SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Atlı: Keban’da işsizlik yok, iş beğenmeme var

Atlı: Keban’da işsizlik yok, iş beğenmeme var
Bu haber 21 Mayıs 2018 - 12:17 'de eklendi.

“En büyük hayalimi gerçekleştirdim” diyerek Keban Belediye Başkanı olan Fethiye Atlı, şimdilerde ilçenin sorunlarına çözüm için uğraşıyor. İlçedeki en büyük sıkıntının işsizlik olduğunu dile getirenlere karşı çıkan Atlı, “Keban’da işsizlik yok, iş beğenmeme var.”diyor. Atlı bu sıkıntıyı ise şöyle dile getiriyor: “Göreve geldiğim günden beri belki insanlarımıza Keban halkına iş konusunda çok yardımcı olamıyoruz. Yine de yardımcı olduk ama belli bir yerde biz de tıkanıyoruz. Belediyemizin gücü belli… Keban’daki iş alımı gücü belli… Keban’da işsizlik yok da iş beğenmeme olayı var. İlçemizde alabalık fabrikamız var. Dışarıdan Malatya’dan, Kayseri’ den Arapgir’ den, Elazığ’dan gelip çalışan insanlar var ama bizim insanımızda iş beğenmezlik olayı var.”

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Çocukluk hayalini gerçekleştirerek Keban İlçesinde bin 715 oyla en yakın rakibine yaklaşık 900 oy fark atarak belediye başkanı seçilen Fethiye Atlı, örnek bir kadın profili çiziyor. Atlı, Türk kadınının çok becerikli olduğunu ifade ederek “Türk kadını istediği takdirde yapamayacağı iş yoktur” diyor. Atlı, şimdilerde ilçenin sorunlarına çözüm için uğraşıyor. İlçedeki en büyük sıkıntının işsizlik olduğunu dile getirenlere karşı çıkan Atlı, “Keban’da işsizlik yok, iş beğenmeme var.”diyor.  Keban ve Keban’ın sorunlarına ilişkin gazetemize kısa bir söyleşi veren Atlı’nın sorularımıza verdiği içten cevaplar ise şöyle:

Belediye Başkanı olmaya nasıl karar verdiniz? Bu sizin bir hayaliniz miydi?

“HAYALLERİMİN PEŞİNDEN GİTTİM”

Lise yıllarımdan beri hep bu hayali kurardım. “Ben ileride Keban’da Belediye Başkanı olacağım ve Keban’a hizmet edeceğim” diyordum. Sadece lisedeyken değil, iş hayatımda da öyle oldu. 1990 yılında maliyeye memur olarak girdim. Memurluk hayatımı sürdürürken bile ben hep, “Keban’a Belediye Başkanı olacağım ve Keban’a hizmet edeceğim” diyordum. Bu yol üzerinde gittim. Kararımı hiç değiştirmedim. Bu konuda hep sabit fikirli oldum. Hayallerimin peşinden gittim, hiç vazgeçmedim Allah da yardımcım oldu. Hamdolsun ki bu hayalimi gerçekleştirdim.

İlk göreve geldiğiniz zaman kadınlara yönelik otobüs seferleri düzenlemiştiniz. Bundan dolayı tepkiler aldınız mı? Tepki aldığınız başka konular oldu mu?

“KEBAN’DA YAŞAYAN HERKESE EŞİT YAKLAŞIYORUZ”

Türkiye genelinde o konuda çok olay oldu. Televizyon programlarına konu oldu. Ayrıca Uğur Dündar’ın bir programında bu konu anlatılmış ve denilmiş ki; kadınlara ayrımcılık yapılmış, haremlik selamlık gibi. Hâlbuki öyle bir düşüncemiz hiç yoktu. Biz o projeyi yaptığımız zaman Keban’ın bir mahallesinde, Fırat’ın karşı tarafında bir mahallede yaşayan kadınlar bizden yardım istediler. “Başkan olursanız bize yardımcı olun. Otobüs yok, araç yok. Servisle gittiğimiz zaman bize tepki gösteriyorlar bize bir araç tahsis edin” dediler. Biz de göreve geldiğimizde sözümüzü tuttuk. İlk bir haftada o işi yoluna koyduk. Ücretsiz bir şekilde kadınlarımıza hizmet verdik. Ayrıca oradaki erkekler de çocuklar da bu hizmetten faydalanıyorlardı. Keban’da yaşayan herkese eşit yaklaşıyoruz. Kadınlara yapılan bir ayrım değildi.

Size gelen tepkilerin, eleştirilerin üstesinden nasıl geliyorsunuz?

“GELİP MASAYA VURUP ‘SEN BU MAKAMA LAYIK DEĞİLSİN’ DİYENLER OLUYOR”

Sabır ediyorum. Olacak o kadar. Siyasetçi olunca haliyle eleştiriler de oluyor. Muhalifler de olacak, bizi destekleyenler de olacaktır.  Biz bunu güzel bir şekilde insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Eminim ki eleştiren insanlar da beni sonradan anlıyorlar. Gönül ister ki ben herkese de çok destek olayım, yardımcı olayım ama belediyemizin de belli bir gücü var. Göreve geldiğim günden beri belki insanlarımıza Keban halkına iş konusunda çok yardımcı olamıyoruz. Yine de yardımcı olduk ama belli bir yerde biz de tıkanıyoruz. Belediyemizin gücü belli… Keban’daki iş alımı gücü belli… Keban’da işsizlik yok da iş beğenmeme olayı var. İlçemizde alabalık fabrikamız var. Dışarıdan Malatya’dan, Kayseri’ den Arapgir’ den, Elazığ’dan gelip çalışan insanlar var ama bizim insanımızda iş beğenmezlik olayı var. Aslında rızıklarının peşinde koştukları vakit belki Allah-u Teala işlerini daha da kolaylaştıracaktır. Ama rahat bir iş olsun istiyorlar. İnsanlara Allah feraset versin, sağduyu versin onlar da anlasınlar. İnsan devlete hep sırtını dayamayacak. Biz eleştirilere de her zaman açığız. Ben yeri geldi çerçilik yaptım. Terzilik yaptım. Bir şekilde kazancımızı sağlıyorduk. Rabbime şükürler olsun. Bu şekilde de insan rızkını kazanabilir. Ben kendisine iş vermemişim diye gelip masaya vurup “sen bu makama layık değilsin” diyenler oluyor. Ne diyeyim ben bu insana ileride seçim yapıldığında layık gördüğünüz insana oy verirsiniz, o size hizmet eder diyorum.

Türkiye’nin ilk başörtülü belediye başkanı oldunuz. Ancak başörtüsü yüzünden bir dönem işten ayrılma durumunuz olmuştu. Kadın olarak iş hayatında buna benzer yaşadığınız sorunlar oldu mu?

“PES ETMİYORUM”

Düzeltmem gerekirse ben işten çıkmadım, başörtüsü yüzünden beni işten çıkardılar, ben istifa etmedim.  Ben maliyede çalıştığım dönemde başımı açmadığım için işten çıkarıldım. Pes etmiyorum. O dönemde evlenip İstanbul’a yerleştim. O zamanlar devlet kurumlarını bırakın; özel şirketler dahi korkuyorlardı, başörtülü çalışan almıyorlardı. Mütedeyyin firmalar bile, inançlı insanlar bile başörtülü kimseyi çalıştırmaktan korkuyorlardı. Bu insanlar o dönemde bu imtihandan sınıfta kaldılar. Ama rabbim bize o gücü,  kuvveti verdi. Biz geri adım atmadık ve rabbim sonradan da öyle bir şey nasip etti ki Türkiye’nin ilk başörtülü başkanı olarak Belediye Başkanlığı görevi yürütüyorum.Sıkıntılar var tabi. Ama sıkıntı var diye biz geri adım atmıyoruz. Mücadele ediyoruz ve o işin çözümü için uğraş veriyoruz. Hep alternatif yol arayıp o sorunu aşmaya çalışıyoruz. Pes etmiyoruz rabbim de yardım ediyor mutlaka ve aşıyoruz.

Bu yoğun çalışma hayatınızda kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?

Hiç ayıramıyorum. Aileme zaman ayıramıyorum, eşime zaman ayıramıyorum. Biz bu işe girmişsek artık onlar da inşallah bizi affederler, O konuda hakikaten Allah’a sığınıyorum, inşallah beni affeder.

Hedefleriniz nelerdir?

“HEDEFİM VE GAYEM KEBANLILARA HİZMET ETMEK”

Benim hedefim şimdiye kadar Keban’da yapılamayan hizmetleri yapmak, en küçük hizmetten en büyüğüne kadar Kebanlılar her şeyin en iyisine layık. Hizmetin en iyisine layık… Gönül ister ki iş konusunda da çok şeyler yapalım. Zaten onun için de uğraş veriyoruz. Mücahit Yanılmaz Başkanımızın da Keban’da her konuda destekleri ve katkıları oluyor. Buradan sizlerin aracılığı ile teşekkür ediyorum kendilerine… Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Keban’da bugüne kadar yapılmayan hizmetleri yapmak için de iş konusunda da sıkıntıları aşmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Hedefim ve gayem Kebanlılara hizmet etmek, Kebanlılara hizmet etmek, Kebanlılara hizmet etmek… Kebanlıların hizmetkârı olmak…

Disiplinli bir insan olarak tanınıyorsunuz. Siz kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Evet, iş konusunda disiplinliyimdir. İş konusunda kendime disiplinliyimdir. Bir iş yapıyorsam dört dörtlük olsun isterim, mükemmel olsun isterim, en iyisi olsun isterim. O işin peşini bırakmam. Onun haricinde de çok yufka yürekliyimdir.

Kadınlara buradan vermek istediğiniz bir mesajınız olacak mı?

Kadınlar şayet sıkıntıdaysa iş beğenmezlik yapmayacaklar. Ellerinden ne iş geliyorsa onu yapsınlar. Ben yeri geldi terzilikte yaptım, çercilikte yaptım, mahalle aralarında dolaşıp pazarlamacılık da yaptım, Diyarbakır’da Çermik’te de gidip bu işleri yaptım. Eğer geçim sıkıntısı çekiyorlarsa eşlerine maddi destek olacaklar. Bir şekilde çalışacaklar. Allah da zaten bir kapı açıyor. Ellerinden örgü geliyorsa örgü örecek, oya yapmayı biliyorsa oya yapacak. Bizim Türk kadınları çok beceriklidir. Kadınlarımız tasarruf sahibi insanlardır. İstedikleri takdirde yapamayacakları iş yoktur. Kadınlarımız çok marifetliler. Pekmezini, kurutmalıklarını,  reçellerini de, tarhanalarını da yapıyorlar, salçalarını da, oyalarını da yapıyorlar. Her şeyi beceriyorlar.  Keban’da çok büyük potansiyel var. Buradaki alabalık tesislerimizde yılda 400-500 bin insan buraya balık yemeye geliyor. O gelen insanların 200 bini tesislerin yanında bulunan stantlardan Kebanlı kadınlarımızın yaptığı hediyelik eşyalardan, organik ürünlerden satın alması kadınlarımızın kimseye minnet etmeden geçimlerini sağlamaya yeter.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“CUMHURBAŞKANIMIZA DESTEK OLMAMIZ LAZIM”

Biliyorsunuz ki bir seçim sürecine girdik. Bu süreçte Rabbim ülkemizi, vatanımızı, devletimizi şer odaklarına karşı korusun inşallah… Bu olayı şu şekilde yoruyorum: Biz zamanında ailece maddi bir sıkıntı geçirdik. Biz ailece kardeşlerimle, annemle birlikte babamıza elimizden geldiğince destek olduk. Bizler de hepimiz çalıştık. Babamın refaha çıkmasına yardımcı olduk. Ben ülkemizi de bu şekilde görüyorum. Türkiye bizim evimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız bizim de babamız. Biz hepimiz el birliği ile babamıza destek olacağız. Ben bu adayı beğenmiyorum demek lüksüne sahip değiliz.  Bugün biz ülke olarak büyük bir dönemeçteyiz, iç teki ve dıştaki tüm düşmanlar bizim yolumuzu kesmek için her türlü pisliği yapıyorlar. Her türlü ahlaksızlığı ahlak olarak gösteriyorlar. Bizim babamıza, Sayın Cumhurbaşkanımıza destek olmamız lazım. Evimizde Reisimize ne olursa olsun destek olmamız lazım. Reisimiz hangi adayı göstermişse hiç sıkıntı yapmadan onu desteklememiz lazım. Sonuna kadar reisimizin yanınızdayız.  O bu ülkenin Cumhurbaşkanı ise beraberinde de babasıdır. Baba evin direğidir, damıdır. Allah devletimize milletimize zeval vermesin.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER