SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Bu tesis hem ekonominin hem de çevrenin dostu!

Bu tesis hem ekonominin hem de çevrenin dostu!
Bu haber 01 Mart 2019 - 18:28 'de eklendi.

Gösterdiği girişimcilik ve sürdürülebilir inovasyon sayesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen endüstriyel grupları arasına girmeyi başaran Yıldırım Holding bünyesinde faaliyet gösteren Eti Krom A.Ş.’de geçtiğimiz haftalarda Dünya’da bir ilk olan Kromit ve Olivin Zenginleştirme Pilot Tesisini  hizmete açılmıştı.  ETİKROM A.Ş. Genel Müdürü Hasan Giray ise; yeni açılan tesis ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Giray, bu tesis ile atıkların değerli madenlere dönüştüğünü kaydederek, bu tesisin hem ekonomi dostu hem de çevre dostu olduğunu  vurguladı.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Geçtiğimiz günlerde YILMADEN Holding’in kentimizde işlettiği ETİKROM A.Ş.’de yeni bir tesis hizmete girmiş,  ETİKROM Atık Geri Kazanım Pilot Tesisi, faaliyete başlamıştı. ETİKROM A.Ş. bir milyon ton kromit cevheri atığını bu minerallere ayırarak sıfır atık anlayışıyla endüstriye kazandırarak hem ekonomik hem de çevresel değer yaratıyor. Ayrıca kalite, çevre ve İş sağlığı-güvenliği prosedürlerine uygun şekilde üretimini sürdürecek olan tesis, madencilik uygulamalarıyla atık oluşumunu azaltarak sanayiye örnek bir proje olarak hayata geçti. Ayrıca tesis ile ETİKROM çalışanlarını teşvik edecek bir başarı örneği oluşturulması da amaçlanıyor. Biz de yeni hizmete giren tesis hakkında detaylı bilgi edinmek amacıyla ETİKROM A.Ş Genel Müdürü Hasan Giray ile bir röportaj gerçekleştirdik. Giray ile yaptığımız röportajın detayları ise şu şekilde…

Öncelikle sıfır atık projesine ilginiz ve desteğiniz adına ve çevreye duyduğunuz saygı için teşekkür ederiz. Geri dönüşüm prosesine dahil olacak atıklarınız sadece atıktan ferro krom geri kazanımı mıdır?

3 MİNERAL DE AYRI AYRI KAZANILABİLMEKTEDİR”

Bahsi geçen projemiz ferro krom kazanımı projesi değildir. Bu proje fiziksel yollarla kromit cevheri zenginleştiren ve verimsiz çalışma sebebiyle kromitin bir kısmını atık stoğunda kaybeden proses tesisinin atıklarındaki kromiti tekrar kazanma projesidir. Atıklar kromit, olivin ve serpantin adı verilen 3 doğal mineralin karışımından oluşmaktadır. Atıklardan fiziksel yollarla kromit minerali ayrıştırılırken olivin minerali de ayrıştırılmaktadır. Bu sayede, 3 mineral de ayrı ayrı kazanılabilmektedir. Bu minerallerden;Kromitferro krom üretimi amacıyla değerlendirilmektedir.Olivin, refrakter ve döküm sanayiinde değerlendirilmektedir.Serpantin mineralinin ise yeraltı madenlerindeki boşlukların tahkimatı için dolgu olarak değerlendirilmesi düşünülmektedir.

Üretim sonucu oluşacak yeni ürünleriniz (Hammaddeleriniz) için pazar sürecinde bir maliyet analiziniz var mıdır?

“ÜRÜNLERİMİZİN MALİYETİ SIFIR OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR”

Ana hedef olarak üretilen kromitkonsantresi ürünümüzün üretim maliyeti fizibilite raporumuzda belirtilmiştir. Bu çalışmaya göre atıktan üretilecek olan kromitkonsantresinin üretim maliyeti, daha önceki maliyetlere göre %40-45 daha düşüktür. Üretim maliyetinin tamamı ana hedef olan kromitkonsantresine yansıtıldığı için olivin ve serpantin ürünlerimizin maliyeti ‘sıfır’ olarak değerlendirilmektedir.

Proses sonucu üretilen ürün kalitesi ve kullanım alanı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kromit konsantresi: -0.5 mm boyutunda ve  %40-42 Cr2O3 tenöründe direk olarak pazarlanabilir bir üründür. Bu ürün paslanmaz çelik üretiminde kullanılan bir alaşım olan olan ferro krom üretiminde değerlendirilmektedir.

Olivin konsantresi: -0.5 mm boyutunda ve içerisinde <%2Cr2O3 ihtiva eden direk olarak pazarlanabilir bir üründür. Bu ürün çok yüksek ısıya dayanımı sebebiyle refrakter sanayiinde, döküm kumu, ısıya dayanıklı sıva veya tuğla olarak kullanılmaktadır.

Serpantin minerali: Ticari olarak doğrudan kullanımı bulunmamaktadır. Yüksek ısıyla muamele edildikten sonra refrakter özellik göstermektedir. Ancak bu tür kullanımı güncel şartlarda ekonomik değildir.Şu anda yeraltı madenlerindeki boşlukların tahkimatı için dolgu olarak değerlendirilmesi düşünülmektedir.

Maden atığı geri dönüşüm olarak kendi fabrikanız dışından atık kabul edebilecek kapasiteniz mevcut mudur? Böyle bir düşünceniz var mı?

Benzer özellik gösteren cevher ve atıkların da mevcut tesislerde test edilerek değerlendirilmesi mümkündür. Önümüzdeki dönemde pilot tesiste bu tür malzemeler için test çalışmaların yapılması planlanmaktadır.

Geri dönüşüm sürecinde maden atıkları prosese dahil olmadan geçici bir depo alanınız mevcut mu ve bu standartları sağlıyor mu?

“KRİTERLERE UYGUN BİR ATIK BARAJIMIZ MEVCUT”

Hali hazırda mevcut atığımızın depolandığı ve maden kanununun belirlemiş olduğu kriterlere uygun bir atık barajımız mevcut. Barajdan elde edilen hammaddemiz prosese gitmeden önünde tesis önündeki beton zeminli geçici hammadde stoklarımızda bekletilmektedir. Hammaddemizin doğal mineraller olması sebebiyle tesis önü stoklarımızın çevresel açıdan bir risk teşkil etmediği ÇED raporu ile onaylanmıştır.

İş güvenliği önlemleriniz nelerdir?

İŞGÜVENLİĞİNDEN TAVİZ YOK!

Çok tehlikeli işyeri sınıfında bulunan Eti Krom A.Ş. Ferrokrom Tesisi, Entegre Yönetim Sistemi çerçevesinde ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001-2015 Çevre Yönetim Sistemi ve TS 18001-2014 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarına sahiptir ve bu sertifikaların gerektirdiği şekilde, kalite, çevre ve İş sağlığı-güvenliği prosedürlerine uygun şekilde üretimini sürdürmektedir. Tesis alanı içerisinde bulunan ‘Kromit ve Olivin Atıkları Geri Kazanım Pilot Tesisi’de mevcut entegre yönetim sistemi standartlarına uygun olarak Çevre ve İSG açısından düzenli risk değerlendirmeleri yapılmakta ve gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

Proses aşamalarında çıkan atıklarınızın bertarafı nasıl olmaktadır?

“PROSES SIRASINDA ÇIKAN MALZEMELERİN TAMAMI ÜRÜN OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR”

Bu proses sırasında çıkan malzemelerin tamamı ürün olarak değerlendirilmektedir. Kromit ve olivin konsantreleri satış stoklarına alınırken, serpantin minerali yeraltı ocaklarına basılmak üzere mevcut atık barajımızda uygun koşullarda depolanmaktadır.

Ferrokrom oluşumu sorasın da oluşan karbonmonoksit gazı nasıl uzaklaştırılıyor?

“FIRIN BACALARINDAKİ EMİSYON, ONLİNE OLARAK İZLENMEKTE”

Ferrokrom üretimi sırasında oluşan baca gazı toz tutma ve enerji geri kazanım sistemlerinden geçtikten sonra Çevre Bakanlığı tarafından belirlenen emisyon değerlerine uygun olarak bacalardan dışarı gönderilmektedir. Fırın bacalarındaki emisyonSürekli Emisyon Ölçüm Sistemi (SEÖS) ile Enerji Bakanlığı’na bağlı Çevre Referans Laboratuvarları tarafından online olarak izlenmektedir.

Ark fırınından çıkan cüruflarınız agrega özelliği taşıyor mu? Taşıyorsa nasıl bir yol izleniyor?

“CÜRUFLAR, TAŞ PARKE VE BETON YAPIMINDA DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR”

Ark fırınından çıkan cüruflar, içerisindeki kaçak metalin fiziksel olarak geri kazanımı sonrası agrega olarak taş parke ve beton yapımında değerlendirilmektedir. Üretilen beton parkelerin bir kısmı sosyal hizmet amaçlı çevre belediyeler tarafından kullanılmakta bir kısmı ise yerel müteahhitlere satılmaktadır.

Geri dönüşüm tesis lisans belgenizi alırken çevre için lisans ve CED sürecinde herhangi bir zorluk yaşadınız mı?

“ÇED GEREKLİ DEĞİL RAPORU KOLAYLIKLA ALINABİLMİŞTİR”

Atık geri kazanım projemizin en önemli özelliği hammadde olarak kullanılacak atığın doğaya zararlı olmaması ve proses sonrasında herhangi bir atığın doğaya salınmıyor olmasıdır. Bu nedenle, hazırlanan kapsamlı rapor ile birlikte Çevre Bakanlığı tarafından ÇED gerekli değil raporu kolaylıkla alınabilmiştir.

Proses: Sisteme giriş yapan bir girdiyi sistemden geçirerek çıktıya dönüştüren, bu işlemi yaparken somut olarak ölçülebilen farklı değerler üreten işlemler kümesi.

Cüruf: Maden posası, maden eritildikten sonra kalan kısım.

Agrega: Agrega, kum ve çakıl karışımı olarak tanımlanmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER