SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Ömer Tolga Güçlü
Ömer Tolga Güçlü

BİLİMİ ANLAMAK

BİLİMİ ANLAMAK
Bu haber 29 Nisan 2019 - 8:06 'de eklendi.

Merhaba Saygıdeğer Okurlarım,

Bilim, insanlığın bugüne kadar bütün gelişmelerini sağlayarak bugüne gelmesini sağlayan bir araç olmuştur. İnsanlık, bilim sayesinde yolunu bulmuş ve ilerlemesini yine bilim ışığında sürdürmüştür. Bilime değer veren toplumlar ve ülkeler gelişmiş, bilime değer vermeyen diğer toplumlar ve ülkeler geri kalarak yıkılmaya mahkum olmuşlardır. Bilim, bu kadar önemli ve hayati değer taşımaktadır. Peki biz toplum ve ülke olarak bilime ne kadar değer veriyoruz?

Osmanlı zamanından daha önceki dönemlerde bu topraklarda ve diğer Müslüman topraklarında inanılmaz bir bilim yarışı vardı. Dönemin en büyük bilim adamları hep Müslüman topraklarında yetişen ve eğitim alanlardan çıkıyordu. Özellikle Osmanlı’dan önce bugünkü İspanya topraklarında yer alan Emevi Devleti inanılmaz bir bilim beşiği konumundaydı. Tarık bin Ziyat döneminde 1 milyon kitap yazılmıştır. Daha sonrasında bu kitaplar Avrupalı barbarlar tarafından tahrip edilmiştir. Eğer bu kitaplar günümüze ulaşsalardı, gezegenler arasında seyahat edeceğimizi birçok Avrupalı bilim adamı söylemektedir. Ancak bu kitaplardan sadece 30 tanesi günümüze ulaşmıştır ve NASA kendilerine yol göstermesi için astronomiyle ilgili bu kitaplardan yararlanmıştır. İşte bilim bu denli önemli ve hayati öneme sahiptir.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında da bilim çok ileri düzeye yükselmiştir. Bugün çağdaş ve medeni denilen Avrupa, her şeyi Osmanlı’dan öğrenmiştir. Osmanlı, o zamanki dönemde tüm Dünya’ya bilim, eğitim, teknoloji ve askeri alanları başta olmak üzere bütün alanlarda ne kadar büyük ve üstün olduğunu göstermiştir. Yapılan bilimsel çalışmalar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan icatlar sayesinde Osmanlı, tüm Dünya’ya hükmeden bir konumda yer almıştır. Peki Osmanlı neden zayıflayıp yıkıldı? Çünkü 1600 yılında Şeyhülislam, “Bütün pozitif bilimler (matematik, fizik, kimya, biyoloji, vs.) şeytan icadıdır” dedikten sonra bilim duraksamaya ve gerilemeye başladı. Maalesef sonunda bilimin beşiği olan Osmanlı devleti yıkıldı. Eğer 1600 yılında Şeyhülislam bu açıklamayı yapmasaydı, ne Çanakkale’de ne de Kurtuluş Savaşı’nda bu kadar zorluk çeken bir ülke olmayacaktı. Bilim devam edeceği için gelişmemiz de buna paralel olarak yükselecekti ve Avrupalı devletlerin hep önünde yer alacaktık. Bilimi bırakmak işte bu kadar yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Günümüzde Amerika İmparatorluğu, bilimi ve buna paralel olarak teknolojiyi en iyi şekilde kullanan ülke olduğu için Dünya’da en çok söz sahibi olan ülke konumunda yer almaktadır. Çünkü Amerika, bilimi en iyi kullananın tüm Dünya’ya hükmedeceğini çok iyi biliyor. Bu durumu Osmanlı İmparatorluğu’nda en iyi şekilde gördüler. Osmanlı sadece askeri anlamda değil, bilim ve kültür olarak da Dünya’nın en önemli üç kıtasına hükmederek en büyük devlet olduğunu herkese göstermiştir. O yüzden Amerika da bilim ve teknoloji sayesinde tüm devletlere kafa tutacak bir güce ulaşmıştır. Bu yüzden bilimi anlamak ve o yolu takip etmek toplum ve ülke için olmazsa olmaz bir şarttır. Ya bilimi anlayıp o yolu takip edeceğiz ya da Amerika gibi bilimi en iyi kullanan ülkelerin altında ezilen bir devlet olacağız. İlk yolu seçmek geleceğimiz adına büyük bir önem arz etmektedir.

Bugün ülkemizde bilim adına çok güzel şeyler oluyor. Bunu kimse inkar edemez. Ancak Dünya’daki büyük ülkelerle kıyasladığımızda yaptıklarımız onların yaptıklarının yanında çok küçük kalıyor. Bu yüzden olabildiğince bu konuya daha da yoğunlaşmamız gerekiyor. Örneğin, sağlık alanında çok güzel çalışmalar yapılıyor ve bu konuda Dünya ile yarıştığımızı söyleyebilirim. Ancak teknoloji ve diğer bilim konularında maalesef çok gerideyiz. Bu alanlarla ilgili yapılan çalışmalar, Dünya’daki büyük ülkelere göre çok basit ve sıradan çalışmalardır. Bu şekilde onları yakalamamız ve geçmemiz mümkün değildir. Daha büyük ve devrim oluşturabilecek çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu çalışmaları yapmak ülkemizin geleceği için çok büyük önem arz ediyor. Bu yüzden bilimin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu anlamalı ve gereken değeri göstermeliyiz.

Sağlıcakla Kalın…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER