SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Gıyasettin Dağ
Gıyasettin Dağ

“DEVLER GEÇTİ BU YOLLARDAN” “GİTTİLER” Mİ?

“DEVLER GEÇTİ BU YOLLARDAN” “GİTTİLER” Mİ?
Bu haber 09 Ocak 2019 - 8:22 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Sanatçılar, edebiyatçılar bir toplum için ne kadar değerliyse o toplumun, milletin geleceğe bırakacağı mirasta o kadar kıymetli olacaktır.

Büyük liderler, askerler zaferlerini, fetihlerini süslemek ve yaşatmak adına sanatçıları, edipleri, şairleri yanlarında bulundurmuş, korumuş ve kollamışlardır.

Tarihte büyük zaferler kazanmış askerler vardır ama birkaç büyük komutan veya askerin adı kalmıştır bugüne, çoğu unutulup gitmiştir. Dünya tarihine bakıldığında, bizim mazimiz göz önüne alındığında, bugüne kalan sultanlar, liderler, komutanlar elbette vardır. Ama onları bugün bile yaşatan ya bizatihi kendilerinin şair ve sanatçı olmaları yâda edipleri, yazarları, sanatçıları yanlarında bulundurup, himaye edip ve desteklemeleridir.

Yarına kalma konusunda merhum Tarık Buğra şunları söylemektedir, “Açınız bir medeniyet tarihini, hangisi olursa olsun. Yarıdan çoğunun edebiyat ve sanata ayrıldığını göreceksiniz. Lenin, zaferinin ilk yıllarında özellikle de zafere giderken Maksim Gorki’yi daima yanına almıştır. İngiliz parlamentosu Şekspir’i İmparatorluk armadasından üstün tutmaktadır. Dö Gol Fransa ve Türkiye’yi anlatırken Baki ve Korney’le değerlendirmiştir. Dö Gol kendisine sanat tarihçisi ve romancı Malro’yu danışman ve kültür bakanı yapmıştır”.

Sanatçıları, yazarları, şairleri çekip alırsanız ne kalır geriye? Toplumu millet kılan, ona renk veren unsurları besleyen damardır edebiyat. Kendisini milletimizin edebiyatına, sanatına ve kültürüne adayanlardır yarına kalacak olanlar.

Yazar Sayın A.Yağmur Tunalı’nın uzun yıllar sanatçılarla, yazarlarla ve kıymetli kültür insanlarıyla olan dostluklarından geriye kalan iki eseri de bu insanları anlama ve yarına aktarma adına önemli bir yeri doldurmaktadır.

Emine Işınsu’nun roman kahramanlarıyla örülü yaşamına götürmektedir yazarımız bazen bizi. Onun nasıl kahramanlarıyla beraber yaşadığını, onlarla sevinip onlarla hüzünlendiğine şahitlik etmektesiniz. Bir edebi muhiti yakalamak ve onun içerisinde olmayı önemsemektedir Işınsu, “Bir sanatçı sanat çevresinde yetişir. Bunun istisnaları azdan azdır. Her şey gibi sanat da muhit işidir” demektedir. Yazar Tunalı da bu muhitlerden, edebiyat halkalarından alıp arıttığı güzellikleri bizlere aktarmaktadır kitaplarında.

Ömrünü neredeyse bir lügate adayan İlhan Ayverdi’yi bu uğraşısı nasıl yarına bırakmaz? Kubbealtı Lügati olarak bilinen eserine neredeyse bir ömür vermiştir. 1976 yılında başladığı hazırlıklarını 2005 yılına kadar gece gündüz sürdürmüş ve o dev eseri ortaya koymuştur. Yüz bin kelimeye edebiyatımızdan, tarihimizden yüz bin örnek bulmak için tarihimizde, edebiyatımızda ne varsa okur ve lügatte geçen her kelimeye örnekler verir. Bunu başarmak bir ömür ister, İlhan Ayverdi de bir ömür vermiştir eserine.

Bir başka kıymet ise hiç şüphesiz Müjgân Cumbur’dur. Müjgân Cumbur ki, vücudundaki engeller onu kültüre, sanata ve edebiyata hizmete engel olmamıştır. Ömrünü bu uğurda bereketlendirmiş, kütüphanecilikten, halk kültürü ve folkloruna, divan edebiyatına kadar her alanda hem eserler vermiş hem de kapısını, gönlünü gelenlere açmıştır.

Turan Yazgan Hocayı okurken insan bir kez daha hayretler içerisinde kalmaktadır. Merhum Hoca’yı ölüm töreninde anlatırken Kırım Türklerinin Lideri Mustafa Cemiloğlu’nun şöyle dediğini anlatıyor yazarımız, “Az önce dinlediğiniz biyografiyi 25 insana dağıtsak yine de her birinin çok parlak bir biyografisi olur”. Bu ifadeler bir büyük kültür insanını anlatmaktadır ki gelecekte onun yaptıkları ve yapmak istedikleri daha iyi anlaşılacaktır.

Yazar Tunalı’nın yaptığı bir kadirşinaslık aslında. O güzel insanları daha yakından tanımak isteyenler için bir küçük pencere açmaktadır. Daha detaylı okumalara öncülük etmekte ve kapı aralamaktadır. Kendi aynasında yansıyan simalarla ilgili bize küçük anekdotlar ve tadımlık bilgilendirmeler yapmakta ama asıl okumalar için o insanların eşsiz dünyalarına davet etmektedir. Cengiz Dağcı’yı anlatırken, Cengiz Aytmatov’dan bahsederken aynı şeyleri yapmakta ve asıl o büyük yazarların eserlerinden istifade etmekle amacın hâsıl olacağını kaydetmektedir. Yazar Tunalı Aytmatov’u anlatırken Bizim Külliye dergisinin de hakkını teslim ederek “Burada bir hakkı teslim etmeyi ihmal etmeyelim: Bir taşra dergisinin yaptığı Aytmatov özel sayısı gördüklerimin en iyisiydi” demektedir.

Büyük tarihçi Yılmaz Öztuna da üstün yetenekleri olan bir insandır. Daha 16 yaşındayken yazıp yayınladığı 1402 Ankara Muharebesi adlı çalışması ilim dünyasında geniş yankı uyandırmıştır. Milletimize tarihi sevdiren adamdır Öztuna, geriye 150’yi aşkın eser, 20 bini aşan makale ve bir o kadar da TV konuşması bırakmıştır. Ömrüne sığdırdığı eserler ancak onlarca insanın çabasıyla ortaya konulacak düzeydedir. O sebeple devlerin geçtiği yolda yürüyenlerden biri saymıştır yazarımız Öztuna’yı.

Kırım’ın sesi Cengiz Dağcı’yı ise okurken onun edebi derinliğine ve Türkçe hassasiyetine hayran olmamak elde değil. Türkiye’ye yerleşemeyince ikamet etmek zorunda kaldığı İngiltere’de lokantalarda bulaşıkçılık yaparak geçinmekte, boğazından kısarak aldığı radyo ile Türkiye’nin Sesi’ni dinlemekte ve İstanbul şivesi ile Türkçesini geliştirmeye çalışmaktadır. Türkçe eserlere, dergilere ulaşmaya başlayınca da artık bulaşıkçılıktan arta kalan zamanlarını okuma ve yazma oluşturmaktadır.

İşte bu insanlar yarına kalacaklar, ebediyete kadar yaşayacak ve anılacaklardır. Yazar “devler geçti bu yollardan” derken, tanıdığı dev gibi insanları anlatmaktadır her iki kitabında. Bu insanlar belki “gittiler” ama eserleri ile yaşamaya devam edecekler.

A.Yağmur Tunalı

Devler Geçti Bu Yollardan / Gittiler

Panama Yayınları

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER