SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Arslan, sorunun takipçisi

Arslan, sorunun takipçisi
Bu haber 03 Aralık 2018 - 18:00 'de eklendi.

Geçtiğimiz haftalarda ‘Elazığ’ın sesi neden duyulmuyor?’ Başlıklı bir habere imza atmış ve atıl durumdaki hastanelerimizin atıllıktan kurtularak yeniden sağlık hizmeti vermesini vatandaşın çok istediğini ifade etmiştik. Vatandaşın bu isteğine bazı STK’lerimizde bilindiği üzere kayıtsız kalmamıştı. Bu bağlamda temmuz ayında bazı STK’lerin bir araya geldiğini ve bir dilekçe hazırlayarak yetkili mercilere bu sorunu ilettiğini aktarmış ve bu konunun akıbetinin ne olduğunu kamuoyunun merak ettiğini kaydetmiştik. Bu konuda hangi aşamada olduğumuzu Fırat gazetesi olarak; Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’a sorduk. Arslan, konunun sağlık bakanlığı nezdinde görüşüldüğünü ifade ederek, “Henüz üzerinde çalışılan bir konuda açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Bundan dolayı;  bu bilgiyi kamuoyuyla paylaşmadım yoksa konunun takipçisiyiz” dedi. Arslan’ın bu açıklamasının ardından bizlerde hastanelerimiz ile ilgili söz bakanlıkta demekteyiz.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Geçtiğimiz aylarda kent kamuoyu, Elazığ Şehir Hastanesinin tamamlanması ile kapanma sürecine giren Elazığ Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Harput Devlet Hastanesinin 2. Basamak Hastane olarak hizmetlerini sürdürmesi için bir rapor hazırlamıştı. Bu rapor; Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları müşterek bir şekilde hazırlamıştı. Hazırlanan bu raporu da Elazığ Valiliği, Elazığ Milletvekilleri, Siyasi Parti İl Başkanları ve İl Sağlık Müdürlüğüne verilmişti. Bu raporda ilin sağlık hizmetleri başta olmak üzere hastaneler bölgesinde yaşanacak olan sosyal ve ekonomik yönden mağduriyetlere de dikkat çekilmişti.

ARSLAN: TOPLUMUN TALEPLERİNE KAYITSIZ KALMADIK

Hazırlanan Rapor hakkında bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, tüm toplumun ortak kanaati ve talebi doğrultusunda adım attıklarını, ilgili makamların Elazığ’dan yükselen bu sese kayıtsız kalmayacağını umduğunu belirtmişti. Şehir Hastanesinin ilimize ve bölgemize beklenen katkıyı sağlaması için Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2. Basmak Hastane olarak faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini de kaydeden Arslan, “Mevcut Hastanelerimizin bir anda kapanması bulunduğu bölgede gerek işyerleri ve gerekse vatandaşlarımız arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır” demişti.

ATILLAŞAN HASTANELER, CİDDİ MAĞDURİYET OLUŞTURMUŞTU

Raporun ayrıntılarını da kamuoyu ile paylaşan Arslan, “Hazırlanan rapor incelendiğinde mevcut 1700 olan ilimiz hastane yatak kapasitesinin 1038’e düştüğü bununla birlikte, ilimizde Devlet Hastanesi statüsünde hizmet verecek bir sağlık birimi kalmayacağından halkımızın mağduriyet yaşayacağı tespit edilmiştir. Sağlık hizmetlerinde yaşanacak sorunlarla birlikte 50 yılı aşkın bir süreden beri hastane civarında kümelenen çok sayıda işyeri ve hastanenin cazibesi nedeniyle bölgeye yapılan tüm yatırımlar da önemini yitireceğinden çok ciddi maddi kayıpların da yaşanması ve çok büyük bir kesimin mağdur olacağı ortaya çıkmıştır” diyerek atıllaşan hastanelerin kentin ekonomik yapısını da olumsuz etkilediğine dikkat çekmişti.

RAPORA DİĞER İLLERDEKİ DURUMDA NOT DÜŞÜLMÜŞTÜ!

Bu raporun Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ortak talebi olduğunu da vurgulayan Arslan, “Elazığ Eğitim ve Uygulama Hastanesi ile Harput Devlet Hastanenin 2. Basamak Hastane olarak kapasitesini düşürerek faaliyetini sürdürmesi kararlaştırılmıştır. Ülkemizde Şehir ve Bölge hastaneleri yapılan birçok ilde de mevcut hastaneler kapanma yerine Devlet Hastanesi statüsünde hizmetlerine devam etmektedir” diyerek raporun içeriğine yönelik bilgiler paylaşmıştı.

ARSLAN: KONU SAĞLIK BAKANLIĞINDA!

Bizlerde birçok kesimi ilgilendiren bu sorunun giderilip giderilmeyeceğini ve kent olarak bu konudaki talebimizin ne aşamaya geldiğini Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’a sorduk. Başkan Arslan, sorunun Sağlık Bakanlığında olduğunu aktardı. Ayrıca Arslan, “Henüz üzerinde çalışılan bir konuda açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Bundan dolayı;  bu bilgiyi kamuoyuyla paylaşmadım yoksa konunun takipçisiyiz” diyerek kentimiz için önemli olan bir sorunun takipçisi olduklarını kaydetti.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER