SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcı

BİLGİSAYAR VE İNTERNET OLMASA OLUR MU?- II

BİLGİSAYAR VE İNTERNET OLMASA OLUR MU?- II
Bu haber 11 Kasım 2019 - 8:12 'de eklendi.

Fikir Günlüğü

İstatistik hesaplar bile in­ternet üzerinden yapılabiliyor. California üniversitesine ait http://calculators.stat.ucla.edu/twosamp/ say­fasında, iki örnek grubu arasındaki istatistiki karşı­laştırmayı yapabiliyorsunuz. Deney so­nuçlarınızı girip tıklamanız yetiyor. Gruplarınızın ortama, standart sapma, t ve p değerleri sa­niyeler içinde ekranınıza geliyor. Bunu ve fazlasını yapan yüzlerce web sayfası daha var. O kadar iyi çalışıyorlar ki pahalı ve öğrenmek için bir istatistik uzmanının yardımı gereken SPSS, Minitab, Excel gibi bilgisayar programlarını unutturmaya başladılar.

İnternet üzerinden randevu alarak taşıt muayenesi yaptırmak, sabıka kaydını e-devletten almak artık çoğu vatandaşın alıştığı işlemler oldu. Büyük kolaylığının yanında maalesef istismarları da unutmamak gerekir. Özellikle Sabim, Cimer gibi kuruluşlara emek ve para sarfına yol açan istismarlar var. 112 acil servis telefonuna gelen çağrıların bile %90 sahta olması göz önüne alınırsa, teknolojinin geliştiği kadar ahlakın gelişmediği görülüyor.

Araştırma ve makale yazımlarında kaynaklara ulaşmak için gereken süre internet sayesinde 20-30 kat azaldı. Birçok kaynaktan aynı anda elde edilen bilgileri karşılaştırmak-seçmek ola­nağını getirdi. Ulakbim’e form doldurarak göndermek ve 10-15 gün makale fotoko­pilerini beklemek istisna oldu. Ya kütüphanelerin tozlu raflarındaki kalın İndex Medicus’ları hatırla­yan var mı? Tek tek sayfaları karıştırarak ilgili makale özetlerini aramak ne kadar uzun süren yorucu bir işlemdi? İndex Medicus, CD’ler halinde kütüphaneye gelip de, anahtar keli­meler vererek makale özetlerini bulmaya başladığımızda bayram etmiştik. Nerede 1 hafta İndex Medicus karıştırmak, nerede 1 saatte yüzlerce makaleyi CD’den özetleyivermek? Artık Ulakbim’e bile internet aracılığıyla gidebiliyor ve internetten doğrudan indiremediğimiz, tam metin elde edemediğimiz makaleleri ısmarlayabiliyor, ücretini de yine internet aracılığıyla (on line) ödeyebiliyoruz. Bir kullanıcı ismi ve şifre almak yeterli. www.pubmed.com hemen hepimi­zin en sık ziyaret ettiği internet sitelerinden biri oldu. İster yazar ismiyle, ister dergi ismiyle ya da makalenin adını vererek sorgulamak olanaklı. Örneğin “lobectomy” yazdığı­nızda 7811 adet makale, künyesi ve özetiyle birkaç saniye içinde listeleniyor. “Limits” buto­nunu kullanarak aramanızı daha özgül şekilde sınırlandırabilir ve sizi daha doğrudan ilgilen­di­ren çalışmaları listeleyebilirsiniz. Birçok üniversite belli başlı tıp veri tabanlarına üye oldu. www.sciencedirect.com, www.blacwell-synergy.com, www.springerlink.com bunlar arasında sayılabilir. Pubmed ile yapılan aramayı bu sitelerden de yapmak ve ilgili çalışmayı tam metin olarak elde edebilmek olanaklı. ISI web of knowlidge sitesi de kütüphane sayfalarından erişi­lebilen bir site ve buradan çalışmalarınıza yapılan atıfları bulabiliyorsunuz.

 

 

Kablosuz internet giderek yaygınlaşıyor. San Fransisco kentinin tümünde (evet bütün bir kentte!) Google sayesinde kablosuz internet erişimi olanaklı hale geliyor. Kablosuz çalışma evde de büyük rahatlık. İnternet hattınıza bağladığınız yaklaşık 100 YTL’lik bir cihaz saye­sinde dizüstü bilgisayarınızı kelimenin tam anlamıyla dizinizin üzerine alarak, televizyon iz­lerken internete girebilirsiniz. Kahvaltıda ya da yataktan bile çıkmadan gazete okumayı se­venler için çok güzel. Ortalıkta dolaşan kablolar yok, bir oda içindeki bir tek yere bağımlı de­ğilsiniz ve kızarmış ekmekle çayınızı yudumlarken dünyanın yüzlerce gazetesi ekranınızda! İnternetten indirdiğiniz mp3 müziklerini de arka planda çalabilirsiniz. Altavista, Yahoo, Google gibi arama motorlarıyla bulamayacağınız hemen hiçbir şey yok. Daha da ötesi arama motoru kullanmaya da gerek kalmadı gibi. İnternete girmeyi sağlayan yaygın program inter­net explorer’ın adres satırına, adres yerine aramak istediğimiz kelimeleri direkt olarak yazmak bile yeterli. Arama motorlarının kendine özgü başka özellikleri de var. Sözgelimi güzel bir makale buldunuz. Almanca. Ama siz İngilizce biliyorsunuz. O zaman ünlü arama motorların­dan Altavista’ya gidin. “Bebel Fish Translation” sizin için o metni Almanca’dan İngilizceye çevirsin. Fransızca mı biliyordunuz? Tamam o zaman Almanca’dan Fransızca’ya çevirsin! Türkçe’ye çevireceği günler de gelecek, buna eminim.

İnternetin sadece biz doktorlara olan yararlarından söz etmek bencillik olur. Hasta tedavi ve izleminde de son derece yararlı gelişmeler gündemde. Yurtdışında önde gelen hastanelerin çoğunda Göğüs Cerrahi uzmanlarından internet yoluyla randevu alınıyor. Ayakta tetkik tedavi uygulanan hastalar, raporlarını internet yoluyla alabiliyorlar. İnternet bağlantılı ameliyat ro­botlarıyla uzaktan operasyon yapılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Son çalışmalardan biri de mobil te­lekomünikasyon sistemleri kullanarak hasta parametrelerinin izlemi. Yani cep telefo­nuyla bilgisayar karışımı küçük bir alet internet bağlantısı kullanarak hasta bilgilerini hekime ulaştırıyor. Tip I diyabetli çocuk­larda kan şekerinin bu şekilde izlenmesiyle ilgili ilk olumlu raporlar yayınlanmaya başladı (Gammon D et al, Parent-Child Interaction Using a Mobile and Wireless System for Blood Glucose Monitoring, Journal of Medical Internet Research 2005, e57). Basınç sensörlü bir web kamerasına nefesini üfleyen hastamızın FEV1, FEV1/FVC de­ğerlerini ekranımızdan göreceğimiz günler neden gelmesin? Çok merkezli klinik çalışmalar da internet üzerinde kısa süre ve düşük maliyetle yapılmaya başlandı. Bu tür çalışmaların şimdilik en büyüğü 14 ülkeden 862 merkezin internet üzerinden birbirine bağlanmasıyla ya­pıldı. Hasta sayısı 22576 olan bu çalışmaya koroner arter hastalığı ve hipertansiyonu olan hastalar alındı. Hasta kayıtları, randomizasyon, data girişi internet üzerinden yapıldı. Hatta hasta verilerine dayanarak medikasyonlar bile on-line verildi (Paul J, The Internet and Clinical Trials: Background, Online Resources, Examples and Issues, Journal of Medical Internet Research 2005, e5).

Öğrencilerin bir adım önde olması işten bile değil. Kütüphanede, hatta anfide hemen internete girip ders konusuyla ilgili bilgilere ulaşmaları olası. Biraz daha meraklı ve maddi durumu iyi olanlar, dizüstü veya pocket bilgisayarlarıyla kantinlerde bile ücret­siz kablosuz internete bağlanabiliyorlar. Keskin zekalı gençlerin derslerde söylenenleri internette “check” ettiğine adım gibi eminim. Üstelik power point sunumlarını kaşla göz ara­sında kendi bilgisayarlarına “copy” yaparak “delil” de topluyorlar(!) Dersleriniz dünyanın ge­risinde kalırsa vay halinize! Yani internet eğitim-öğretim kalitesinde yükselmeyi de zorluyor, bir sanal müfettiş veya görünmez bir el gibi hocayı da öğrenciyi de denetliyor.

İnternete giriş için bilgisayarın gerekmiyor artık. Gelişkin akıllı telefonlar hemen hemen bilgisayarın yerini almış gibi. En büyük gelişmeyi de telefon denen ama aslında telefondan çok farklı bir-şey olan bu aletler aldı. Bilgisayarlarla yapılan hemen her işi yapabiliyorlar.

Hayatımız internete sıkıca eklemlenmiş durumda. Ayırmak olası değil. Kısmen özetlemeye çalıştığım ilerlemeleri ve internetin şimdilik bitecek gibi görünmeyen sü­rekli ve sürprizlerle dolu gelişmelerini göz önüne alırsak, “bağımlılığın” giderek daha da arta­cağını söyleyebiliriz. Bir an için internetin ortadan kalktığını varsayalım. Eğitim, haberleşme, savunma, müzik gibi her alanda giderek yaygınlaşan internet ve internete bağlı teknolojilerin, hayatımızı kaçınılmaz şekilde daha da fazla etkileyeceği kesindir.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER