SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Yaşlı ile A’dan Z’ye Alacakaya’yı konuştuk!

Başkan Yaşlı ile A’dan Z’ye Alacakaya’yı konuştuk!
Bu haber 19 Aralık 2018 - 16:53 'de eklendi.

Alacakaya Belediye Başkanı Başaran Yaşlı ile son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.  Tüm sorunlarımıza içtenlikle cevap veren Başkan Yaşlı, Alacakaya sevdasını bir kez daha dillendirerek, “Toz ve çamur ile söz ettirilen bir ilçeden, projeleri örnek gösterilen bir ilçe haline geldik. Bütün gayemizle güzel bir ilçe oluşturmak istiyoruz. Çocuklarımıza daha güzel bir ilçe bırakmak için çabalıyoruz” dedi.

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Alacakaya Belediye Başkanı Başaran Yaşlı ile son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.  Başkan Yaşlı, makam sevdalısı değil ilçe sevdalısı olduğunu belirterek, kendi belediye başkanlığına bir puan vermesinin doğru olmayacağını kaydetti ve halkın gerekli puanlamayı 31 Mart 2019 seçimlerinde yapacağını aktardı. Ayrıca Başkan Yaşlı, bir takım projelerine de açıklık getirdi.  İşte Başkan Yaşlı ile gerçekleştirdiğimiz bu keyifli söyleşinin detayları…

 

Bir siyasetçinin bağımsız aday olup seçim kazanması güçtür. Siz bunu nasıl başardınız?

HALKIMIZ BENİ BAŞKAN GÖRMEK İSTEDİ VE BAŞKAN YAPTI!

Bağımsız adaylığın külfeti ve zor olduğunu biliyordum. Halkımızın teveccühlerini boşa çıkarmayarak aday oldum. Halkımızın, %51 oy oranı ile Alacakaya Belediye Başkanlığına seçtiler. Benim için çok kutsal bir görev. Burada insanların hakkı var. Kim ne derse desin bir oy diyoruz ama o bir oyun çok büyük emeği var. Halkımıza teşekkür ediyorum. Demokratik sistemin en önemli süreçlerinden birisi olan 31 Mart 2014 mahalli idareler seçiminde seçmelerimizin iradesi ve teveccühleriyle ilçemizin yönetimsel geleceğine doğrudan etki ettiler ve takdir ettikleri gibi şahsımı Başkan olarak görmek istediklerinden dolayı beni bu güce ulaştırdılar.

 

Genç bir siyasetçisiniz ve yerelde siyaset üretmek zordur. Siz yerelde siyasete neden talip oldunuz? Ve de siyasete atılan gençlere bir mesaj verecek olsanız, sizce siyasetin olmazsa olmaz çizgisi nedir?

“YERELDE SİYASETE TALİBİM ÇÜNKÜ İLÇEME BORÇLUYUM”

Ortaya çıkan sonuçlar bize seçim sistemlerinde seçmen iradesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bende bunu gördüğümden dolayı yereldeki siyasetin evet gerçekten de zorluğunun farkındaydım ama bu zorluğun ilçe halkımla beraber üstesinden geleceğimi her zaman düşündüğümden dolayı üretmede zorluk yaşamadım. Yereldeki siyasete talip oluşumda ki en büyük etken benim ilçeme olan sevdam çünkü aile şirketimin var olduğu ve çalıştığı coğrafi bölge ve doğduğum ilçem, bu vefa borcumun, sevdamın bir üretkenliğe yani benimde ilçeme hizmet etmem gerektiğine inandığımdan; ilçemi kalkındırmak, yaşam kalitesini yükseltmek adına, ilçeme hizmet odaklı yereldeki siyasete, seçmenlerimin tercihiyle beraber bu hayallerime hamdolsun ulaştım. Siyasete atılacak olan gençlerimize, olmazsa olmaz diyeceğim tek çizgi halkına hizmet etmelerini düşünmeleri, odak noktalarının insan olmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi “Biz yaratılanı severiz yaratandan ötürü…”  düşünerek hizmet etmelerini ve siyaset yapmalarıdır.

 

Sonrasında AK Parti’de siyasete devam etme fikri nasıl doğdu. Buna biraz açıklık getirir misiniz?

“ERDOĞAN TARAFINDAN ROZETİMİZ TAKILDI”

2014-2017 yılları arası kanlı darbenin kalkışmanın öncesi 13 Temmuz’da AK Partiye geçiş dilekçemi vermiştim. AK Parti İl Başkanımız Ramazan Gürgöze’ nin daveti ile biz de tabii ki neşelendik, gururlandık, ama hevesimiz kursağımızda kaldı. Daha sonra 1 yıl kadar devam etti. Geçiş sürecimiz 2017 sonuna doğru bir çağrı geldi. Elazığ merkezden o çağrı ile biz Ankara’ya gittik. Reisimiz, Kurucumuz, Genel Başkanımız, ilk Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından rozetimiz takıldı. Bunu da beklemenin bir meyvesi olarak düşünüyorum.

 

Alacakaya ilçemiz, diğer ilçelerimize nazaran sıkıntılı bir coğrafyada ilçenin sıkıntılı bir coğrafyada olması hizmet üretirken sizi zorlamadı mı?

“ARTIK PROJELERLE ANILAN BİR İLÇEYİZ”

Öncelikle şöyle başlayayım sözlerime: Biz bir işin ya en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Ya da yapmıyoruz. İşimizi yapıyor olmak için yapmıyoruz. Adından söz ettirilen projelere imza atıyoruz. Coğrafi olarak ne kadarda zor bir konuma sahip olsak da tüm alt yapı hizmetlerimizi tamamlamaya çalıştık ve hizmet götürmediğimiz mevkii kalmadı. Sıkıntılı bir coğrafi bölgede olmamızdan dolayı bu işlerimizi yaparken biraz zamanımızı aldı ama yapmaktan hiçbir an vazgeçmedik.  Mesela Altıoluk Mahallesi’ne 3bin 500 metre kanalizasyon altyapı çalışmasının tamamladık, keza Sularbaşı Mahallesi’nde 2bin metre kanalizasyon altyapısının tamamladık. İki mahallemde merkezden 4 km uzaklıkta olmalarına rağmen hiçbir eksikliklerini bırakmadan hizmetlerimizi sürdürdük. Yine Guleman ve Altıoluk Mahallelerinin 4 km’lik yollarını asfaltlandırdık. Sularbaşı Mahallesi’nde 21bin 115 metrekare kilitli parke döşemesini yaptık. Altınçanak Mahallesi’nde bin metreküp istinat duvarı, 10bin 779 metrekare kilitli parke döşemesi yaptık. Daha buna benzer nice saymadığım hizmetlerimiz mevcut, yani demem o ki toz ve çamur ile söz ettirilen bir ilçeden, projeleri örnek gösterilen bir ilçe haline geldik. Bütün gayemizde güzel bir ilçe oluşturmak. Çocuklarımıza daha güzel bir ilçe bırakmak.

 

Geçtiğimiz günlerde ilçeye sadece; belediye bütçesi ile değil aile bütçenizden de bir takım hizmetler sunduğunuzu aktarmıştınız. Bu hizmetleri öğrenebilir miyiz?

“MAKAM SEVDALISI DEĞİL, İLÇE SEVDALISIYIM”

Babam ve ortağımız Oğuzhan Arslan bey ikisinin de ismini söylemezsem olmaz. Şükürler olsun ki birisi abi diyeceğim bir insan diğeri de babam. Sayelerinde kimseye el açmadım tamah etmedim.  Ben sadece Belediye sorumluluk alanlarımızla kalmayarak ilçe köylerimize dahi hizmetlerimizi götürmeye hep çaba gösterdim. Doğduğum ve ekmeğini taşından toprağından kazandığım kıymetli ilçeme, hizmet etmek benim için büyük şeref ve nimettir. Şunu ifade etmek isterim ki Başkanlık Makam sevdalısı olmadığımı ilçemizin sevdalısı olduğumu bir kez daha bilmenizi isterim. Bunun da en büyük göstergesi 2014 yılından bu yana içinde bulunduğumuz yılın son aylarına kadar yapmış olduğumuz çalışmalar ve hizmetlerimizdir. Yapılan hizmetlerde Belediyemizin imkânlarını beklemedik hizmetlerimizi yapmak için Aile şirketimin (ALACAKAYA MERMER A.Ş) bütün imkânlarını dün olduğu gibi bugünde fazlasıyla seferber ettik. Yalnız ve yalnız tek hedefimin ilçemizi güzelleştirmek ve ilçemizi geliştirip tek marka haline getirmek olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Aile şirketimden ilçeme 3 milyon 653bin 428 TL’lik hizmet sağladım.  Her zaman ifade ettiğim gibi rakamların yalan söylemediğini, bir kez daha yinelemek isterim. Vizyonumuz belli İlçemizin daha yaşanılabilir hale getirmek. Sizlerinde malumu hepimizin kul olarak eksiklikleri var, eksikliklerimizi en asgariye indirerek tüm hizmetlerimizi yerine getirmeye çabaladık ve ikinci hedefimiz olan ilçemizi geleceğe taşıma yoluna Ya Allah Bismillah diyerek durmak yok yola devam diyoruz.

 

Az öncede Alacakaya’nın zor bir coğrafyada olduğunu belirttik. Peki sizin gözünüzden Alacakaya’nın en büyük eksikliği neydi ve bu eksikliği yerel bir yönetici olarak giderebildiniz mi?

“EN ÖNEMLİ SORUNLARIMIZ ALT YAPI VE ÜST YAPIYDI”

2 dönem önceki Başkan mermerciydi benim nakliyemi, mazotumu kullandı. Ne anladım ben bu işten. Kendi imkanları da vardı, niye hiç kullanmadı? 2 dönem 10 yıl burada kaldı yazık. Mesela bana göre Alacakaya’nın en önemli sorunu altyapı ve üstyapıydı. Ben gelene kadar bu işlerle neden uğraşılmamış. Çocuk parkları çok basit bir olay neden yapılmamış. Taziye evleri yapılmamıştı. Ben kendi dönemim içerisinde tüm bu saydıklarımı yerine getirmeye çalıştım hamdolsun ki büyük çoğunluğunu da giderdim. Şu an halkımızın hizmetine açık taziye evi mevcut. Çocuklarımızın oynayacağı ayrı ayrı mahallelerimizde toplamda bin metrekarelik alanlarda kurulu parklarımız var. Altyapı sorunlarını da çözüme kavuşturduk.

 

Siyasetçinin kendisine not vermesi zordur. Ancak hizmetlerle dolu bir 5 yılı geride bıraktığınızı düşünüyorsanız, kendinize 10 üzerinden kaç puan verirdiniz?

“HALK 2019’DA PUANLAMAYI YAPAR”

Dediğiniz gibi zor bir puanlamadır siyasetçinin kendini puanlaması. Nasıl ki halkım 2014 mahalli idareler seçiminde bana puanını verdi ve Başkan olmamı istedilerse aynı şekilde en güzel puanlamayı da önümüzdeki 2019 yerel seçimlerde göreceğiz.  Ancak o zaman sizlere bu puanlamayı açıklayabilirim.

 

Yeniden görevinize devam etme isteğiniz olduğunuzu biliyoruz. Peki, yeni dönem için ilçeye yönelik projelerinize nelerdir?

YAŞLI, PROJELERİNE DE AÇIKLIK GETİRDİ

Halk Sağlık Müdürlüğümüz ile koordineli bir şekilde çalışarak ilçemize tam teşekkül yani 10 yataklı devlet hastanesi yapımını sağlamak. Altyapısı tamamlanmış projeleri tamamlanmış olan 36 dairelik konut projelerimizi hayata geçirmek, bu projemizi bu yıl içinde hayata geçirecektik.  Ancak bizim amacımız ticaret değil halka hizmet olduğundan dolayı malumunuz piyasa şartları değişince projede de alım gücü zayıfladığından dolayı yapamadık. Ama inşallah bu önümüzdeki dönemde yapacağız. İlçemize yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmaları 16bin metrekarelik alana 630 kw ısı enerjisinden elektrik enerjisi üretimi hedeflenmektedir. Avrupa Birliği hibe programından istihdama yönelik bir adet mermer işletmeciliği kapsamında atölye açılması için yazılı talebimiz bulunmaktadır. İlçemizde krom ve mermer yataklarına sahip bulunduğundan bir Madencilik Meslek Okulu ile bu okulun bünyesinde meslek geliştirme ve yaygınlaştırma bölümünün yapılması ve öğretime başlaması için Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Park projelerimizle vatandaşlarımızın sağlıklı ve huzurlu bir ortamda spor yapma, aileleriyle vakit geçirme gibi ihtiyaçlarını karşılayacak. Sosyal donatı alanları ile göz dolduran ve yürüyüş parkurunun yanı sıra bir sosyal merkez haline gelecek bu yatırımımız bölgedeki en önemli çalışmalarımızdan biri olacak.

 

Alacakayalı seçmenin, aday gösterildiğiniz takdirde yeniden size teveccüh göstereceğini düşünüyor musunuz? Henüz biraz erken olsa da 1 nisanda yeniden Alacakaya’ya hizmet edebilirim diyebilir misiniz?

“HALKIMIZ SOSYAL BELEDİYECİLİK VİZYONUMUZUN FARKINDA”

Değerli Alacakayalı hemşehrilerimin Sosyal Belediyecilik vizyonumuzun farkında olmalarından dolayı yeniden teveccüh göstereceklerini düşünüyorum. 1 Nisanda yeniden önümüzdeki süreçte hayata geçirilmesi planlanan yine çok önemli, halkımızın memnuniyetini artıracak, heyecan verici ve fark yaratacak projeleri hizmete açmayı planlıyoruz. Halkla hep iç içeyim bundan dolayı her zaman dinamik ve enerjik bir şekilde hizmetlerimize devam edeceğiz.

 

Bu keyifli söyleyişi adına teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yöneticilerinize ve sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ve başarılarınızın devamını dileyerek. Tekrar 1 Nisanda görüşmek üzere diyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER