SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun

ELEŞTİRİLERİN HEDEFİNDEKİ ELAZIĞ?

ELEŞTİRİLERİN HEDEFİNDEKİ ELAZIĞ?
Bu haber 14 Eylül 2018 - 9:54 'de eklendi.

Mahallemiz olan Rızaiye’de iri parke taşlarla döşenmiş büyük bir caddeydi…
Tek ve mecburi yön kısıtlamasının olmadığı geçmiş günlerde Elazığ’ın ana arterlerinden biri olarak hayli de işlekti.
Motorlu taşıt sayısının çok az olduğu o dönemde at arabaları ile faytonlar “turistik” amaçlı değil de yük ve yolcu taşımada kullanılırdı.

İster boş, ister dolu farketmez, faytonların arkasına asılıp kırbaçlanma pahasına gezinmek, çocukluğumuzda en büyük heyecanlarımızdan biriydi!
Hastaneye gidilen yol olduğu için işlek oluşundan yararlanır, bir faytonun arkasına asılır yukarı çıkar, neredeyse hiç beklemeden öteki faytona tutunur aşağı inerdik!
İri parke taşlarda kayan atların çıkardığı iç gıcıklayan nal sesleri ile bazen kişneyen atlara, bazen de faytona asılan çocuklara acımasızca sallanan kırbaçların çıkardığı vınlamalar, Hastane Caddesi’nin gün boyu dinmeyen doğal akustiğiydi…

 

***

Pertek Caddesi…
Çiftlik Caddesi…

İnönü Caddesi…
Ve nihâyetinde Hastane Caddesi!..
Neredeyse sürekli değişen / değiştirilen bir cadde ismi?
Mahallemiz olduğu için bizzat yaşadım o sürekli değişimi…
Sürekli değişti ana arter durumundaki o caddenin ismi ama, adını şeklinden alan başka hiçbir anlamı da olmayan sokağımız “Zikzak Sokak”, orta parselin kaldırılmasıyla açık otopark hâline getirilip son dönemde “Kâzım Hoca” ismini alıncaya dek “Zikzak” adıyla anıldı durdu?

***

Türkiye’de havaalanı sayısının iki elin parmaklarını geçmediği günlerde, Elazığ Havaalanı hem de “Sivil” olma ayrıcalığıyla hizmet veriyordu…
Ancak, havayolunun lüks olduğu, karayolunun yaygın olmadığı, genelde de toplu ulaşımda kara trenlerin kullanıldığı dönemde şehir merkezlerinde yer alan istasyonlar, tarihî binalarıyla simgeleri oldular kentlerin.

İşte o simge durumundaki tren garlarına giden caddeler de anlamlı olarak “İstasyon” ismiyle anıldılar!
Elazığ’da “İstasyon Caddesi”, şehrin en büyük ve önemli ana arteri olan Gazi Caddesi’nden sonra 2. büyük ana arter olarak hizmet verdi yıllarca…
Sonra gün geldi İstasyon Caddesi’ne; Balkanlar’da yaşanan zulûm ve katliâm dolayısıyla ama, sırf moda olduğu için “Bosna Hersek Bulvarı” denildi…
Aradan yıllar geçti, neredeyse bir kuşak değişti.

Ama Elazığlı, “Bosna Hersek Bulvarı” adını benimseyemedi hâlâ?
Sorsanıza bu caddenin ismini halka, esnafa, hatta çocuklara…
“İstasyon Caddesi” cevabını verirler hiç düşünmeden soranlara!..

***

Son günlerde Elazığ’ın olumsuz haber ve yorumlarla ülke gündemine oturmasına sebep olan yine bir cadde isminin değiştirilmesi oldu maalesef?
“Şehit Fethi SEKİN Şehir Hastanesi”ne ulaşım yolu olduğu için şehrin en önemli ana arterlerinden biri hâline gelen Prof. Dr. Bahaeddin ÖGEL Caddesi’nin adının Elazığ Belediyesi’nin kararıyla değiştirilmesi Elazığ’ın eleştirilerin hedefi olmasına yol açtı!
Elazığ Belediyesi; Elazığlı Bilim Adamı dünyaca ünlü en büyük kültür tarihçisi “Prof. Dr. Baheddin ÖGEL’in ismini taşıyan caddenin adının değiştirilmesine sebep olan kararı” nedeniyle hedef oldu…
Başkan Mücahit YANILMAZ, aynı caddeye; “Şehrin sevilen kanaat önderlerinden aynı zamanda Elazığ Belediye Başkanı’nın da Kayın Pederi Merhum Molla Bahri’nin ismi verildi!” diye hedef oldu!
Elazığ ve Elazığlılar; “Millî duyarlılıklarıyla nâm salmış Elazığlılar, buna nasıl müsâde ettiler?” ithâmıyla hedef oldu!

***

Oysa, örnek verdiğimiz gibi tıpkı Hastane Caddesi’nde ve İstasyon Caddesi’nde yaşanan kararsızlık misâli, dikkâtli olunmaması ve ihmâl neticesinde bu cadde de benzer akıbete uğramıştı…

Bundan yaklaşık bir yılı aşkın bir süre önce, Mimar Sinan Caddesi ismini taşıyan caddenin adının değiştirileceğine dâir şikâyette bulunan mahalle sâkinleri, bu yüzden posta adresleri başta olmak üzere birçok evrakta sorun yaşayacaklarını belirterek dert yansalar da seslerini kimseye duyuramamışlardı?
Prof. Dr. Baheddin ÖGEL Caddesi’nin devamı durumundaki Mimar Sinan Caddesi’nin isminin değiştirildiği bilinirken, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ’ün sosyal medyadaki paylaşımıyla ortaya çıkan ve tüm ülkenin tepkisini çeken bu konu, son dönemlerde görülmemiş biçimde büyük yankı buldu!
“Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden ve özellikle kültür tarihi araştırmalarının duayeni kabul edilen Prof. Dr. Bahaeddin ÖGEL’in adının memleketi Elazığ’daki bir caddeden kaldırılması büyük tepkiye yol açtı!” ifâdeleri, nedenlerini izâh ettiğimiz gibi Elazığ Belediyesi, Başkan Mücahit YANILMAZ, Elazığ ve Elazığlılar’ın da eleştirilerin odağına oturtulmasına sebep oldu!

***

Medya Analiz isimli televizyon programımız yayındayken sıklıkla ele aldığımız cadde, sokak ve benzeri alanlara isim verme hususunda oluşturulmasını istediğimiz uzmanlardan oluşan bir “komisyon” ve yapılacak istişâreler, bu tür gafların ortaya çıkmasını engelleyeceği gibi yanlışları ve Elazığ ile Elazığlılar’ın uğrayacağı haksız ithâmları da önleyecektir!
Dolayısıyla; “Ben yaptım oldu” anlayışıyla, özellikle de yerleşmiş ve benimsenmiş yer isimlerinin değiştirilmesi yerine, yeni isimlerin yeni alanlara verilmesi hem daha doğru olacak, hem de benzeri yersiz eleştirilere mahâl verilmeyecektir!

Ulusal basında yer alan; “Elazığ Belediyesi yanlışından döndü ve Prof. Dr. Bahaeddin ÖGEL’in ismi memleketinde daha büyük bir bulvara verildi!” haberleri, Elazığ olarak aldığımız yaraları tedâvi etmekten ziyâde “kıymet bilmezlikcürümü işlemişler “durumuna düşürüldüğümüz için daha da üzücü ve yaralayıcıdır!
Sevineceğimiz ve mutlu olacağımız tek husus var ise o da; son dönemde görülmedik ölçüde sergilenen millî bir refleksle kısa sürede oluşan kamuoyu neticesinde toplumsal duyarlılığın tezâhürüdür!

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
3 ADET YORUM YAPILDI
Orhan Çelik Eylül 14, 2018 / 15:48 Cevapla

Ağzına sağlık, yalnız eksik yazmışsın hastane caddesinde boyan boya karşılıklı akasya ağaçları vardı şimdi birtane kalmamış.

    H. Vehbi COŞKUN Eylül 16, 2018 / 00:32 Cevapla

    Caddenin tam olarak tasvirini yaparsak evet haklısın. Ayrıca sağlı sollu cumbalı (çıkmalı) evler ve o evlerin istisnasız hepsinde var olan havuzlu bahçeleri de anlatmamız lâzım. İlgine teşekkür ederim kardeşim.

Necdet AYAZ Eylül 21, 2018 / 10:24 Cevapla

Sayın Vehbi Çoşkun’un Elazığ’ımız için yapmış olduğu çalışmalar takdire şayan bir durumdur. Kendisini canı gönülden kutluyorum. Aklına, yüreğine ve eline sağlık diyorum. Elazığ Belediyesi Başkanını da İstasyon caddesinin adını değiştimiş ve ne işe yaradığını anlayamadığım battı çıktı çalışması, ilimizin önemli değerlerinden Prof. D. Bahaeddin Öğel’nin adını bir çocuğun bile yapmayacağı şekilde kayın pederinin ismi ile değiştirmiş olması kabul edilecek bir durum değildir. Ney seki duyarlı hemşerilerimin ve Türk Ocakları Genel Başkanı Sayın Mehmet Öz’ün girişimleri sonucu bu önemli yanlıştan dönülmesi sağlanmış olması memnuniyet verici bir durumdur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER