SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Yanılmaz; “Tarihi hizmetler yaptık!”

Başkan Yanılmaz; “Tarihi hizmetler yaptık!”
Bu haber 28 Aralık 2018 - 18:20 'de eklendi.

Elazığ Belediye Başkanı ve AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz A’dan Z’ye Elazığ’da, 2014-2019 yılları arasında yapılan çalışmaları, hayata geçirdikleri projeleri Fırat Gazetesi’ne anlattı. Başkan Yanılmaz, hedeflediği bütün hizmetleri hayata geçirdiğini ve bu konuda içinde ukde kalmadığını söyleyerek; “Ukde bırakmam, keşkelerle de hareket etmem. Bin tane keşke, bir tane gerçek etmez. 2014 2019 yılları arasında tarihi hizmetler yaptık. Yapılamayacak denilenleri hayata geçirdik. Hayallerin alamayacağı düzeyde yatırımlarımızı yaptık.” diye konuştu.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz belediye başkanlığı döneminde yapılan çalışmaları gazetemizle paylaştı.

İşte Yanılmaz ile yaptığımız röportajımızın detayları…

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı’na atandınız. Hayırlı olmasını diliyoruz. Yeni görevinizde Elazığ’ı daha sıkı denetleme şansına ulaşacak mısınız? Yoksa Elazığ sizden mahrum mu kalacak?

“ELAZIĞ’A MİKRO DÜZEYDE BAKMAKTAN ÇIKIP MAKRO DÜZEYDE BAKMA İMKÂNIM OLACAK”

Bu güne kadar biz Elazığ’dan hiç mahrum kalmadık. Elazığ’ın dışında görev yaptığım dönemlerde de hep Elazığ ile ilgili, alakalı, bağlantılı oldum. Bundan sonra da böyle devam edecek. Bu yeni görevimizle birlikte belki de Elazığ ile daha fazla ilgilenme imkânım olacak. Fiilen olayın içinde olan biri olarak değil olayın dışında ama AK Parti yerel yönetimler anlayışı çerçevesinde inşallah Elazığ ile yakından ilgilenme imkânımız olacak. Şöyle diyebiliriz; Elazığ’a mikro düzeyde bakmaktan çıkıp makro düzeyde bakma imkânım olacak. Bu şekilde Elazığ’ı geleceğe taşıyacak olan projelerin yatırımların Ankara’daki takibini, sonuçlandırılmasını milletvekillerimizle birlikte, derneklerle, vakıflarla birlikte daha yakından takip etme imkanı olacak.

Bu güne kadar birçok projeye imza attınız. Hayata geçirmeyi planladığınız başlanmış ancak bitirilmemiş birçok projeniz de vardı. Önümüzde bir seçim var ve siz yeni seçilecek başkan ile bu projeleri görüşecek misiniz?

“HARPUT ELAZIĞ’IN GÖZ BEBEĞİ”

Mutlaka… Özellikle 2019 sonrasında yapmayı planladığımız en önemli işlerden bir tanesi Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine Kalıcı olarak girmesiydi. Bununla ilgili çalışmaların devam etmesiydi. Harput’ta başlattığımız restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının devam etmesi lazım. Harput Elazığ’ın ve bizim göz bebeğimiz. Harput’taki alışmalar ne kadar sağlıklı yürürse; Elazığ’ın turizm sektörü o kadar gelişmiş olur. Elazığ’ın bacasız fabrikası; o derece Elazığ’a bir kazanım olarak geri döner. Bu açıdan bu projelerin yürütülmesinde hayata geçirilmesinde ve Harput’un UNESCO kalıcı Miras Listesine girmesi için atılacak bütün adımların takipçisi olacağız. Aynı zamanda yardımcısı destekçisi olacağız.

“ALTYAPI PROJESİ İHALE AŞAMASINA GELDİ”

Elazığ’ın altyapı probleminden devamlı bahsediyordum. İçme suyu altyapısı, kanalizasyon altyapısı ve yağmur suyu toplama kanalları altyapısı ile ilgili Elazığ’da problem vardı. Biz bunların projelerinin yapımını ihale ettik. İmar revizyonundan dolayı bu projeler ancak bitti. Çünkü imar revizyonu olmadan altyapıyı planlayamıyorsunuz.2019 yılında içme suyu altyapısının, kanalizasyon altyapısının ve yağmur suyu toplama kanalları altyapısının ihale aşamasına gelindiğini söyleyebilirim. İnşallah 2019- 2024 yılları arasında biz zaten Elazığ’ın bütün altyapısı tamamen bitecek şekilde planlamıştık. Bunun ihale süreci ve yapımı kaldı. O da yeni dönemde inşallah yapılır.  Biz buna bağlantılı olarak Şor şor deresindeki çalışmaları bitirdik. Burada 38 km kolektör hattını yaptık bitirdik. 2 binlik borularla Elazığ’ın 1 buçuk milyon nüfusuna hitap edecek altyapısını biz oraya yapmış olduk. Zor olan bölümü bitirdik.

“KAPALI ÇARŞI PROJESİ, DEVAM ETTİRİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ PROJELERDENDİR”

Üçüncüsü kapalı çarşının restorasyonudur. Bununla ilgili de proje bitti hazır, İhale aşamasına geldi. Bu çalışmayı da 2019 sonrası planlaması içerisine almıştık. Kapalı çarşı projesi sadece kapalı çarşı ile bağlantılı  değil tabiî ki kapalı çarşıdan şıra meydanına kadar bir çarşı projesidir. Onu böyle değerlendirmek lazım… Çarşının bütününü dış cephelerinin tarihi mistik çarşı havasına büründürecek özel bir projedir. Önümüzdeki dönemlerde devam ettirilmesi gereken önemli çalışmalardan bir tanesidir, bir projedir.

“KENT MEYDANI İLE İLGİLİ RESMİ PROSEDÜRLER KALDI”

Bir diğeri Kent Meydanı projesidir. Kent meydanı ile ilgili bir ulusal proje yarışması yaptık ve o proje yarışması sonuçlandı. Öğretmen evi ile yeni valilik binası arasındaki meydanın kent meydanı olarak düzenlenecek proje hazır . Sadece bir iki resmi prosedürü kaldı. O da 2019 da başlanabilecek bir proje. O projenin de başlaması lazım… Çünkü Elazığ’ın merkezinde böyle bir meydana ihtiyaç var. Aynı zamanda o meydanın altına bin araçlık otopark planladık. Bu otoparkla Gazi Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi, Bosna Hersek Bulvarı alanlarının bütün otopark ihtiyacı karşılanmış olacak ve şehir rahatlayacak.

Bir diğeri ise terminal… Terminalin güney çevre yolu zerinde 200 dönümlük arazisi hazır… Bir kompleks olarak düşündüğümüz projedir. Bir tarafında otel, bir tarafında terminal ve alışveriş merkezinin olacağı bir alan olarak planladığımız bir projedir.

“YAPMAYI PLANLAYIP YAPMADIĞIMIZ ÇALIŞMA OLMADI”

Bizim 2014 2019 yılları arasında yapmayı planlayıp da yapmadığımı çalışmamız olmadı. Planladığımız bütün çalışmaları bitirdik. Bu planların devamı vardı. Onlar da 2019’dan sonraki süreçte  yapacağımız çalışmalardı. Onları da artık yeni gelecek arkadaşımız inşallah ellerinde hazır projelerle bunları hayata geçirmek imkânını elde ederler.

“ELAZIĞ’IN CİDDİ ANLAMDA TANITIMINI YAPTIK”

Biz Elazığ’ı hem kültür sanat, hem tarih, hem de musiki, şiir, edebiyat noktasında çok ciddi anlamda tanıtımını yaptık. Hem ulusal hem uluslararası düzeyde tanıtımını yaptık. Çünkü şehri bir adım öne götürmek istiyorsanız içinize kapanık olmamanız lazım; açılmanız lazım. Bu biraz da özgüven meselesidir. Kendinize özgüveninizin olması lazım… Bulunduğunuz ortamda şehri anlatabilecek veri ve donanımda olmanız lazım ki şehri doğru bir şekilde tanıtmış olasınız. Elazığ’ın anlatılacak, tanıtılacak özellikleri oldukça fazla… Bunları tanıtmazsak, anlatmazsak kendi içinde kanmış bir kısır döngü  içinde olan bir şehir olur ki bu da Elazığ’ın yapısına uymaz.

Elazığ’a uzun zaman hizmet ettiniz. Ancak vatandaş hala işsizlik sorunundan dert yanıyor. Bunun için adımlar atıldı. Ancak henüz somut anlamda yatırımcı yok. Elazığ’a yatırımcı çekmek anlamında siz de kentin aktörleriyle bir araya geliyorsunuz. Ciddi bir hareketlilik gelecek mi bu anlamda?

“ELAZIĞ SON 5 YILDA YATIRIMA HAZIR HALE GELDİ”

Bir şehre yatırımcının gelmesini istiyorsanız şayet öncelikle şehri buna hazır hale getirmeniz lazım. Yaşanabilir şehir olmak da bunun en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Bir şehre yatırımcı geleceği zaman o şehrin yaşanabilir şehir olup olmadığına bakar. 2014 yılında Elazığ yaşanabilir şehirler arasında 49. sıradaydı. Hiçbir yatırımcı gelip 81 il içerisinde 49. Sırada olan bir şehre yatırım yapmaz. Biz yaptığımız çalışmalarla, yaptığımız şehircilik anlayışındaki yatırımlarla şehri 49. Sıradan 19. Sıraya yükselttik ve kendimize bir hedef belirlemiştik. Elazığ’ı 2023 yılında Elazığ’ı yaşanabilir şehirler arasında ilk 10. Sıraya yükseltmekti. Bu hedefi gerçekleştirmek için yatırımlara devam etmek lazım…İkincisi bir şehre gelecek olan yatırımcı o şehirde kalacak yerlere bakar, sosyal alanlara bakar; sinemasına, tiyatrosuna bakar.Buraya gelecek olan yetişmiş kişilerin işlerini yaparken, sosyal yaşamlarını da düşünmek lazım. Elazığ son 5 yılda yatırıma hazır hale geldi. En azından insanların çocukları ile dinlenebileceği Kültür Park var, Cip mesire alanı var, Şehit Fethi Sekin Mesire Alanı var. Otellerimiz var.2014 yılına kadar Elazığ’da 4 yıldızlı bir tek otel vardı. 2014 ten sonra Elazığ’da birçok otel yapıldı.2014 yılından sonra Elazığ özel okullar açısından da zenginleşti. Birçok özel okul, kolej açıldı. Bunlar şehre katma değer katıyor. Yatırımcının yatırım yaparken ümidini artırıyor.

“ALABALIK ÜRETİMİ VE İKİNCİ OSB ELAZIĞ’I BÜYÜK ŞEHİR OLMAYA TAŞIYACAK”

İkinci OSB‘yi bu çerçevede kurduk. Altyapısı şu anda hızla devam ediyor. Bittiği takdirde Elazığ’da 35 bin istihdam alanı oluşturacak. Artı Elazığ’ın en önemli alanlarından biri su ürünleridir. Bizim şu anda yıllık 35 bin ton kapasiteye sahip alabalık üretim tesislerimiz var. Ancak henüz daha 18 bin tondayız. Türkiye’nin en çok alabalık üreten şehriyiz ama yetmez. Önce 35 bin tona, akabinde 105 bin tona çıkaracak şekilde planlamalar yapmıştık. Kalkınma kurultayını bu çerçevede toplamıştık. Kalkınma kurultayının en önemli sonuçlarından bir tanesi de buydu. Eğer 105 bin ton yıllık alabalık üretimi yapacak düzeye geldiğimizde asgari 40 bin istihdam sağlamış olacağız. Sadece 2. OSB ve alabalıkta 105 bin tonu biz bulabilecek bir yapıyı bulursak 75 bin kişi istihdam demektir.75 bin kişi istihdam demek 300 bin nüfus demektir. Elazığ büyük şehir olmaya da taşıyacak olan Elazığ’ı daha da zenginleştirebilecek gelir düzeyini artırabilecek ve Elazığ’da gençlerimizin işsiz kalmasını engelleyecek olan en önemli unsur bunlardır. İkinci OSB’yi kurup hayata geçirdiğimizde inanıyorum ki üçüncünün hazırlığı başlayacak. Çünkü yatırım yatırımı getiriyor. Para parayı getiriyor; üretim üretimi getiriyor. Bunlar birbirini besler. Siz eğer ikinciyi kurmazsanız üçüncüyü kuramazsınız. Elazığ bu hızla devam ettiğinde önümüzdeki 15 -20 yıllık süre içinde bölgesinde sanayinin, üretimin, imalatın, teknolojinin en ileri düzeyde olduğu illerden bir tanesi olacak inşallah.

Çok önemseyip de hayata geçirmek istediğiniz ama sürecin buna izin vermediği bir projeniz var mı?

Kalmadı. Bütün planladığımız projeleri biz hayata geçirdik. Esasında başta da saydığım gibi 2019- 2024 projelerimizi de biz hazırlamıştık. Artık onları hayata geçirmek yeni gelecek olan yönetimin görevi olacak. Ben keşkelerle yol yürümeyi seven bir insan değilim. Dolayısıyla keşke demektense onu hayata geçirmek için gece gündüz çalışmayı tercih ederim. 31 Mart akşamına kadar da kendi işlerimi takip edeceğim. Neticede bu şehre hizmet ediyoruz bu şehre yatırım yapıyoruz; bu şehri bir adım daha ileriye götürmenin mücadelesini veriyoruz , vermeye de devam edeceğiz. İçimde ukde bırakmam keşkelerle de hareket etmem. Bin tane keşke bir tane gerçek etmez. Bin tane keşke diyeceğinize kalkıp bir tane gerçek yapın çok daha iyi olur.

“GÜZEL BİR İLETİŞİM AĞI KURDUĞUMUZ, GÜZEL BİR DÖNEM OLDU”

2014- 2019 yılları arasında tarihi hizmetler yaptık. Yapılamayacak denilenleri hayata geçirdik. Hayallerin alamayacağı düzeyde yatırımlarımızı yaptık Sosyal ve kültürel alanlardaki çalışmalarda rekor üstüne rekor kırdık. Nihayetinde Elazığ Belediye Konservatuarını da kurarak o noktayı da koymuş olduk. Hem sosyal alanda, hem kültür sanat alanında hem musiki alanında, edebiyat alanında, hem çevre belediyeciliği alanında, hem şantiye belediyeciliği alanında, yatırım belediyeciliği alanında 2014-2019 yılları Elazığ’da örnek gösterilecek çalışmaların olduğu yıllardır. Belki gelecekte Elazığ’ı inceleyen araştırmacılar bu dönemdeki yatırımları, çalışmaları “nasıl 4 yıla 5 yıla sığdırmışlar” diye üzerinde ciddi çalışmalar yapacaklardır. Bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu bir ekip çalışmasıydı, birlikte yol yürüme çalışmasıydı. Ekiplerimizle çalışmalarımızı sürdürürken, bütün bu yatırımları yaparken STK‘larımızla, vakıflarımızla, derneklerimizle, basınımızla hep birlikte olduk. Bizim on binlerce danışmanımız oldu. Halkımızla da bir yerde yürürken orada bir eksiği gören vatandaşımız oranın fotoğrafını çekip bize gönderdiğinde biz o eksiği giderip burası yapıldı diyorduk. Güzel bir iletişim ağı kurduğumuz, güzel bir dönem oldu. Bu iletişim de başarıyı getirdi.

 “BİR EKSİK BIRAKMADIK”

Bu süreçte yapmış olduğumuz bütün çalışmaların ana merkezinde dokunulmayan yerlere dokunmak, elinden tutulmayan yerlerin de elinden tutmak oldu. Mazlumların hep yanında olduk. Kimsesizlerin yanında olduk. Geçim sıkıntısı çekenlerin yanında olduk. Elazığ’a yatırım yapmak isteyenlerin de yanında olduk. Onların da önünü açtık. Tüm bunlardan beklediğimiz tek şey “Allah razı olsun” cümlesiydi. Onu da çok aldığımızın inancındayım. Bu şehirde herkes çok değerlidir. Bu şehirde yaşayan herkesin sözü, isteği, arzusu önemlidir. Bu mantıkla hareket ettik. 38 mahallemize de kendi mahallemiz gibi baktık. Hizmet götürürken de insanların ihtiyacına göre hareket ettik. 38 mahallemizi de birden kalkındırmanın mücadelesini verdik. Dönüp geriye baktığımızda bir eksik bıraktık mı? Bırakmadık. Yapılacak iş var mı? Elbette yapılacak çok iş var. Bu bir süreklilik, devlette devamlılık arz eden mantık içinde önümüzdeki dönemde bu olur. Harput’u UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine aldırdık şimdi kalıcı listeye alınması gerekiyor, Elazığ’ı yaşanabilir şehirler arasında 49 dan 19. Sıraya yükselttik şimdi 10. Sıraya yükselmesini beklemek lazım. Şehrin alt yapısı ile ilgili projelerini hazırladık. Şimdi yapımının hayata geçmesi lazım. Bunlar gibi fiili icraata geçecek olan 2019 -20124 projelerini birlikte takip edeceğiz inşallah…

Son olarak eklemek istediğiniz şeyler olacak mı?

“FIRAT GAZETESİ HIZIMIZA HIZ KATTI”

Fırat Gazetesi sık sık uğradığım yerlerden bir tanesi… Benim hızıma hız kattınız. Olumlu ya da olumsuz yazılan bütün yazıları ben hep olumlu değerlendirdim. Çünkü samimi tenkit yapılan tüm yazılar, esasında bizim için de yol gösterici oldu. Olumlu yazılar da hızımıza hız kattı. Marifet iltifata tabiidir. Yaptığımız işlerin de görülmesini arzu ederiz. Fırat Gazetesi de bu 5 yıllık süre zarfında hep hızımıza hız katan gazetelerden bir tanesi oldu. Teşekkür ediyorum. Başta İmtiyaz Sahibi Semih Erdem bey olmak üzere tüm ekibine çok teşekkür ediyorum.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER