SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Vedat Kent
Vedat Kent

ELAZIĞ VAKFI

ELAZIĞ VAKFI
Bu haber 20 Mayıs 2019 - 8:24 'de eklendi.

Bir hizmetin sürüp gidebilmesi için, kişilerin kendi istekleriyle bağışladıkları para ve mülklere “vakıf” denir.

Diğer bir deyişle Vakıf, bir kişinin, belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yarar­lanması için malını, parasını ya da mülkünün bağışlaya­rak oluşturmuş olduğu kuruluştur.

Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanır. Dinimiz yardımlaşmayı ve ihtiyacı olanlara destek olmayı bir görev saymıştır. Vakıflar, Osmanlılar zamanında daha da yaygınlaşmış, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da etkinliğini aynı ölçüde sürdürmüştür. 5 Haziran 1935’te çıkan bir kanunla “Vakıflar Genel Müdürlüğü” kurulmuştur.

Vakıfların genel tanımı ile tarihçesi kısaca bu şekilde. Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı da, kısaca Elazığ Vakfı, 1988 yılında Ankara’daki bir grup iş insanı ile bürokrat tarafından kurulmuş olup, 1996 yılında ise Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına olan Vakıflar statüsüne kavuşmuştur. Elazığ Vakfı, faaliyetlerini halen Ankara’nın Sokullu semtinde sürdürmekte. Vakıf binasının arsasının alımı ve inşaatının yapılması hayırsever hemşehrilerimizin bağışlarıyla gerçekleşti. Köksal Baloş, Muzaffer Yüzgeç ve Bedri Sever’in yönetim kurulu başkanlıkları yaptıkları Elazığ Vakfı’nda halen Mehmet Çağlar ve benim de içinde bulunduğum yönetim hizmet vermekte.

Bu güzide sivil toplum kuruluşumuz, Ankara’ya yüksek öğrenim için gelen ve maddi durumu yetersiz Elazığlı gençlerimize destek olmak, Ankara’da Elazığ kültürünü tanıtmak ve Ankara’da yaşayan Elazığlılarla dayanışma içinde olmak amacıyla kurulmuş.

Başkent’te bir Elazığ evi.

Kurulduğu tarihten itibaren bu güne kadar, yaklaşık 4700 Elazığlı üniversite öğrencisine karşılıksız burs verdi. Bu burslar, tamamen Elazığlı hayırsever hemşehrilerimizin bağışları sayesinde sağlanmıştır. Bu sene de yine 100 öğrenciye burs desteği veriliyor.

Elazığlı üniversiteli öğrencilerimizin Ankara’da eğitim hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olan karşılıksız burslar, hayırsever hemşehrilerimizin bağışlarıyla sağlanmaktadır. Bu konuda destek olan bağışçılar, bu öğrencilerimizin eğitim hayatlarına katkıda bulunarak ülkemizin eğitim hayatına da dokunmaktalar. Gençlerimize bağışlarıyla destek olan tüm hemşehrilerimize ,öğrenciler adına teşekkür ediyorum. Vakfın burs verdiği gençlerimizin bir kısmı, iş hayatına atılıp gelir elde etmeye başladıklarında bayrağı devralarak yeni öğrencilere burs vermeye başladılar. Bu, Vakıf yönetimindeki bizleri mutlu ederken duygusal bir bağın aidiyetin oluştuğunun da bir göstergesi olması açısından da önemli arz etmekte.

Elazığ Vakfı’nın burs dışında diğer başka faaliyetleri ise şehrimizin kültürünü en iyi bir şekilde Ankara’da temsil etmek ve tanıtmak. Geçmiş yönetimlerin bir çok faaliyetlerinin yanı sıra benim de halen yönetim kurulu üyesi olduğum dönem içinde yapılanları şöyle özetleyebiliriz.

Harput müziklerinin orkestra eşliğinde yeniden ele alınıp sahnelenmesiyle ortaya çıkan Harput Senfonisi çalışması. Harput Senfonisi İstanbul, Ankara ve Elazığ’da sahnelendi ve büyük bir beğeni aldı.

Şimdi hedef yurt dışı.

Ankara’da 2011 ve 2017 yıllarında diğer Elazığlı sivil toplum kuruluşlarıyla beraber Elazığ Tanıtım Günleri düzenlendi. Bu tanıtım günlerinde Ankaralılar, Elazığ yöresel ürünleri ile kültürünü yakından görme imkanınıyakaladılar.

Elazığ Vakfı tarafından yılda iki kez, Ocak ve Temmuz olmak üzere 31 yıldır yayın hayatına devam eden Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı dergisi. Bu dergi hemşehrilerimizin duygularını yazıya döktükleri, Elazığ’la ilgili hasret, anılar, bilimsel, kültürel, tarihsel ve bir çok alanda yazıların buluşma yeri haline geldi.

4000 yıllık kadim şehrimiz Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adaylığı. Harput, UNESCO Dünya Mirası listesine Elazığ Vakfı ile Elazığ Belediyesi işbirliğinde aday gösterildi. 2017 yılında Paris’te UNESCO merkezinde ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Paris Büyükelçimiz İsmail Hakkı Musa, UNESCO nezdindeki Türkiye Büyükelçimiz A. Altay Cengizer ve dönemin Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın da katıldığı uluslararası bir konferansla güzel bir lobi çalışması yapıldı. Bu çalışma ilk meyvelerini verdi ve Harput, 2018 Haziran ayında Dünya Mirası Geçici listesine kabul edildi. Harput, kısa bir dönemde geçici listeye kabul edilen yerler arasına girdi. Şimdi hedef kesin liste.

Ankara’daki Vakıf merkezinde, Elazığ’ın ekonomik gelişimine katkı sunacak olan cazibe ve teşvik bölgesi ilan edilmesinden hemen sonra iş çevrelerininve şehrimizin yöneticilerinin de katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Vakfın organizasyonuyla benimde çekimlerine eşlik ettiğim 5 milyon tirajlı THY kabin içi dergisi Skylife’ın Nisan 2018 sayısında, Elazığ ve Harput tarihi, turistik ve kültürel değerleriyle yer aldı. Şehrimizin böyle bir referans dergide yer alması turizm için önemli.

Ankara’da, Elazığ Vakfı ile Çankaya Belediyesi işbirliğiyle Çayda Çıra parkının açılışı gerçekleştirildi. Parktaki Çayda Çıra heykeli de Ankara’da, Elazığ kültürel motifinin güzel bir örneğini sergiliyor.

Elazığ dışında şehrimizi çağrıştıran bu güzel parkta “Orcik Şenliği” düzenlendi.

2019 yılının Nisan ayında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)’a bağlı Ankara’daki acentelere şehrimize turistik bir hareket kazandırmaları amacıylaElazığ ve Harput için tanıtım ve inceleme gezisi yaptırıldı.

Daha önceki yönetimlerde yapılanları da buraya taşırsak köşede yer kalmaz. Dolayısıyla, Ankara’daki evimiz Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı kurulduğu tarihten itibaren günümüze kadar bir çok projeye imza atmış, inşallah atmaya da devam edecek…

Görüldüğü üzere Elazığ Vakfı, yazının başında da yer aldığı üzere vakıfların kuruluş felsefesi doğrultusunda ihtiyaç sahipleriyle dayanışmanın güzel bir örneğini sergileyerek, Elazığlı  üniversiteli öğrencilerimize burs yardımında bulunmanın yanı sıra şehrimizin kültürel, turistik ve ekonomik gelişmesine faydalı olacak çalışmaları da ortaya  çıkarıyor. Bu anlamda önemli bir işlevi olanbu güzide sivil toplum kuruluşumuza kurulduğu günden itibaren emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ahirete intikal etmiş olan gerek yönetimde gerekse de mütevelli heyetinde yer alan tüm hemşehrilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER