşekkür eder Fırat gazetesinin vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimin 10-16 mayıs engelliler haftasını kutlar sağlık ve sıhhat içinde yaşam sürmelerini dilerim. Engelsiz Elazığ için durmak yok.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER