SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Bulut: Birileri bu şehre umutsuzluk pompaladı!

Bulut: Birileri bu şehre umutsuzluk pompaladı!
Bu haber 12 Haziran 2018 - 19:25 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili ve 27. dönem Milletvekili Adayı Metin Bulut önceki gün gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirmiş ve bu ziyaret sırasında Bulut, “Elazığ’da sanayi devrimi gerçekleştirmek gibi bir hayalim var” dedi.  Şehrimizin birçok konuda ön planda olduğunu da vurgulayan Bulut, “Türkiye’nin en büyük kanatlı sektörlerine sahibiz. Ama biz kendimizi küçümsüyoruz. İnanın biz acayip iyi bir iliz. Biz kesinlikle reklam yapamıyoruz. Mesela Çukurova’dan sonra; en fazla sebze üreten yer Elazığ’mış. Biz kendimizi ifade etmek konusunda başarılı değiliz. Alabalık’ta da bir numarayız. Ancak birisi bu şehre umutsuzluk ve mutsuzluk pompaladı” diyerek kentin bu umutsuzluktan sıyrılması gerektiğini kaydetti.

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

AK Parti Elazığ Milletvekili ve 27. dönem Milletvekili Adayı Metin Bulut gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kamuoyunun merak ettiği soruları da kendisine yönelttik. Tüm sorularımıza içtenlikle cevap veren Bulut’un sorularımıza verdiği cevapların detayları da şöyle…

AK Parti Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de mevcut vekil listesinde ciddi bir değişikliğe gitti. Listede tek kalan hem de listenin birinci sırasında yer alan bir siyasetçi olarak, bu durumu neye bağlıyorsunuz?

“YÜKSEK PERFORMAMSIMIZ GÖZDEN KAÇMAMIŞ”

Şeklindeki sorumuza cevap veren Bulut, “Ben hayatım boyunca yaptığım işleri en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Bu doğrultuda da yapamayacağım hiçbir şeyi talepte etmedim. Bu dönem benim için sancılı ve yoğun bir dönemdi. Tahminimin ötesinde görev yüklendim. Bir yanda NATO Komisyonunda dışarıda Türkiye’yi temsil ettim.  Diğer bir yanda ise; ben Sanayi Komisyonunda özellikle olmak istedim. Çünkü Elazığ’da bir sanayi devrimi gerçekleştirmek gibi bir hayalim var. Bildiğiniz üzere 6. bölge teşviklerinden faydalanabileceğiz ve yakın zamanda 2. OSB’mizde faaliyete geçecek. Şu an 2. OSB’mizin trafosu yapılıyor. Büyük ölçüde alt yapılar tamam, üst yapı çalışmalarına başladık.  Birde eskiden bir OSB’nin bitmesi için altı ya da yedi yıl beklemek gerekiyordu. Hamd olsun artık kısa zamanda yapılabiliyor. Az önce belirttiğim gibi bir yanda NATO bir yanda Sanayi komisyonu var. Birde bunlara ilaveten geçmişte Ege bölgesinde güzel çalışmalar yaptık. Sonrasında Güneydoğu’da teşkilat bölgesine bakmak üzere görevlendirildim. Reisimiz böyle görevlendirdi. Bizlerde hay hay dedik. Ve kongre dönemi süresince çalışmalar ortaya koyduk.  Elazığ’a geliyor, ardından Güneydoğu bölgesine Mardin gibi illere geçiyordum. Üç yıl içerisinde iki defa filan hafta sonunu ancak evimde geçirebildim. Gerçekten gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık.  Vekilsiniz Ankara’ya gelenlere de eşlik etmek zorundasınız. Mesela Fırat Üniversitemiz 168 milyon ödenek almış her ödenekte Rektörümüz ile birlikte diğer vekil arkadaşlarımızla da birlikte bakanlığa gittik. Bizim bu yüksek performansımızda gözden kaçmamış. 7 Haziran seçimlerinin ardından da 1 Kasım seçimlerinde listede kalmıştım. Geçen dönemde böyle olmuştu.  Vatandaşın teveccühü de önemli bir etken. Kamuoyu araştırmaları da yapılıyor. Ben listede yeniden yer almamı yoğun performansıma bağlıyorum” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Elazığ’dan % 75 oy istediğini belirtti ve sizlere ciddi bir görevde yükledi. Bu süre içerisinde sizlerin 5’te 5 vekil yapacağız söyleminizde ittifak içerisinde olduğunuz; MHP’li adayların bir nebze tepkisine yol açtı ve bu durumun Cumhur ittifakını zarara sokacağı bile gündeme geldi. Sizce de bu söyleminiz oluşturduğunuz ittifaka zarar verir mi?

“İTTİFAKLAR İÇİNDE DE TATLI YARIŞLAR OLMALI VE BU ALINGANLIK KONUSU OLMAMALI”

Şeklinde yönelttiğimiz soruyu da yanıtlayan Bulut, “Cumhur ittifakımız zarar görmez. Ben MHP’ye ziyarete de gittim. Sonuçta iki ittifak yarışıyor cumhur ittifakı ve millet ittifakı. Bu nedenle bizler önce kendi ittifakımızın birinci olması adına mücadele edeceğiz. Ama daha doğal bir süreçte kendi içimizde de tatlı bir rekabet olacak ve herkes 5’te 5 milletvekili göndermek için çalışmalar ortaya koyacak.  Bizler kendi içimizde de yarış halinde olursak daha fazla oy alırız. MHP’lilerde sizde beş için çalışacaksınız bizde beş için çalışacağız diyerek çalışacaktır. Birde şunu düşünün biz beş arkadaşla birlikte siyaset yapıyoruz. Onlara biz 3 tane çıkartacağız gerisi ittifak yaptığımız partide dersek; listenin dördüncü ve beşinci sırasındaki arkadaşımızın psikolojisini düşünün. Bunları kırmış olmaz mıyız? Onlarda nitekim kendi arkadaşlarını kırmış olurlar. Bu işin doğasında bu var. Biz bir yandan diğer ittifaka karşı mücadele vereceğiz. Bir yandan da kendi içimizde tatlı tatlı yarışacağız. Bu tatlı yarış olmazsa ittifakın bir anlamı olmaz. İttifakın amacı daha fazla oy almaktadır. Bugün MHP ne kadar daha çok oy alırsa; ittifakın elini güçlendirir. 60 bin oy alıp bir vekil çıkarsa da benim işime yarıyor. 55 bin oy alarak vekil çıkarmazlar ise; bu oylarda bize yansır. İşle tüm bu nedenle MHP’nin başarısı bizim başarımızdır. Bunun için bizimde MHP’nin de çalışması lazım. Bunu alınganlık konusu yapılmalı” dedi.

Elazığ’da bir sanayi devrimi yapmak istediğinizi belirttiniz. İlimizde kurulması planlanan Besi OSB’si ile de son derece ilgiliydiniz. Peki şu an Besi OSB’sindeki durum nedir desek bize neler söylersiniz? MALATYALILAR, ELAZIĞ’DA HÜKÜMET ELİYLE YAPILAN YIRIMLARI İSTEMEKTE

Dememiz üzerine de Bulut, “ Besi OSB’si mütevelli heyeti oluşturuldu. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Ajansı Elazığ’a cidden ciddi bir destek oldu.  5 yıl içerisinden yükselen yatımlara yaklaşık 250 milyon hibe etti. Kanatlı sektöründe rakamlarımız 5,5 milyona ulaşmış durumda.  Türkiye’nin en büyük kanatlı sektörlerine sahibiz. Ama biz kendimizi küçümsüyoruz. İnanın biz acayip iyi bir iliz. Biz kesinlikle reklam yapamıyoruz. Mesela Çukurova’dan sonra; en fazla sebze üreten yer Elazığ’mış. Biz kendimizi ifade etmek konusunda başarılı değiliz. Alabalık’ta da bir numarayız. Ancak birisi bu şehre umutsuzluk ve mutsuzluk pompaladı.  Malatyalılar Elazığ’da bölge hastanesi var. Bizde neden yok demekteler. Dedikleri bunlarla da sınırlı değil, Elazığ’ın güney çevre yolu bitti. Kuzey çevre yolu da yapılıyor demekteler ve Elazığ, havaalanına ikinci pist yapılırken biz hala askeri havaalanına kullanıyoruz diyerek bu yatırımlardan kendi illerine istemekteler. Malatyalılar bunları ifade ederken, Elazığlılarda ya bir Malatya olamadık şeklinde bir söylem içerisindeler. Bunlar gerçekten çok ilginç” diyerek ilimizde güzel şeyler olduğunun ama bunun bir türlü fark edilmediğini kaydetti.

İlimiz, 6. bölge teşviklerinden yararlanılacak yararlanılmasına da heyecanla açıklanan cazibe merkezi iller konusundaki son durum nedir.  Birde çevre illerimizde yatırım alt limiti 2 milyon TL civarındayken ilimizde yatırım planlayanların en az 5 milyon TL ödenek ayırması gerekiyor. Bu durumun değişmesi mümkün mü?

“BÜYÜK YATIRIMLAR İÇİN YATIRIM ALT LİMİTİ YÜKSEK DEĞİL”

Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Bulut, “Cazibe İlleri Programı şu anda rafa kalktı. Zaten biz cazibe merkezi iller derken, ilimizin 6. bölge teşviklerinden yararlanmasını istiyorduk. Elazığ şu anda cazip illerden bir tanesi oldu. Yatırımcı arsaya ücret ödemiyor. Sadece organizeye katkı payı veriyor. Bu da kanalizasyon, doğal gaz ve su çekilmesi adına gerekli. Yatırımcı enerjiden de maksimum bir indirim elde ediyor. SSK’dan da işçi sigortasını, işveren hissesini hepsini devlet ödüyor. Şu anda yatırımcıya bir şey kalmadı zaten.  Cazibe programı ile şöyle bir şey hedeflenmişti: Devlet anahtar teslim fabrika teslim edecek ve belirli bir süre pazarlamayı da garanti edecekti. Lakin bu olmadı. Çünkü bu imkanları kime verirseniz verin, bu konuda bir ayrımcılık yapıldığı ile ilgili bir kanat oluşacaktı. Bu nedenle bundan vazgeçildi. Yatırımların alt limitine değinecek olursak; ilk etapta yüksek gelmiş ve bu aşağı düşürülebilir mi şeklinde konuşmalar olmuştu. Ancak 5 milyon TL gibi alt limit çok yüksek bir limit değil iyi bir yatım için. 1 milyonla imalathaneler açılmakta. Büyük yatımlar çekersek, ciddi istihdamda sağlanır ” ifadelerini kullanarak gündeme ilişkin ve kamuoyunu bilgilendirir nitelikte sorularımıza teşekkür ederek gazetemizden ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER