SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Gıyasettin Dağ
Gıyasettin Dağ

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN 

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN 
Bu haber 10 Ekim 2018 - 9:09 'de eklendi.

Bu köşede hep kitap yazıları yazdım. Okuduklarımdan aklımda kalanları ve daha çok insanın okuması gerektiğini düşündüğüm kitaplar hakkında bazen bir bazen iki yazı yazdım.

Bundan sonra da hep kitaplarla alakalı yazmayı, güncel ve aktüel tartışmalardan uzak kalmayı planlamaktayım.

Derdimiz okumanın ve yazmanın kıymetini artırmak, değer bilir okuyucu olma idealiyle iyi kitaplardan insanları haberdar etmektir.

Ancak bu haftaya mahsus olarak bir kitap yazısı yazmayacağım. Ama bu yazıda bahsedilen çalışma da yakın zamanda kitap olarak ortaya çıkacak. Dolayısıyla bu yazı da bir şekilde “kitaplı” bir yazı sayılabilir.

Elazığ Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi işbirliğinde Bizim Külliye dergisinin organize desteğinde gerçekleştirilen Şehir Kültürü ve Kültürlü Şehir Sempozyumu hafta sonu yapılıp bitirildi.

Bilenler bilir. Bu tarz bir organizasyon aylar süren hazırlık ve planlama gerektirir. Bahsettiğim sempozyumun hazırlıkları şubat ayından bu yana devam etmekteydi. Neticede bilimsel kriterlere uygun olarak gerçekleştirilen sempozyum için akademisyenlerin ve katılımcıların belirlenmesi, yazı talep edilmesi ve katılımcıların bu yazıları hazır ederek sunmaları belli bir zaman almaktaydı. Aylar alan bu yazım, gönderim, tashih ve redaksiyon süreçlerinin ardından sempozyum kitabı küçük bazı eksikler haricinde yayına hazır hale gelmiş durumda. Bundan sonrası tasarım ve baskı aşamaları olacak. Elazığ Belediyesi tarafından yayın dünyasına sunulacak ve inşallah hak ettiği yeri bulacaktır.

Sempozyum kitabı hakkında ileride daha etraflı bir yazı yazmak kaydıyla sözü sempozyumun kendisine getirmek ve düzenlenme amacından bahsetmek istiyorum.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın davetiyle kurulan Belediye Kültür Danışma Kurulu olarak çalışmalarımızı sürdürürken gündeme getirilen projelerden bazıları hayata geçmeye başladı. Önerilerden biri olan Uluslararası Dede Korkut Hikâye Yarışması neticelendi ve yakın zamanda ödül programı gerçekleştirilecek. Nazım Payam hocamız tarafından ilk olarak gündeme getirilen Şehir Kültürü ve Kültürlü Şehir Sempozyumu ise Sayın Başkanımızın onayı ve Türkiye Yazarlar Birliğinin desteği ile hayata geçirilmek üzere adımlar atıldı. Sonuçta uzun hazırlıklar sonucunda 34 bildirinin yer bulduğu sempozyumun oturumları 6 ekim cumartesi günü yapıldı.

Şehri var eden değerlerin bütün yönleriyle ele alındığı ve bir “medinetül fazıla” idealini yeniden gündeme getirmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, mimariden tarihe, edebiyattan musikiye, felsefeden sinemaya kadar birçok başlıkta önemli bildiriler sunuldu ve müzakereler gerçekleştirildi.

Katılımcıların özellikle ve önemle belirttikleri gibi bir medeniyet havzası olarak Harput ve onun devamı olarak Elazığ, böylesine önemli bir etkinliği gerçekleştirecek birikime sahip bir şehirdir.

Şehirleri var eden maddi değerlerinden öte kültürel ve edebi birikimleridir. Bu birikimlerin bilinirliğinin sağlanması, ortaya çıkarılması ve duyurulması adına sempozyum tarzı çalışmalar çok önem ifade etmektedir.

Sonuçta en uzun soluklu bir belediye yatırımının bile ömrü bazen belediye başkanının görev süresi kadar olmakta, bir sonraki dönemde gelen başkanın tavrına göre ömrü uzamakta ve kısalmaktadır.

Ancak kültürel faaliyetler batılıların dedikleri gibi “yumuşak diplomasi” alanlarıdır ve önü çok açıktır. Yerel yönetimlerin kalıcı işler yapması ve bunları geleceğe bırakması adına bu alanda daha yapılacak çok işler bulunmaktadır. Nasip olur sempozyum kitabı yayınlanırsa vesile olanların ve imza atanların adları onlarca, yüzlerce yıl bu eserle birlikte yaşayacaktır. Bu nedenle her ortamda ifade etmeye çalışıyorum, en iyi asfaltın, kaldırımın bile ömrü beş, on yıl iken bir kitapla yüzlerce yıl adınızı yaşatmak mümkündür.

Bu yüzden yerel yönetimlerin ve belediyelerin en önemli birimi bana göre kültür birimleridir. Kalıcı olan, geleceğe bırakılacak işler, eserler, yayınlar, faaliyetler bu birimden planlanmakta ve ortaya konmaktadır. Ancak bazen bu birimlerin işlerinin angarya ve lüzumsuz olarak görüldüğünü duymak elbette üzüntü vericidir.

Sempozyuma misafir olarak katılan bir katılımcının bu alanda yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmesi oldukça manidardı. Kayseri Belediyesi tarafından başlatılan Kayseri Ansiklopedisi çalışmasının 10 yıldır devam etmekte olduğunu ve sadece son cildinde 70 civarında akademisyenin görev alarak maddeleri yazdıklarını anlattı. Kayseri Ansiklopedisi yüzlerce yıl sonra bile kıymet ifade edecek bir eser olarak kalacak ama falanca sokağa dökülen asfaltın, bir bulvara yapılan düzenlemenin on yıl sonra hiçbir kıymeti olmayacaktır.

Bu sebeple kalıcı olan, yol açıcı olan kültürel çalışmalara önem verilmesi,  desteklenmesi çok önemli olmaktadır. Sayın Başkanın kurulumuz tarafından önerilen yayın, etkinlik ve benzeri önerilere sıcak bakması desteklemesi çok önemlidir, kıymetlidir ve takdire değerdir.

Şehir Kültürü ve Kültürlü Şehir Sempozyumu ve Uluslararası Dede Korkut Hikâye Yarışması kitaplarının yayın dünyasına kazandırılması ile birlikte Elazığ Belediyesinin yayın listesi iki önemli eser kazanmış olacaktır.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER