SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

“Bu festivalle orciğimiz markalaşabilir”

“Bu festivalle orciğimiz markalaşabilir”
Bu haber 08 Eylül 2019 - 19:01 'de eklendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar’ın Elazığ’da Orcik Festivali düzenleneceğini müjdelemesinin ardından birçok kesimden Ağar’a destek gelmişti. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da festivale destek verecek olanlar arasında yer alıyordu. Milletvekili Gürsel Erol ile festivalin detayları hakkında konuştuk. Elazığ’da Orcik Festivali düzenlenmesinin güzel bir düşünce olduğunu ifade eden Erol, “Orcik aslında Elazığ’ın milli bir değeri ama biz bunu markalaştıramamışız. Bu festivalle markalaşabilir mi? Markalaşabilir ” dedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Komşu şehirlerde yapılan festivallerin ardından Elazığlı gençler, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar’ı etiketleyerek, ‘TolgaAbiBiziFestivaleGötür’hastagi adı altında sosyal medyada bir kampanya başlatmış, Milletvekili Ağar da gençlerin paylaşımlara kayıtsız kalmayarak İlimizde “Orcik Festivali” yapılacağı müjdesini vermişti.Verilen bu fikre ise destekler gecikmedi ve birçok kesimden Vekil Ağar’ın fikrine destek geldi. Destek verenler arasında yer alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Parti ayırımı gözetmeden Elâzığ’ımız için yapılan her güzel projede bizde varız. Geleneksel damak tadımız olan orcik festivali için desteğimizi veriyor ve tüm halkımızı davet ediyoruz” ifadeleri ile festivale destek vereceğini açıklamıştı. Vekil Erol ile ilimizde düzenlenecek olan Orcik Festivali hakkında konuştuk.

“HER ŞEYİMİZ BİTTİ DE ORCİK FESTİVALİ Mİ KALDI? DEMEM BEN”

Vekil Erol,”Festivaller, Türkiye’nin birçok yerinde artık bırakın iller bazında ilçeler bazında bile sürekliliği olan ve insanların yaşantılarına ayrı bir renk ayrı bir heyecan katan yaşadıkları bir takım olumsuzlukları unuttukları, dayanışmanın olduğu bir de o ilçelerinin marka değeri olan bir ürün varsa onun tanıtımı noktasında oldukça anlamlı… Ulusal medyaya yerel medyada yer alıyor ve Türkiye genelindeki tüm hemşehriler o festivalleri takip ediyorlar katılım sağlıyorlar. Müzikleri,  eğlenceleri ve konserleri ile kentin sorunlarını gündeme getirilmesi noktasında ayrıca sosyal ve kültürel yaşamın desteklenmesi anlamında çok anlamlı… Orcik aslında Elazığ’ın milli bir değeri ama biz bunu markalaştıramamışız. Bu festivalle markalaşabilir mi? Markalaşabilir.Düşünce güzel bir düşünce… İktidar partisinden bir öneri geldi de ya bu festival nerden çıktı? Her şeyimiz bitti de orcik festivali mi kaldı? Demem ben.Bu da sonuçta üretime dayalı bir şey çünkü… Bağcılık sektöründe tarım sektöründe bir sürü emek veren insanlar var. Bu işin ticareti Elazığ için önemli… Ben buna katılıyorum ve destek veriyorum. Sonuçta bir festivalin yapılması ile ilgili o kentin mutlaka bir değerinin ön plana çıkarılması lazım. Bu orcik diye tercih edilmiş. Bu doğru mudur, yanlış mıdır; onu tartışmak çok doğru değildir ama festival düzenlenmesi düşüncesi doğrudur” dedi.

“KONSERLERLE, PANELLERLE GEÇİŞTİRİLEN BİR FESTİVAL OLMAMALI”

Elazığ’da geçmişte de Orcik Festivali yapıldığını anımsatan Vekil Erol, düzenlenecek olan festivalin daha detaylı bir festival olacağını, sıradan bir festival olmayacağını söyledi. Erol, “ Geçmişte Elazığ’da orcik festivali yapılıyordu; bu orcik festivali daha detaylı olacak. Tolga bey ile de paylaştım festival kapsamında neler olmalı diye… Onlar detaylı bir çalışma yapacaklar. Bu işin içinde sadece AK Parti Milletvekilleri değil; kamu, devlet ve valilikte olacak. Herkes de destek verecek ilin milletvekilleri de bu yapının içinde olacak. Ama bence farklı şeyler de yapmalıyız. Normal bir festival olmamalı, konserlerle panellerle geçiştirilen bir festival olmamalı…Mesela eskiden Elazığ’da fener alayları yapılırdı. O geleneği yaşatmak için Gazi Caddesini üç gün boyunca Atatürk posterleriyle, Türk bayrakları ile donatıp fener alayı yapalım. Herkes elinde meşalelerle Elazığ’daki eski faytonlarını, eski model arabalarını, eski at arabalarını bulalım insanlara nostaljik bir gece yaşatalım. Yöresel kıyafetlerle insanlar gelsinler katılsınlar. Düşündükçe daha çok şey farklı şeyler gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

 “FESTİVAL YALNIZCA BİR GRUBUN VEYA BİR YAŞAM TARZININ TALEPLERİNE YÖNELİK BİR ORGANİZASYON DEĞİLDİR”

Festival kapsamında kendisine de görev verildiğini aktaran Vekil Erol konuşmasında herkesin yaşam düzeyine, tarzına göre festivalde bir şeyler görebileceğini kaydetti.  Erol, “Elazığ’da sürekliliği olan ve Elazığ’ın tümünü kapsayan bir festivalin yapılması doğru bir düşüncedir. Ben bu düşüncenin daha iyi olabilmesi için her türlü katkıyı vereceğim. Bana bir görev vermişler. Şarap fabrikalarını ben tanıtacağım. Denk gelirse İsmail Küçükkaya’yı, Didem Aslan’ı buraya davet edeceğim. Magazin dünyasından Birkaç kişiyi daha davet edeceğim. Onların programına uygun olur mu bilmem ama davet edeceğim. Zaten festival yalnızca bir grubun veya bir yaşam tarzının taleplerine yönelik bir organizasyon değildir. Herkes aradığını orada bulmalı. İsteyen gidip bağ bozumunda halay çeksin, isteyen panele gitsin, isteyen konsere gitsin, isteyen şarap içsin. Yani herkesin yaşam düzeyine tarzına göre o festivalde bir şeyler görebilsin” dedi.

“HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI FESTİVAL KAPSAMINDA YER ALACAK”

Geçmişte Türk âleminin en uzun soluklu edebi faaliyeti olan, son yıllarda artık düzenlenmeyen Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının da festival kapsamına alınabileceğini aktaran Vekil Erol, “Hazar Şiir Akşamları bu festival kapsamında… Hazar Şiir Akşamları’nın da bu festivale dâhil edilmesi düşünülüyor. Uluslararası Hazar şiir Akşamları bu festivalin bir boyutu olsun diye düşünülüyor. Zaten doğrusu da bu… Şiir dinlemek isteyen şiir dinletisine gitsin. Sadece Orcik üzerine yoğunlaşmak da doğru değil… Mesela bir etkinliği Hazar Gölünün etrafında yapalım. Bir etkinliği Harput’ta yapalım. İlin bütün geleneklerini, kültürel zenginliklerini tanıtalım. Harput’ta etkinlik olduğu gün Sivrice ‘de etkinlik olmayacak diye bir şey yok. Teknik olarak henüz daha bir araya gelmedik, konuşmadık. Genel olarak sunduğum bilgiler ama bununla ilgili bir toplantı yapıldığında bu düşüncelerimizi gündeme getireceğiz. Festival konusunda en doğru şekilde en iyi şekilde birlikte ortak bir karar alınacağına inancım tam” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER