SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Özeren ekonomi gündemini değerlendirdi

Başkan Özeren ekonomi gündemini değerlendirdi
Bu haber 23 Ağustos 2019 - 18:43 'de eklendi.

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren katıldığı bir internet televizyonu programında ilimiz ve ülke ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu. Özeren, ülke olarak içerisinde bulunduğumuz ekonomik durum hakkında “Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz ve ülkemizin çevresindeki ateş çemberi, insanları yatırım yapmaktan ürkütüyor” diyerek “Ekonomik krizleri aşmanın en iyi yolu yatırım ve para sirkülasyonunu hızlandırmaktan geçer” diye konuştu. Özeren ayrıca ilimiz ekonomisine dair yaptığı değerlendirmelerde Elazığ’ın 6. bölge teşviklerinden yararlanmaya başlamasında gecikmeli olarak faydalandığını dile getirerek, “Elazığ’ın 6. bölge teşviklerinden yararlanmasından ötürü her ne kadar seviniyor olsak da ilimiz ekonomisine 6. bölge teşvikleri çok ciddi oranda bir destek sağlamamıştır” dedi. Başkan Özeren, değerlendirmelerinde yeni çıkan tekstil kararnamesine değinerek, kararname ile Elazığ’ın önünün tekrar kesilmiş olduğunun da altını yeniden çizdi.

 

Haber: Songül DURSUN

MÜSİAD Elazığ Şubesi Başkanı Mehmet Özeren Elazığ’ın Sesi TV de canlı yayın konuğu oldu. Katıldığı programda ekonomi gündemine dair değerlendirmelerde bulunan Özeren, ilimizde tarım anlamında ciddi bir gerileme olduğunu söyleyerek tarım arazilerinin birleştirilmesi gerektiğini aktardı.

“TARIMDA CİDDİ BİR ŞEKİLDE ELAZIĞ’DA GERİLEME VAR”

Başkan Özeren, “Tarımda ciddi bir şekilde Elazığ’da gerileme var. Öncelikli olarak Elazığ’da tarım politikasında devletin kesinlikle ilk etapta birleştirme yapması lazım. Tarımda eğer randıman almak isteniyorsa tarımdaki istihdamı artırmak isteniyorsa bu konuda biz ilk etapta özellikle tarım arazilerinin birleştirilmesinin gerçekleştirilmesi lazım diye düşünüyoruz” dedi.

“KRİZLERİ AŞMANIN? EN İYİ YOLU YATIRIM YAPMAKTIR”

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krize de değinen Özeren “Ekonomik kriz herkesi etkiliyor. Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz hem de ülkemizin çevresindeki ateş çemberi insanları yatırım yapmaktan ürkütüyor. Biz bunları nasıl aşacağız? Daha fazla yatırım yaparak aşacağız. MÜSİAD olarak böyle görüyoruz. Krizleri aşmanın en iyi yolu yatırım ve para sirkülasyonunu hızlandırmaktan geçer. MÜSİAD da bu konuda elinden geleni, üzerine düşen görevi yeterince yapma gayretini gösteriyor” diyerek ülke ekonomisinin yalnızca inşaat sektörü üzerinden yürütüldüğünü ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizin sebeplerinden birinin de cari açığın fazla olmasından kaynaklandığını kaydetti.

“ÜRETİM SANAYİ CİDDİ ANLAMDA DESTEKLENMELİ”

Sözlerini sürdüren Başkan Özeren, “AK Parti ülkemizde 17 yıldan beri ülkemizde iktidarda… Ekonomiyi ağırlıklı olarak inşaat sektörü üzerinden götürülmeye çalışıldı. Bu bir hata mıydı? Bu bir hataydı. Ekonominin tamamen lokomotifini tamamen inşaat sektörü üzerinden yürütürken yan sektörlerin büyümesine pek fazla gayret edilmedi. Sadece hangi sektörde gayret edildi? Savunma sanayiinde bir miktar yatırım yapıldı. Ama onun haricinde inşaat durduğu anda inşaatın boşluğunu dolduracak veya ekonomiyi aksatmadan devam ettirecek bir yan sektör; bu tarım olur, hayvancılık olur, üretim sanayii olur, bunlara ciddi yatırımlar yapılmadı ve desteklenmedi de…”

“ÜRETİCİYE VERİLEN TEŞVİK PRİMLERİ AMACINA UYGUN KULLANILMADI”

İnşaat sektörünün krediye bağlı olarak yürüdüğünü ifade eden Başkan Özeren kredi oranlarının birin altına düşmesiyle birlikte sektörde yeniden bir hareketlilik başladığını söyledi. “İnşallah sektör toparlanma süreci de başladı. Üretim yapanlara verilen teşvik primleri doğru düzgün amacına uygun çok fazla kullanılmadı. Tamamen inşaat sektörü ile ekonomi götürüldü. İnşaat sektörü de ekonomik krize uğradığı anda ülke krize girdi. İşte yaşadığımız durum… Demek ki bir ülkenin ekonomisi sadece inşaatla gitmiyor… Yan alternatifler olması lazım. Biz bunu MÜSİAD olarak baştan beri söylüyoruz.Üretim sanayii ciddi anlamda desteklenmesi lazım.Bizim ülkemizde bu krizin sebeplerinden bir tanesi de cari açığın olması… Cari açığı kapatmak için devlet biz en fazla hangi sektörde hangi kalemlerde bizim cari açığımızı tetikleyen kalemler hangileridir diye bunları verip onlar için özel teşvik primleri çıkarması lazım. Bizim savunduğumuz konular bunlar. Bu konuda ciddi bir oluşum olup destek oldu mu? Maalesef olmadı. Umarım bu krizden bir ders alınır. Daha fazla kötüye gitmeden teşvikler amacına uygun olarak uygulanır. İnşaat sektörü ile değil de çok farklı alternatifli sektörlerle birlikte ekonomiyi toparlanmaya başlar. Temennimiz odur. İnşaatta çok hızlı gittik. Özellikle 20 yılda kat edeceğimiz mesafeyi biz 10 yılda kat ettik. Çok hızlı gidince de çok çabuk doyuma ulaştık. Şu anda Türkiye’ de konut stokumuz var. Konut stoku da ne kadar sürer? İki yıl bir yılı gitti. İnşaat sektöründeki durgunluğun bir yılı geride kaldı. Türkiye’deki konut stoku ile bir yıl daha idare edilebilir… En fazla bir yıl sonra inşaat sektörü tekrar hareketlenir. Üzülerek söylüyorum ki İnşaat sektörü %90 krediye bağlı olarak yürüyor konut durumları bir yılı belki bulmaz kredi oranlarının birin altına düşmesiyle birlikte hareketlilik başladı. İnşallah sektör toparlanma süreci de başladı. Temennimiz o dur ki yine ekonominin lokomotifi tek sektör olarak devam etmemesi, beraberinde birkaç sektörle beraber ekonominin desteklenerek yürümesi…”

“6. BÖLGE TEŞVİKLERİ İLİMİZİN EKONOMİSİNE CİDDİ DESTEK SAĞLAMAMIŞTIR”

Elazığ’ın 6. Bölge teşviklerinden yararlanmakta gecikme yaşandığından dolayı İlimize fazla bir katkısı olmadığını ifade eden Başkan Özeren, “Biz Elazığ’ın 6. Bölge teşviklerinden yararlanmasından her ne kadar seviniyor olsak da ilimizin ekonomisine çok ciddi oranda bir destek sağlamamıştır. 6. Bölge teşviki ile ilimize gelen yatırımcı sayısı iki elin parmak sayısını geçmez“ dedi.

“YENİ ÇIKAN TEKSTİL KARARNAMESİ İLE ELAZIĞ’IN TEKRAR ÖNÜ KESİLMİŞ OLDU”

Yeni çıkan tekstil kararnamesini değerlendiren Özeren, “Elazığ’ın tam olarak gündeme geldiği sırada Yeni çıkan tekstil kararnamesi ile Elazığ tekrar önü kesilmiş oldu. Elazığ’a yapılan bir haksızlık var. Biz birilerini suçlamadan bu konuları gündeme getirebiliriz. Biz bazı konuları gündeme getirdiğimiz zaman, bizim burada seslerimizi gür çıkması aslında bizi Ankara’da bu işi takip eden siyasilerimizin bilakis de elini güçlendirecektir. Onların kızmaması lazım aslında” dedi. MÜSİAD’ın Elazığ’ın istihdamına katkısına da değinen Özeren, “MÜSİAD olarak İlimiz istihdamın katkımız şu anda özel sektör baz alındığında %10-15 aralığında, ancak hedefimiz bunu iki katına çıkarmak. İnşallah o da olacak” İfadelerinde bulundu.

“YATIRIMCI DAVET PLATFORMU OLUŞTURULMALI”

Başkan Özeren, konuşmasının sonunda  “Yatırımı çekebilmek için kurumlar arasındaki koordinasyonun çok iyi olması lazım. Koordinasyonun yanı sıra birbirlerine olan güvenin de çok iyi olması lazım. Bu senin adamın bu benim adamım diye ayrımcılığa girersek bu İl yatırımcı alamaz, yazık olur. Geçmişte bizler bu gibi şeylerin sıkıntılarını yaşadık. Biz bu konuda ciddi yatırımcı kaçırdık kaçırmaya da devam ediyoruz. Kaçırmamak için mümkün olduğu kadar elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Koordinasyon az çok var. Daha önceki gibi değil ama bu çok daha iyi olabilir. Bizim bunu sağlamamız lazım. Kurumlar kendi aralarındaki koordinasyonu sağlayıp birlikte yatırımcı çekmek için davet etmeleri lazım. Birlikte gitmeleri lazım… OSB Bölgesi de, TSO da, Valilik yatırım ofisi de gerekirse STK’larda bunlar hep birlikte yatırımcı davet platformu oluşturup, Elazığ’a hemşehrilerimizden başlamak üzere Elazığ’da yatırım yapabilecek kapasitesi olan bilindik firmalara bunlar hep birlikte giderlerse bu sefer bu davetlerde o benim adamım bu senin adamın gibi bir ayrımcılık da ortadan kalkmış olur. Bu şehir biraz daha fazla yatırımcı alır diye düşünüyorum. Son dönemlerde gelen yatırımcının kaçmaması için tüm kurumlar ciddi emek sarf ediyorlar. İlin sorunları hakkında, yatırımcı konusunda biz paydaşlarımızla sürekli birlikte hareket ettik. Çözüm noktasında da çözüm odaklı olarak hep paydaşlarımızla birlikte hareket etmek için elimizden gelen gayreti sarf ettik, ediyoruz da İnşallah” diye konuştu.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER