SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

“Bilgi kirliliği giderilmeli”

“Bilgi kirliliği giderilmeli”
Bu haber 21 Temmuz 2019 - 14:44 'de eklendi.

İl Özel İdaresinin 48 kişilik eleman alacağını ilan etmesinden beri sular bir türlü durulmuyor. Elazığ kamuoyunda bu konunun daha çok mu çok konuşulacağı aşikâr. Bu konu hakkında bir açıklama da Elazığ Ortak Akıl Platformu Dönem Sözcüsü Turan Yıldız’dan geldi. Yıldız, görevden alınmalara karşı bilgi kirliliğinin  giderilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 

Elazığ Ortak Akıl Platformu Dönem Sözcüsü Turan Yıldız, “İlimizde faaliyet göstermekte olan, milli ve manevi bir bakışa sahip Sivil Toplum Kuruluşları, meydana gelen toplumsal olay ve meseleleri yakından takip etmek, hukuka ve hakkaniyete aykırı idari ve siyasi işlem ya da eylemlere karşı direnç göstermek ve kamu yararının üstün tutulmasını sağlamak amacı ile Ortak Akıl Platformu adı altında bir araya gelmiştir. Bu bağlamda, ilimizde birkaç gün önce başlayan “Elazığ İl Özel İdaresine Personel Alımı” tartışmaları ve bu konu ile bağlantılı olarak yapılan “görevden almalar” üzerine yine aynı konu hakkında asli görevleri yasama olan milletvekillerinin cüretkâr açıklamaları ile durum içinden çıkılmaz bir hâl almıştır. Gelinen süreç ve yaşananlar bu açıklamanın yapılmasını zorunlu hale getirmiştir” dedi.

“BİLGİ KİRLİLİĞİ GİDERİLMELİ!”

Sözlerine devam eden Yıldız, “Bürokratlar atanır, bürokratlar görevden alınır, bu durum Devlet Yönetiminin doğasıdır. Ortak Akıl Platformu olarak, İl Özel İdaresinde yaşanan görevden alma ya da yerine yapılan atama ile ilgili tasarruf sahibi makamlara (ki bu makamlar Vali ve İçişleri Bakanı’dır) ve kararlarına saygılıyız.  Ancak, görevden alma ile ilgili bilgi kirliliğinin giderilmesini beklemek, talep etmek kamuoyu adına hakkımızdır. İl Özel İdaresi bünyesine yapılacak 48 personel alımının, Noter huzurunda kura çekimi yöntemi ile yapılacağı ilan metninde belirtilmiş olmasına rağmen, adil ve şeffaf bir metot söz konusu iken; bu olayda bu kadar tozun kalkması, üç bürokratın görevden alınması, buna gerekçe olarak da “lakayıt konuşmalar” ifadesinin kullanılması, bizleri ve kamuoyunu tatmin etmemiştir” dedi.

“BU TAVIRLAR BÜROKRATLARA AYAR VERMEK ŞEKLİNDE YORUMLANABİLİR”

Bazı vekillerin takındığı agresif tutuma da değinen Yıldız, “Hiç gerek yokken iktidar mensubu iki milletvekilinin agresif açıklamalarda bulunması, takındıkları tehditkâr tavırlar ve duruşa anlam vermek mümkün değildir. İnsanları aklıselime ve sağduyuya davet etmesi gereken makamların kaosa sebep olması kafaları karıştırmıştır. Bu üslubun altında başka hesapların olabileceği düşüncesi bizleri ve kamuoyunu endişelendirmektedir. Ayrıca kullanılan dil ve bu gereksiz agresif tutumun bir diğer yansıması da ilimizde görev yapan diğer bürokratlar üzerinde olacaktır. Bu davranış biçimi bürokratlara “gözdağı” ya da “ayar verme” şekilde algılanabilir. İlimizde görev yapan kurum müdürlerinin üzerinde siyasi baskı oluşturabilir. Neticesinde; kurumların verimli, etkin ve tarafsız çalışmasına doğrudan ve olumsuz etki edebilir” dedi.

“HERKES ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYMALI”

Son zamanlarda kavgacı bir üslubun hâkim olmasını da eleştiren Yıldız, “Bin yıllık devlet geleneğimiz, devlet babanın kuşatıcı ve kucaklayıcı kimliğini ön plana çıkarırken; son dönemlerde sık sık ayrıştırıcı ve kavgacı bir üslupla karşılaşmaktayız. Herkesin şapkasını önüne koyma, düşünme, kendini eleştirme ve empati yapma zamanı gelmiştir. Ortak Akıl Platformu olarak bu konunun tüm muhataplarını şeffaf olmaya, aklıselime ve sağduyuya davet ediyoruz. Ehliyet ve liyakatin en önemli olgularından biri olan“bürokratların devlete sadakatle bağlılığı” ilkesi 15 Temmuz’dan sonra çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Ortak Akıl Platformu olarak bu ilkeye aykırı davranan bürokratlarıkamuoyuna şikâyet edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Son olarak şunu da vurgulamak gerekir ki; hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, hak gasplarının ortadan kalktığı, hatalardan ders çıkarılarak adalet ve liyakat temelli bir anlayışın ilimize ve ülkemize hâkim olduğu bir sürece, en azından gelecek nesillerimizin mutluluğu için mecburuz dahası mahkumuz” diyerek açıklamasını tamamladı.  (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER