SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Fikret Çelik, esnafın durumunun daha da kötü gideceğini iddia etti

Başkan Fikret Çelik, esnafın durumunun daha da kötü gideceğini iddia etti
Bu haber 26 Ağustos 2019 - 18:36 'de eklendi.

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fikret Çelik ile esnafın içinde bulunduğu durumu masaya yatırdık. Esnafın durumu noktasında çok karamsar bir tablo çizen Başkan Çelik, “Elazığ’da esnafın durumu daha da kötüye gidecek” diyerek şu sıralarda esnafın sigorta primlerini bile ödemekte güçlük çektiğini aktardı. Ayrıca Başkan Çelik, “Elazığ’da genel bir kopukluk ve çekememezlik var” diyerek esnafın durumunun iyileşmesi adına Elazığ’a yatırımın şart olduğunu vurguladı. Elazığ genelinde bir kopukluk ve çekememezlik olduğunu da kaydeden Çelik, “Eğer bu kopukluk ve çekememezlik giderilirse Elazığ’da her şey düzelir” dedi.

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fikret Çelik’in makamında bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında karamsar bir tablo çizen Başkan Çelik, esnafın durumun giderek daha da kötüleşeceğini öne sürdü. İşte Başkan Çelik ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Ülkemizdeki ekonomik krizden haliyle ilimizde olumsuz etkilendi ve bu kriz zamanında esnaflarımız ayakta kalmakta zorlandı ve bir kısmı da bu gidişata dayanamayarak kepenk kapattı. İlimizde şu anda kaç tane esnafımız var?

“ELAZIĞ’DA ESNAFIN DURUMU DAHA DA KÖTÜYE GİDECEK!”***

Şimdi öncelikle sizlere ve Fırat gazetesine teşekkür ederim. İlimizde 20 bine yakın esnaf var. Esnafın durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Yıllar öncede ifade ediyordum esnafın durumu iyiye gitmiyor diye. Hep böyle söyledim. Hakikaten esnafımızın durumu iyi değil. Ama bunun nedenini aramak lazım. Elazığ’da esnafın durumu daha da kötüye gidecek.

Peki neden böyle karamsar bir tablo çizdiniz. Esnafın neden durumu daha da kötüye gidecek?

“ELAZIĞ’A SICAK PARA GİRMİYOR!”***

Çünkü Elazığ’a sıcak bir para girişi yok. Ben 36 senedir bu kooperatifteyim. Elazığ’da benden daha fazla görev yapan başkan yoktur. Şimdi ben şöyle demekteyim: Bugün esnaf nereden kazanacak tabiî ki de vatandaştan kazanacak. Ama memur ve işçi kesimi maaşını alıyor. Maaşını almadan maaşı bankada kalıyor. Memur ve işçi ev alıyor ev kredi ile araba alıyor araba kredi ile çocuğunu okutacak ihtiyaç kredisi gibi krediler çekiyor. Bu durumda da esnafa bir şey kalmıyor. Esnafa sıcak para başka yerden de girmiyor. Bunu söyleyen yok. Ben açık söylüyorum. Geçmişte köylüler gelerek Elazığ esnafından alışveriş yapardı. Bugün köylerde kimse kalmadı. Onun için esnaf kazanmaz oldu. Kuyumcular çarşısından geçtim. Düğün sezonunda kuyumcu bile siftah yapamıyor. Ben 36 senedir bu kooperatifteyim ve esnafımızın her zaman yanında oldum. Gelen esnafa paramız yok size yardımcı olamayız demedim. Esnaflar buradan teşekkür ederek çıkmaktalar. Benim yapım böyle. Esnafa on senedir ben işlerinin kötüye gideceğini söylüyorum. Ben bunu söylediğimde bana kızanlarda oluyor.

Esnafa sıcak para girişi olmadığını aktardınız. Peki bu dönem size başvuran esnafın kredi ihtiyacını giderebiliyor musunuz?

“ ŞU AN KREDİ DÖNÜŞLERİNDE SIKINTI OLUYOR!”***

Elazığ’da 20 binin üzerinde esnafımız var. Tüm esnafa kredi veremiyoruz. Esnaf istediği zaman kredisi verebiliyoruz. Ama bunun yanı sıra para sıkıntısı çekmekteyiz. Mesela seçimden evvel bana bir hayli para geldi ve bunu dağıttık. Seçim bitti ve para kesildi. Mesela geçen ay bana 400 bin lira para geldi bunu iki kişiye verebiliyorum. Bankalarında demek bir kriz durumu var. Bankalarda bize göndermiyor. Kredilerin dönüşlerinde de sıkıntılar oluyor.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklamanızda seçimden önce siyasilerin esnafa uğradığını, seçimler bittikten sonra ise siyasilerin esnafa uğramadığına değindiniz. Bu söyleminizde ısrarcı mısınız?

“SİYASİLER BİR GÜN ODAMIZA GELİP, BİR ACI KAHVEMİZİ İÇİP, DURUMUMUZU SORMADI!”***

Gerek iktidar gerekse de muhalefet partisinden milletvekillerimiz olsunlar, bana bir gün uğrayarak başkan esnafın durumu nedir demediler. Nasıl oluyor? Sıkıntın ve ihtiyacın var mı? Diye sormadılar. Bana demiyorlar. Ama dedikleri yerler oluyor. Elazığ’da benim yapım ve görüşüm belli. Onun için nedense benden uzaklaşıyorlar. İyi etmiyorlar. Elazığ’da tek kooperatiftik. İkincisini kurdurdular. Üçüncüsünü kurdurdular. Bunları beni yıpratmak adına yaptılar. Ben ise şunu demekteyim Allah’ın sayesinde ben yıpranmam. Elazığ halkı beni biliyor. Ben 1972’den bu güne kadar siyasetten de gelen bir insanım. Benden uzaklaşıyorlar. Bir milletvekili telefon açarak ya da bir gün gelerek bir acı kahvemizi içebilir. Başkan ne yapıyorsun? Sıkıntın var mı? Yok mu? Diyerek sorabilir. Ama sormuyorlar.

“PARA SIKINTIMIZ OLUYOR AMA İYİ ÇALIŞTIĞIM İÇİN BANKALAR GEREKLİ KOLAYLIĞI SAĞLIYOR”

Şunu söyleyeyim çalışmam sureti ile bankalar bize gerekli kolaylığı sağlıyor. Benim kimseden bir beklentim yok. Ben dürüst çalıştığım müddetçe de kimseye ihtiyacım da yok hamdolsun. Tabi ki para sıkıntımız oluyor. Bunu kim gönderecek yukarısı gönderecek ki ben de burada bu parayı dağıtayım. Biz siyasilerimizle birlikte çalışmalıyız ve onlar bizi sormalılar. Allah razı olsun sormadıkları için de biz yine kooperatifimizi yürütmeye devam ediyoruz.

İlimizde 20 binin üzerinde esnaf olduğuna dikkat çektiniz. Peki kooperatifinize kayıtlı kaç esnafımız var? Size kayırlı esnafın taleplerine yetişiyor musunuz?

“ELAZIĞ ESNAFI DÜRÜSTTÜR, AMA ONLAR DA İŞ OLMAYINCA NE YAPSIN?”***

2bine yakın odamıza kayıtlı esnafımız var. Ben bunların ihtiyaçlarını da kooperatife geri dönüşü olan para ile gidermeye çalışıyorum. 52milyon para dağıtmışız. Dönüşümü oldukça esnafın sorununa yardımcı oluyoruz. Türkiye’de bin300 kooperatif var. Bizim kooperatifimiz ön saflardaki yerini almıştır. Esnaflarımdan da Allah razı olsun. Elazığ esnafı dürüsttür. Ama onlar da iş olmayınca ne yapsın?

Son derece karamsar bir tablo çizdiniz. Peki esnafın durumunun iyileştirilmesi adına neler yapılmalı?

“ESNAFIN DURUMUNUN İYİLEŞMESİ ADINA ELAZIĞ’A YATIRIM YAPILMALI”***

Esnafın durumunun iyileşmesi için Elazığ’a yatırım yapılmalıdır. Sıcak para girişi sağlanmalı. Köylüye destek sağlanmalı veya iş sahası açılmalı. Elazığ’da bir memur ve işçi kesimi var onların da parası bankada kalınca esnafa katkı da sunamıyorlar. Uluova köylerinde benim köyümde o bölgedeki 36 köyde neredeyse kimse kalmamış. İnşallah iyi olur. Bizler ne diyelim. Kente para girdiği takdirde kentte hem gelişim hem de kıpırdama olur.

“ESNAF KESİMİ SİGORTA PİRİMİNİ BİLE ÖDEYEMİYOR”***

Bugün esnaf kesimi sigortaya aidatını ödeyemiyor. Esnaf hakikaten sıkıntı içerisinde. Seçimden önce esnaf hep kandırılmış, seçim dönemleri şunu yapacağız bunu yapacağız. Seçim bitiyor esnaf unutuluyor. Burada bir birlik ve beraberlik olmalı. Mesela seçimden önce esnafı geziyor vekiller, seçim bitiyor ama esnafta bitiyor. Bir de bizim esnafımıza bir vekil gittiği zaman işler çok iyi demekte. Korkusundan bir şey demiyor. Basın olarak geziyorsunuz iyi mi değil mi biliyorsunuz. Bizim de temennimiz iyi olması.

Siyasilerle bir kopukluk olduğunu aktardınız. Peki diğer STK’ler ile de benzer kopukluk var mı?

“ELAZIĞ’DA BİR ÇEKEMEMEZLİK VAR!”***

Elazığ’da bir kopukluk var. Oda başkanları ile Ticaret Odası ile mesela ben Ticaret Odasına kayıtlı bir kooperatifim. Seçimden bugüne kadar Ticaret Odası Başkanı ile de daha bir araya gelmedik. Başkan sorunumuz var. Birbirimize destek verelim denilmemiştir. Odalar arasında da dernekler arasında da her kuruluş ile de bir kopukluk var. Elazığ’da bir çekememezlik var. Eğer bu kopukluk ve çekememezlik giderilir, bir araya gelinirse her şey düzelir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“ESNAFIN DURUMU İYİ DEĞİL DEDİĞİMDE KORKMAMALIYIM”

Mücadeleden yılmayarak açık konuşacağız. Şimdi vekillerimiz benden ben de vekillerimizden neden korkalım? Ama şimdi bir araya gelerek bir şeyler yapılmıyor. Elazığ’ımızda bir spor sahamız vardı ne oldu yıkıldı. Elazığ kaybetti. Şimdi yapılması için plan projesi çizildi,  çiziliyor deniliyor. Ya arkadaş garanti ette öyle yık. Bunlar seçim propagandası Elazığ’a yazık. Şehir Hastanemiz çok güzel ama vatandaş gelişte gidişte şikayet ediyor. Sıkıntı çekiyor. Esnafların derdi çok ama esnaf derdini açığa vermiyor ya da vermiyor. Kızını oğlunu düşünerek çekiniyor. Ben şimdi esnafın durumu iyi değil dediğim de neden korkayım. Ben esnafım şöyle iyi böyle güzel para kazanıyor desem ben bu esnafı gezdiğim de esnaf bana ayıptır demez mi? Ben açık olan bir başkanım 36 senedir buradayım.  Esnafım da Elazığ’ımız da bizi tanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER