SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Demirdağ: Hukuk fakültesinin açılması için siyasi desteğe ihtiyaç var!

Demirdağ: Hukuk fakültesinin açılması için siyasi desteğe ihtiyaç var!
Bu haber 28 Temmuz 2019 - 18:46 'de eklendi.

Kentimizin marka değeri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Fırat Üniversitemizi; A’dan Z’ye tüm konuları Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ile konuştuk. Hukuk fakültesi açma isteği olduğuna vurgu yapan Rektör Demirdağ, “Hukuk Fakültesi, Elazığ’da geç kalınmış mutlaka açılması gereken programlardan biri.  Ancak bu fakültelerin açılmasının zorlukları ve yasal prosedürleri var. Bu konuda siyasi desteğe ihtiyaç var. Bu sorunu aşmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Ayrıca Rektör Demirdağ, diş hastanesinde en fazla yardımcı hizmet personelinde sıkıntı yaşadıklarını kaydederek, bu sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Bin 980 akademik, bin 500 civarında idari personel ile ilimizde hizmet veren Türkiye’de önde gelen üniversiteler arasında yer almayı başaran Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, ile A’dan Z’ye Fırat Üniversitesini konuştuk. İşte röportajımızın detayları…

Yeni öğretim yılında üniversitemizde açılacak yeni bölümler olacak mı? Ya da kapanacak bölümler olacak mı?

“HUKUK FAKÜLTESİ, ELAZIĞ’DA GEÇ KALINMIŞ MUTLAKA AÇILMASI GEREKEN PROGRAMLARDAN BİRİ”

Hukuk fakültesi, bizim uzun süreden beri üzerinde durduğumuz programlardan biri. Şu anda YÖK’de duruyor. Her YÖK’e gittiğimde hukuk fakültesinin izni ile ilgili girişimde bulunuyorum. Orada bazı zorluklar var. Onları aşmaya çalışıyoruz. İnşallah siyasi destekle birlikte Elazığ’a hukuk fakültesi izni almayı hedefliyoruz. Şu anda benimde birinci sırada üzerinde durduğum YÖK başkanımızla her fırsatta istişarede bulunduğumuz fakültelerden biri… Elazığ’da geç kalınmış mutlaka açılması gereken programlardan biri ancak bu fakültelerin açılmasının zorlukları ve yasal prosedürleri var. Bu konuda siyasi desteğe ihtiyaç var. Aşmaya çalışıyoruz. Bir gizli programımız var şimdi. Aktif olmayan, ama iznini aldığımız bir fakültemiz var. Uygulamalı Bilimler Fakültesi içerisinde ziraat programlarımız gibi güncelliği olan birkaç programımızı onun içinde açmaya çalışacağız. Gıda Mühendisliğinde kontenjan doluluk problemi olduğu için şimdilik bir kenarda bırakıyoruz.

“GÜNÜMÜZÜN İHTİYAÇLARINA GÖRE PROGRAMLARIMIZI REVİZE EDİYORUZ”

Şu anda yeni bölümler açtık zaten. Özellikle iki yıllık yüksekokullarda yeni programlar açtık. Sivrice’de harita, kadastro ve turizm vardı; veteriner programını ilave ettik. Keban’da iş sağlığı ve güvenliği programlarını bu sene hayata geçirdik. Enerji programımız var. Baskil’de de enerji programımız mevcut… Kovancılar’da eczacılık hizmetleri, ATT ve optisyenlik gibi programları açtık. Karakoçan’da gıda bölümü ve çocuk gelişimi gibi programlar aktif olarak hizmet veriyor. Baskil’de meslek yüksekokulu binasını tamamladık. Bu yıl programımızı açtık, seneye de İnşallah bir ya da iki program daha açmayı planlıyoruz. Yine Teknik Bilimler Yüksekokulunda da programımızı açtık. OSB’de de program açtık. 8-10 programa yakın program açtık. Bunların dışında devam eden programlarımız var. Öğrenci kapasitesi artan var, azalanlar var. Türkiye genelinde kontenjanları düşük, geçici olarak kapanan bölümler var. Zaman içerisinde bunlar tekrar yenileniyor. Yani fena değiliz. Yabancı Diller Yüksekokulunda bu yıl bir program açmayı hedefliyoruz. Özellikle yabancı dil konusunda da programlarımızı zenginleştiriyoruz. Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulunda 2 bölümde aktif olarak eğitim öğretim vermekteyiz.  Önümüzdeki yıl bir programı açmayı hedefliyoruz. Özellikle günümüzün ihtiyaçlarına göre programlarımızı revize ediyoruz.

İkinci öğrenimi kapanan bölümlerin gündüz bölümüne öğrenci tercihi olmazsa ne yapmayı düşünüyorsunuz?

“ÜLKENİN İHTİYAÇ DUYDUĞU ARA ELEMAN PROGRAMLARINI DAHA ÇOK AÇMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Bu Türkiye genelinde olan bir problem. Yani biz ikinci öğrenimleri pek açmadık. Bunlardan daha önceden devam eden varsa bunlara karışmıyorum. Ama belli bir öğrenci kapasitesi azalınca zaten otomatik olarak kapanıyor.  Ama biz açtığımız yeni bölümlerde gece bölümü teklif etmedik. Bir de veteriner programımız vardı iki yıllık Sivrice’de, Adalet Programını açmıştık geçen yıl, eczane hizmetleri var, optisyenlik var. Bunlar gibi yeni yeni programlarımız var. Ülkenin ihtiyaç duyduğu ara eleman programlarını daha çok açmaya gayret ediyoruz. Zaten fakültelerimizin kapasitesini biliyorsunuz;  diş hekimliği fakültesi kapasitesini arttırarak geldi. Buna ek hizmet binası ilave ediyoruz. Kısa sürede tamamlanacak İnşallah. Akabinde de diş hekimliği normal yatırım programına bu sene alınabilirse bu sene açacağız inşallah.

Üniversitemizde Avrupa standartlarında bir kütüphane yapılıyor. Kütüphanenin yapımı hangi aşamada? Ne zaman hizmete açmayı planlıyorsunuz?

“BU YILKİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE HİZMETE GİRECEK!”

Bu yılki eğitim öğretim yılında hazır hale gelecek. Personel eksikliğimiz olmazsa İnşallah 7 gün -24 saat öğrencilerimize, akademisyenlerimize, araştırma görevlilerimize ve Elazığ’ımıza hizmet verecek bir kütüphane olacak. Yaklaşık 13-14 bin metrekare kapalı alana sahip, her anlamda donanıma sahip  güzel bir kütüphanemiz oldu. Özellikle sınav dönemlerinde gençlerin en çok sıkıntı çektiği konulardan biri buydu. Kütüphanemizin bitişiğinde ibadethanesi bulunuyor, az ilerisinde yemeğini yiyebileceği öğrenci evi ve yine yakınında Türkiye’nin en büyük kapalı spor salonu olma özelliğine sahip spor kompleksimiz var. Kısacası öğrencilerimize istediği her anlamda hizmet verecek.

Öğrenci kulüplerine ne gibi destekler veriyorsunuz? Destekleriniz yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

“DEVLET ÜNİVERSİTESİNİN KAYNAKLARI BELLİ”

Tabi ki bunun yeterliliği ile ilgili konuya arz talep ve kaynak meselesi olarak bakmak lazım. Biz devlet üniversitesiyiz. Dolayısıyla Devlet üniversitesinin kaynakları belli. Devletimiz bize verdiği imkânlar çerçevesinde bizlerin de birinci önceliği gençlerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamak akabinde de sağlıklı yaşamları için sportif faaliyetler, tamamen açtığımız alanlar öğrencilerimizin yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmelerini sağlayan mekânlar yapmaya çalışmak… Bu mekânların işletmeleri de bir maliyet gerektiriyor. Onun dışında ihtiyaç sahibi olan öğrencilerimize yemek desteği veriyoruz. Yine gönüllüler tarafından yapılan maddi durumu kısıtlı olan öğrencilere bağışlarımız var, hocalarımızdan özellikle herkes kendine göre ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verebiliyor. Onundışında  Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı öğrenci kulüplerimiz var kulüplerinin sosyal faaliyetleri var, bilimsel faaliyetleri var, sportif faaliyetleri var. Onları da belli meblağlarla sınırlı olmak kaydı ile destekliyoruz.

İletişim fakültesinin şehir dışında olması yönünde öğrencilerden serzenişler duyuyoruz. Bu konu için bir değerlendirmeniz olacak mı?

“BELEDİYEMİZİN O ALTYAPI PROBLEMİNİ ÇÖZMESİNİ LAZIM”

İletişim fakültemiz, Türkiye’nin o kapasitede, o büyüklükte nadir fakültelerinden biri. Tabii Elazığ şartlarından baktığımız zaman Elazığ’a göre uzak olabilir ancak büyükşehirlerde durum daha farklı. Büyükşehirlerde bir üniversitenin bölümleri şehrin farklı farklı bölgelerinde yer alabiliyor. Öğrencilerimiz için problem yok. İlgili yerlerde yine stüdyolarını oluşturuyoruz. Artık dijital çağdayız, Yeni şeylere öğrencilerimizin yönlenmesi lazım. Dijital dönemde, artık mekânın önemli olmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Bizim Kesikköprü yerleşkemiz,  Fırat Üniversitesinin gelecekte yeni bölümlerinin hâkim olacağı bir kampüs olacak. Şu andaki Fırat Üniversitesinin yeri 40 yıl önce etrafı bomboş olan bir alandı belki de. Şimdi bizden sonraki nesiller için orası da Fırat Üniversitesinin şu andaki hali gibi şehrin içerisinde yer alacak bir bölge haline gelecek bir kampüs olacak. Şu anda biz oraya merkez laboratuvarını taşıdık ayrıca sivil havacılık da taşıdık. Orada bir altyapı problemi var. Belediyemizin o altyapı problemini çözmesini lazım. Onu bekliyoruz.

İlimizde hayvancılık sektörünün tükendiği dile getiriliyor. Bu ve bunun gibi sorunlar kapsamında yapılan çalışmalardan bahseder misiniz?

“PAYDAŞLARIMIZIN İSTEKLERİ ÇERÇEVESİNDE PROGRAM AÇIYORUZ”

Biz bütün paydaşlarımızla işbirliği halinde çalışıyoruz. Bunun en büyük şahidi siz basın mensuplarımızdır. Bu tabi arz talep meselesi. Akademinin yapacağı çalışmalar belli bir yere kadar olabilir. Üretim yapacak üreticinin, sanayicinin vs yapacağı çalışmalar da olacaktır elbette.  Bizden ne gibi bir çalışma yapılacağına dair bilgi verilir ona göre talep gelir biz de ona göre programlar açabiliriz. Biz de müfredatımızı ona göre esnek hale getiriyoruz. Mesela OSB’de açmış olduğumuz meslek yüksekokulu, Türkiye’deki örnek gösterilen meslek yüksekokullarından biri. Orada da mesela  müşteri odaklı çalışıyoruz. Yani paydaşlarımızın istekleri çerçevesinde hem eğitim programlarımızı güncelliyoruz hem de ona göre programlar açıyoruz. Üniversitemiz ilgili kurumlarla işbirliği protokolü yapıyor. Sonrasında bu protokol çerçevesinde hangi bölümle ilgili bir fakülte ilgili ne yapılması gerekiyorsa ona göre çalışmalarımızı yapıyoruz. Mesela kendi çiftliğimizde uygulama amaçlı büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanlarımız var. Şu anda 100 ün üzerinde süt ineğimiz var, 250 civarında küçükbaş koyun, keçi, 1000 in üzerinde tavuk var. Burada uygulamanın yanı sıra üretim de yapılıyor. Hem çiftçi eğitim merkezimizle birlikte hem de öğrencilerimiz eğitimlerini görüyorlar hocalarımızla birlikte. Hayvancılığa yönelik ihtiyaç duyulan hizmetlere Bingöl, Tunceli ve Muş illerimizden hayvan yetiştiricileri de katıldığı olabiliyor.

Hali hazırdaki projelerinizden bahseder misiniz?

“ÜNİVERSİTEMİZİN ULUSAL VE ULUSLARARASI YÜRÜTTÜĞÜ CİDDİ PROJELERİ VAR”

Üniversitenin projeleri bitmez. Üniversitemizin ulusal ve uluslararası yürüttüğü ciddi projeleri var. 2018’de 20 iken bugün itibarı ile 37 tane proje yürütülmekte. Geçen yıl 3 milyon bir kaynak alırken bu yıl itibarı ile bu kaynak ilk 6 aylık dönemde 8 milyona ulaşmış. Hocalarımız ciddi projeler yapıyor. Enerji Bakanlığı ile desteklenen bir projemiz, savunma sanayi ile yürütülmekte olan 2 projemiz, uluslararası kuruluşlarda devam eden 5 projemiz var; Teknokent’te yürütülen bazı projeler var. Geçtiğimiz yıl 2018’de 14 adet patent başvurumuz varken bu yıl ilk 6 ay itibarı ile bu sayı 24-25 civarında… FÜSEM (Sürekli eğitim Merkezi)’nin kurum içi kurum dışı verdiği eğitimlerin sayısı 30 olmuş. Onun dışında Yeni bölümler yeni fakülte ve programlarımız var. Tabi netice almadan açıklamak beklenti uyandırır. Ama kulislerimiz devam ediyor. Görüşmelerimiz devam ediyor. Üniversite dinamik bir yer. …Biz kaliteyi çok arttırmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz, bölge üniversitesi olmada, uluslararasılaşmada ciddi bir adım attı. Yabancı uyruklu öğrenci sayımız arttı. Bölgede üniversitelerin çoğuna yetişmiş insan gücü takviyesi yapıyoruz. Biz artık kapasitemizi geliştirdik. Bundan sonra kalite ve niteliğimizi arttırma yönünde çalışmalara yoğunlaşıyoruz. Nitelik ve kalitemizi arttırmayı amaçlıyoruz. Bu açıdan baktığımızda da Fırat üniversitesinin saygınlığı Türkiyeüniversiteleri arasında iyi bir yerde… Çok daha iyi olamaz mı? Olmaya çalışıyoruz. Sağlıkla ilgili gerçekten donanım olarak çok iyi yatırımlar yapıyoruz. Yapılabilecek birçok tetkikin makineye bağlı olsun veya alet edevat bakımından olsun, çok şekilde güncelliyoruz ki vatandaşımız hizmetini alabilsin ve akademisyenlerimiz bunlara yetişsinler diye. Nitelikli insan gücünü yine hastanemizde de arttırıyoruz. İmkânlar ölçüsünde bunları geliştiriyoruz.

Televizyon kanallarında özel hastane hekimlerinden ziyade üniversite hastanesinin hekimlerinden özellikle toplum sağlığı konusunda bilgilendirici programlar yapılması isteğinde bulunan vatandaşlara buradan neler söyleyeceksiniz?

Bu konuda sıkıntı yok; televizyon kanalları ne zaman isterlerse biz onları yönlendiririz. Bizim arkadaşlarımız kendi üniversite televizyonumuzda ilgili programlara katılıyorlar. Özel hastanelerin kendi reklam bütçesi var. Üniversitemiz bu konulara bütçe ayıramıyor kanunen. Ancak gönüllülük esasına göre davet geldiği zaman gerek hekim arkadaşlarımız gerek akademisyen arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

Daha önce Diş Hastanesinde personel eksikliğinden dolayı yaşanan sıkıntıların hat safhada olduğunu hatta kapanma noktasına geldiğini haberleştirmiştik. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

“BUNUN ÇÖZÜLMESİ LAZIM…”

Taşeron yasası çıktıktan sonra iş gününü tamamlayan personel emekliye ayrıldı. Birçok personel ayrılınca akabinde de yerine personel konulamadığından dolayı hem tıp fakültesi hastanemizde hem de diş hekimliği fakültesi hastanemizde sıkıntı yaşanıyor. Kanunlar yeni personel alımına müsaade etmiyor. İŞKUR’dan 6 aylık dönemlerde eleman gönderiliyordu ancak bu elemanların da yarısından ancak randıman alabiliyorduk. O uygulama da bitti. Elimizdeki imkânlarla maksimum düzeyde hizmet veriyoruz. Eğitim ve öğretim olan devletin bir kurumu kapanır mı?  Elimizden geldiğince her platformda konuyu gündeme getiriyoruz. Taşeron yasası şu anda bütün Türkiye’ genelinde gündemde olan bir konu… Bunun çözülmesi lazım. Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanımızdan da destek istedik.  Şu anda onkolojiyi de devreye soktuk. Hematoloji onkoloji için 100 yatak ilave yaptık. Kapasitemizi hemen hemen maksimum seviyeye çektik. Buna rağmen aynı insan kaynağıyla hizmet vermeye çalışıyoruz. Hemşire açığımız vardı İnşallah 80 hemşire teknisyenlerle beraber alınırsa en azından bu dönem hemşire eksiğimiz rahatlayacak. Şu anda en çok sıkıntı çektiğimiz yardımcı hizmet personeli eksikliği. İnşallah devletimiz buna bir çare üretir çünkü bu sadece Fırat Üniversitesi Hastanesinin sorunun değil. Türkiye genelinde taşeron yasası çıktıktan sonra özellikle devletin üniversiteleri gibi bazı kamu kurumlarında yaşanan bir sıkıntı var Bunu da devletimiz herhâlde toplu bir şekilde aldığı kararla ya İŞKUR üzerinden ya da başka bir yöntemle çözmesi lazım, çözer yani…

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER