SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Gıyasettin Dağ
Gıyasettin Dağ

DEDE KORKUT HİKÂYE YARIŞMASI’NIN ARDINDAN

DEDE KORKUT HİKÂYE YARIŞMASI’NIN ARDINDAN
Bu haber 07 Kasım 2018 - 9:49 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

Ecel vade ermeyince kimse ölmez.

Ölen adam dirilmez,

Çıkan can geri gelmez.

Bir dua ki ölümü anarak başlar… Son sözü ilk söz kılar. En son söylenecek sözü en başta ifade eder. Bu Dede Korkut’tur, adı gibi nasihattir, öğüttür ve “ölümü çokça anın” diyen bir kutsi ilahinin devamıdır…

Bir yiğidin kara dağ yumrusunca malı olsa;

Yığar, derer, talep eyler

Nasibinden fazlasını yiyemez.

Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye dergisi tarafından organize edilen 1.Uluslararası Dede Korkut Hikâye Yarışmasının ödül programını Dede Korkut’un bu duasıyla başlattık. Nazım Payam Hocamızın önerisi ile duayı kürsüden okumak bize nasip oldu. Uzun soluklu bir çalışmanın finalindeydik ve söze dua ile başlamamızın doğru olacağını söylemişti hocamız.

Gürüldeyip sular taşsa deniz dolmaz.

Kibirlilik eyleyeni Tanrı sevmez.

Gönlünü yüce tutan erde devlet olmaz.

Eloğlunu saklamakla oğul olmaz.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın daveti ile oluşturulan Kültür Danışma Kurulunda görev alarak çalışmalara başladık. Amacımız şehrimizin kültürel ortamına katkı sunmak, kalıcı işler yapmak ve başkana ve kültür ekibine önerilerle destek olmaktı. Her toplantımızda yoğun fikri müzakereler yaşadık, tartışmalar yaptık ve sonunda aldığımız kararları tutanağa bağlayarak altını imzaladık. Tarihe kayıt düşmek adına… Sayın Başkan da kuruldan çıkacak her karara uyacağını basın toplantılarında çok defa deklere etti ve öyle de oldu. Önerilerimizin bir kısmı hayata geçti, bazıları da sırada bekliyor.

Büyüyünce bırakırgider, gördüm demez.

Kül tepecik olmaz, güveyi oğul olmaz.

Kara eşek başına gem vursan katır olmaz.

Karavaşa hizmetçiye elbise giydirsen hanım olmaz.

Bu önerilerimizden ilki Türkiye Yazarlar Birliği ile Elazığ Belediyesinin birlikte gerçekleştirdiği, Bizim Külliye ekibinin de lojistik destek verdiği “Şehir Kültürü ve Kültürlü Şehir Sempozyumu” olmuştu, sempozyumumuz başarılı bir şekilde yapılarak bitirildi. Sırada bildirilerin kitaplaşması var ki, o da baskı aşamasında. Bir diğer önerimiz olan Belediye Konservatuarı kurulma teklifimiz de hayata geçti. Sayın Naci Sönmez’in öncülüğünde hayata geçen bu çalışma diğer birçok kültürel faaliyet gibi meyvelerini vermeye başladı, konserler birbirini takip etmekte. İnşallah insan kaynağı, yönetim kadrosu ve fiziki mekânıyla konservatuar kısa sürede ideal noktaya ulaşacaktır. Kurulumuzun gündeme aldığı ve önerdiği bir diğer faaliyet ise Dede Korkut’un adını yaşatmaya matuf hikâye yarışması oldu.

Lapa lapa karlar yağsa yaza kalmaz,

Yapağılı yeşil çimen güze kalmaz.

Eski pamuk bez olmaz, eski düşman dost olmaz.

Ata binmeyince yol alınmaz,

Kara çelik uz kılıcı çalmayınca hasım dönmez.

Er, malına kıymayınca adı çıkmaz.

Kız, anadan görmeyince, öğüt almaz.

Oğul, atadan görmeyince, sofra çekmez.

Uluslararası nitelikte ve öğrenci/yetişkin şeklinde iki kategoride yapılması planlanan yarışmanın ilanı, duyurulması, hikâyelerin toplanması, okunup notlandırılması ve puanlamanın yapılarak dereceye girenlerin seçilmesi 6-7 aylık bir çalışma ile bitirildi. Nihayetinde 29 Ekim akşamına denk gelen anlamlı bir gecede yarışmanın ödül programı “Günümüz Türk Hikâyeciliği” paneliyle birlikte gerçekleştirildi.

Oğul, atanın sırrıdır, iki gözünün biridir,

Devletli oğul, çıksa, okluğunun okudur.

Devletsiz oğul çıksa, ocağının körüdür.

Oğul dahi neylesin, baba ölüp mal kalmasa.

Baba malından ne fayda, başta devlet olmasa.

Devletsizin şerrinden Allahsaklasın Han’ım sizi!

Bu duayı okuyarak başladığımız ödül programı kazananların ödüllerini alması, tüm öğrencilere Sayın Başkanımız tarafından bisiklet hediyesi ve jüri paketleri ile sona erdi.

Faaliyette asıl sevindirici olan ise derece alan hikâyelerden oluşan kitabın baskısının geceye yetiştirilerek katılımcılara dağıtılması oldu.  Önce sempozyum ve ardından da hikaye yarışmasının kitaplaşması ile Elazığ Belediyesi yayın açısından da iki önemli eser kazanmış olacak.

Sempozyum açılış programında konuşmasında Sayın Başkan bizlerden yeni bir sempozyum daha beklediğini söylemişti. Umarım bu ve benzeri sempozyumlarla yerel yönetimler ile akademi arasındaki köprüler sağlamlaştırılır ve ortaya bu faaliyetlerde olduğu gibi iyi neticeler ve en önemlisi de kalıcılığı açısından daha önemli bulduğum kitaplar ortaya çıkar.

Dede Korkut Hikâye Yarışması artık geleneksel hale gelmiştir. İkincisi için yakın zamanda faaliyete başlanması gerekmektedir. Maya tutmuştur,  umarım Elazığ’da devam eden uzun soluklu faaliyetlerden biri olacak ve Elazığ’ın adını kültür sanat penceresinden uluslararası platformlarda duyuran/yaşatan bir faaliyet olacaktır.

Hikâye yarışmasının kitabını edinmek isteyenler Elazığ Belediyesinden temin edebileceklerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER