SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Elazığ’ın ilk kadın kooperatifi Ağın’da kuruluyor!

Elazığ’ın ilk kadın kooperatifi Ağın’da kuruluyor!
Bu haber 05 Ağustos 2019 - 18:51 'de eklendi.

Elazığ’da Ağın İlçemizde yaşayan Samiye Genç verdiği siyasal mücadelenin ardından bugünlerde Ağın’ın kalkınması için ilimizde bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Ağın İlçesinde Ağınlı kadınlarla, Kadın Kooperatifi kurarak Ağın’ın ekonomik ve sosyal açıdan sesini duyurmak amacıyla mücadelesine devam eden Genç, Kadın Kooperatifi hakkında gazetemize verdiği röportajda “Biz çoban ateşini yaktık.Bu ateşi harlamak, büyütmek devlet büyüklerimizde…” diye konuştu.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Kadınların Türkiye’de ekonomiye katılım oranı geçmişten bugüne oldukça düşük olmuştur. Kadınların ekonomiye katılım oranlarının artırılması amacıyla 1999 yılında Türkiye’de ilk kadın kooperatifleri kuruldu. Kadın gruplarının girişimiyle oluşan kadın kooperatifçiliği zamanla hükümetin, yerel yönetimlerin, kalkınma ajanslarının, hatta özel sektörün ilgi alanına girmeye başladı. Bugün bu kooperatifler artık gerçek anlamda fark yaratıyorlar. Türkiye genelinde bireyler, aileler ve toplumlar üzerinde önemli etkiler yaratan ve yaratmaya devam eden Kadın Kooperatiflerinin bir tanesi de Ağın İlçemizde Samiye Genç’in öncülüğünde kuruluyor. Genç, bir başarı hikâyesi yazarak İlimizde bir ilki gerçekleştiriyor. Fırat gazetesi olarak Samiye Genç ile Kadın Kooperatifleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Kadın Kooperatifleri hakkında merak edilenler röportajımızın içeriğinde saklı…

Öncelikle okuyucularımıza kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

“AĞIN’I N SESİNİ DUYURMAK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

1964 doğumluyum. Babamın görevi nedeni ile Hozat’ta dünyaya geldim. İlk ve ortaokulu Malatya’da, Lise eğitimimi Elazığ’da tamamladım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini işlerimin yoğunluğu nedeniyle ikinci sınıfta ayrılarak tamamlayamadım. 1982 yılında Elazığ ve Ankara Adliyelerinde 12 yıl çalıştıktan sonra Yargıtay Başkanlığı Yazı İşlerinden 2006 yılında emekli oldum. Evliyim. Cumhuriyet Halk Partisinde çeşitli kademelerde görev aldım. En son 31 Mart 2019 seçimlerinde Ağın’da ilk kadın Belediye Başkan Adayı olarak siyasal mücadelemi verdim. Ağın’ın kalkınması için mücadelenin devam etmesini düşündüğümden siyaseti bir tarafa bırakıp Kadın Kooperatifi kurarak, Ağınlı kadın arkadaşlarımızla; ekonomik ve sosyal açıdan Ağın’ı n sesini duyurmak için çalışmaya devam edeceğim.

Ağın ilçemizde bir öncülük yaparak Kadın Kooperatifi kurmak için girişimlerde bulundunuz. Kadın kooperatifi nedir? Amaçları nelerdir?Ne gibi çalışmalar yapar?

“BİRLİKTELİKLE SESİNİZİ DUYURABİLİR VE DESTEK ALABİLİRSİNİZ”

Aslında kadın kooperatifinin diğer kooperatiflerden bir farkı yoktur. İşleyişi ve yönetim biçimi aynıdır. Kooperatifi tanımlamak gerekirse; Kooperatifler kişilerin bireysel olarak yapmaya güçlerinin yetmediği işleri bir araya gelerek yapmalarını sağlar. Bazı zorlukların üstesinden gelebilmek için bireysel girişimler (finans, iletişim, pazarlama açısından) yeterli değildir. Bunları ortaklaşa yaptığınızda sesinizi duyurabilir ve destek alabilirsiniz. Birleştiğinizde daha güçlü olursunuz. Bu başarı ve özgüven getirir. Hem de toplumun kalkınmasına katkıda bulunur. Bu oluşumu kadınlarla yaptığınızda sosyalleşme, kadınların kendilerine güvenlerinin artması ve en önemlisi ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarını sağlar.

AĞIN’IN DEĞERLERİ KADINLARIN ELİYLE TANITILACAK!

Biz de buradan yola çıkarak kadınlarımıza iş sağlamak, onları sosyal açıdan güçlendirmek ve ortak sorunlarına çözüm bulmak için Ağın İlçe Tarım Müdürümüz Sayın Türker Otlu’nun desteği ile Ağınlı kadınlarımızla kooperatifimizi kurmak üzere yola çıktık. Kooperatifimiz, ilçemizde kadınlarımızın bireysel olarak zaten ürettikleri doğal ürünlerin birlik olarak üretilmesi, bir standardının oluşması ve tek bir ambalajla pazarlanmasının yapılması çalışmalarını yapacağız. İlçemizde en çok bilinen, yapılan ve pazarı olan Ağın Leblebisi ile başlayıp sırasıyla pekmez, badem, dut, asma yaprağı salamurası, salça, biber domates kurusu, erişte ve bunun gibi ürünleri hijyen koşullarda yüksek standartlı ve markalaşarak pazarına ulaşması çalışmalarımız arasında olacak. Ayrıca sosyal ve kültürel çalışmalarımız olacak. Ağın’da kadın halk oyunlarımız unutulmuş durumda, eski türkülerimiz ve halk oyunlarımızın yeniden yaşatılarak gençlere kazandırılması için çalışmalar yapacağız.

Sizin öncülüğünüzle Kadın Kooperatifi Elazığ’da bir ilk olacak ancak ülkemizde birçok Kadın Kooperatifi kurulmuş durumda; Türkiye’deki kadın kooperatiflerinin mevcut durumu nedir?

“SOMALI KADINLARIN KURDUĞU KADIN KOOPERATİFİNDEN ETKİLENDİM”

İnternetten araştırdığım kadarı ile Türkiye’de 63 aktif kadın kooperatifinden 42’ si yereldeki kadınlar tarafından kurulmuştur. Diğerleri ya STK yada bir projenin sonucunda faaliyete başlamışlar veya kamu kurumu tarafından kurulmuşlardır. Benim etkilendiğim Kadın Kooperatiflerinin başında Somalı Kadınların kurduğu ve uzun süredir çalışmaları devam eden Somalı Kadın Kooperatifi, Zonguldak Devrek’te 2010 yılında sekiz kadının kurduğu kooperatif bugün 25 kişiye istihdam, 150 kişiye de para kazandırıyor olmasıdır.

Kadın Kooperatifleri ne gibi hizmetler sağlıyor, hedefleriniz nelerdir?

“İNSANLARIN AĞIN KÜLTÜRÜNÜ YAŞAMALARINI HEDEFLİYORUZ”

Her şeyden önce Ağın kooperatifimizin kuruluş aşamasında bizlerin hep yanında olan İlçe Tarım Müdürümüz Türker Otlu’ya, İlçe Kaymakamımız Sayın Fatih Cıdıroğlu’na, Belediye Başkanımız Sayın Ali Uslu’ya bize verdikleri desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bir teşekkürü de eşlerimize borçluyuz. Yaptığımız üç büyük toplantıya 35-40 kadının katılımı eşlerinin verdiği desteği gösteriyor. İlk hedefimiz ilçe kurumlarımızın da desteği ile çalışma alanımızı ve ofisimizi oluşturmak, gerekli araç ve gereçlerimizi teminden sonra ürettiğimiz tüm ürünleri bir standartta, hijyen koşullarda ambalajlayıp kadın kooperatifimizin logosu ile birlikte etiketleyerek satışa sunmak. Kadınlarımızın ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarını sağlamak. Daha sonra turizm konusunda çalışmalar yapmak istiyoruz. Ağın’da çok güzel konaklar var. Sahipleri gelip kalmıyor, kapalı olan konakları ve Ağın evlerini düzenleyerek otantik pansiyonlar yapmak istiyoruz. Ağın’ın adının duyurulmasını, ancak bunun yanında Ağın’ın demografik yapısını bozmadan insanların Ağın kültürünü yaşamalarını hedefliyoruz.


İlimizde ve Ağın ilçesinde ilkleri başaran bir kadın olarak hemcinslerinize tavsiyeleriniz olacak mı?

“KADINLARIMIZ, KENDİ GÜÇLERİNİN FARKINA VARMALI”

Evet, Kadın Kooperatifimiz Elazığ’da ilk olacak. Bu nedenle Ağın’ın tüm kadınları hem çok heyecanlı hem de gururluyuz. Kadınlara kendi güçlerinin farkına varmalarını tavsiye ederim. Zira biz kadınlar hem çok güçlü, azimli, sonuca odaklı düşünen varlıklarız. Bu özelliğimizi hiç kullanmıyoruz. Tüm kadınlar yapabilir, başarabilir. Yeter ki bir “hadi” diyen olsun. Benim tavsiyem o “hadi” diyeni beklemeden kalksınlar ayağa, toplansınlar bir araya güçlerini o zaman daha iyi fark edecekler. Bir de cesur olmak gerekir. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Korkmadan işe koyulmak lazım. Çok çalışmak, hep çalışmak lazım.Ülkemiz için, kentimiz için, ilçemiz için, çocuklarımız ve geleceğimiz için.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“BİZ ÇOBAN ATEŞİNİ YAKTIK; BU ATEŞİ HARLAMAK, BÜYÜTMEK DEVLET BÜYÜKLERİMİZDE”

Ben kooperatifimizin kurucu üyesi Ayşe Yazgın, Ayşe Yavuz, Şükran Doydu Çimen, Cahide Yazıcı, Sündüs Başıbozuk, Hatice Cumurcu Görür arkadaşlarıma, bize heyecanıyla, coşkusuyla katılan tüm kadınlarımıza (hepsinin adını tek tek söylemek isterdim) ve eşlerine çok teşekkür ediyorum. Biz çoban ateşini yaktık. Bu ateşi harlamak, büyütmek devlet büyüklerimizde, Sayın Valimiz, Kaymakamımız ve Belediye başkanımıza verdikleri desteklerin çoğalarak devam edeceğinden eminiz. Ayrıca bizlerin sesini duyuran Fırat gazetesine çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER