SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Arıcak’ta yeni hizmetler; istihdam kapısı olacak!

Arıcak’ta yeni hizmetler; istihdam kapısı olacak!
Bu haber 25 Temmuz 2019 - 17:56 'de eklendi.

Arıcak Belediye Başkanı Ferit Yıldırım ile Arıcak ilçemizi konuştuk. Başkan Yıldırım, Arıcak’a dair güzel müjdeli haberler vererek,  Arıcaklıların adeta dört gözle beklediği ilçe hastanesinin bu yıl sonuna kadar hizmete açılacağını bir de Arıcak’ın sembolü haline gelen, endemik bir tür olan ‘Ters Lale’ bitkisinin de hem üretim hem de pazar izni alınarak;  ilçe ve ilçe halkına bir gelir kapısı oluşturacağını aktardı.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Arıcak Belediye Başkanı Ferit Yıldırım, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi ve kendisi ile Arıcak ile ilgili planlarını nasıl bir Arıcak hayali kurduğunu uzun uzun konuştuk.  Keyifli sohbetimiz sırasında Başkan Yıldırım, sorduğumuz sorulara da içtenlikle cevap verdi.  İşte Başkan Yıldırım ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

2014 Yerel Seçimlerinde Demokrat Partiden seçim kazanmış sonrasında ise AK Parti’de siyasi hayatınızı sürdürmüştünüz. Bu seçimlerde de AK Parti’den aday olarak girdiniz ve bir kez daha Arıcak Belediye Başkanlığı görevine seçildiniz. Şimdi belediyeniz hizmetlerde hükümetin desteğini daha fazla hissedebilecek mi?

“AK PARTİ’YE GEÇER GEÇMEZ İLÇEMİZİN TEMEL SORUNLARINI ÇÖZMEYE BAŞLADIK”

Öncelikle beni ağırlayıp, ilçeme dair kamuoyunu aydınlatmama olanak sağladığınız için sizin nazarınızda gazeteniz Fırat’a teşekkürlerimi sunarım. Malumunuz 2014 yerel seçimlerinde, Demokrat Parti’den Belediye Başkanı olarak seçildim. Seçildiğim yılın sonuna doğru ise AK Parti’ye geçtim. O dönem Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakandı. AK Parti’ye geçtikten sonra ilçemizin temel sorunlarının bir tanesi içme suyu şebekemiz 30 yıllık bir şebekeydi ve tüm hatları çürümüştü. Merkezdeki vatandaşlarımız bile içme suyunu içemez hale gelmişti. Bizler ne yapıp ne edip en kısa zamanda bu sorunu çözmeliyiz dedik ve projesini yaptırarak ihaleye çıktık. 2017’de de tamamen teslim edildi. Şu anda çok şükür ilçe halkımız sağlıklı bir içme suyuna kavuşturuldu. Su sorununu giderir gidermezde üstyapı çalışmalarımıza başladık. Birçok mahallemizin üst yapısını da iyileştirdik.

İlçenizde yazın nüfus bir hayli artıyor ve bir süredir ilçenize hastane kazandırmak içinde çeşitli çalışmalarınız var. Bu çalışmalarınız ne noktada buna da biraz açıklık getirir misiniz?

“YILIN SONUNA DOĞRU İNŞALLAH HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ!”

İlçemiz Elazığ’ın en uzak ilçesi 115 kilometre uzakta kalan bir ilçeyiz. Nüfusumuz ilçe merkezinde 4bin 500 yazın bu nüfus iki katına kadar artış gösteriyor. Gurbetçiler geliyor ve yaz nüfusumuz kent merkezinde 9 bine ulaşıyor.  İlçe merkezi ve dışında kalan yerlerle birlikte 18 bin civarında yaz aylarında ilçemizin genel nüfusu 30 binlere ulaşıyor. Bir ilçe hastanemiz ihtiyacımız vardı. Yıllarca uğraştık ve 10 yataklı entegre hastanenin geçici kabulünü de sağladık. Şu anda malzeme alımları da başladı. İnşallah malzeme araç gereç ve donanımlar tamamlandıktan sonra; yılın sonuna doğru İnşallah hastanemizde faaliyete geçer. Yalnız bu 10 yataklı entegre hastane olacak. Uzman kadronun açılması için A1 ve E1 statüsü gerekiyormuş. Bunu da İl Sağlık Müdürlüğümüz ile görüştük. Bunun neticesinde de Bakanlığa sunduk ve onlarda yazılı bir talepte bulundu bu konuda. Vekillerimizi de durumdan haberdar ettik. İnşallah Sağlık Bakanımız ya da Sağlık Bakan Yardımcımız ile konuyu görüşürler ve bu statüye taşınırsa hastanemiz; üç ya da dört uzman kadrosu açılabilir. Aile Hekimi  Uzmanımız ya da uzmanlarımız olacak. İnşallah bu hastanede yıl sonuna doğru halkımızın hizmetine geçer. Ayrıca Lice Karayolluna yönelikte 20 kilometre bir çalışma yapıldı ve asfalt çalışmaları başladı. Üstyapıya yönelik; köprüler, sulama arkları,  parklar, kilitli parke gibi çalışmalarımız da sürecek. Geçen dönem başlattığımız ve yarıda kalan çalışmalarımızı İnşallah bu dönem tamamlayacağız.

Birçok ilçemizin en temel sorunu sulama ile ilgili ilçenizde de böylesi bir sorun söz konusu mu?

“BU PROJE GERÇEKLEŞİRSE SULANAN ARAZİ KAPASİTESİ ÜÇ KAT BİRDEN ARTACAK!”

Sizinde ifade ettiğiniz gibi sulama sorunu ilçemizde de var. Yaklaşık 35, 40 milyon bandında sulama arkı tesisine yönelik bir proje hazırladık. Bunun da ihalesini yaptık. Şu an ilçede proje ekibi, proje çalışmalarını sürdürüyor. Proje çalışmaları bittikten sonra da projenin yaklaşık maliyeti de çıktıktan sonra; İnşallah bu da uygun bütçeli olursa bakanlık tarafından bu proje tam manası ile ihaleye çıkmış olacak ve ilçemiz tarımsal anlamda bu proje sayesinde baya bir rahatlayacak. Mevcut bir arkımız var. Bu arktan beslenen tarım arazileri 500 hektar. Ama bizim başlatmaya çalıştığımız bu proje gerçekleşebilirse; kapalı sistem olarak düşündüğümüz sulama tesisi sayesinde bin500 hektarlık arazi su ile buluşturulmuş olacak. Yani sulu tarım arazilerimizi 3 katına çıkarabileceğiz.

Tarımı konuşmuşken hayvancılığa da geçiş yapacak olursak bizlere neler söyler siniz?

“MOBİL MEZBAHANENİN YAPIMI İÇİN 2020 YILI İÇİN SÖZ ALDIK!”

İlçemize mobil kesimhane kazandırmak içinde çalışmalarımız var. Çünkü ilçemizde üç, dört kasabımız olmasına rağmen bunlar kesim işlerini; Palu, Kovancılar ya da Elazığ’da gerçekleştiriyorlar. Veteriner denetiminde DAP’a İnşallah bir proje sunacağım ve mobil kesimhane hizmetini de ilçemize kazandıracağız ve ilçemizi bu sorunda da kurtaracağız. Erzurum DAP bölge başkanlığını ziyaret edip mobil mezbahane ( mobil kesimhane) talebimizi de yaptık. İnşallah 2020 yılı programına alınacak sözünü almış olduk.

İlçenizle özdeşleşen Ters Lale ile ilgili de çalışmalarınız var ve bu konuda Ankara’da dosyada sundunuz. Ters Lale ile ilgili ne aşamadasınız?

“TERS LALENİN HEM ÜRETİM HEM DE PAZAR İZNİNİ ALMAK İSTİYORUZ”

Ters lale sizin de ifade ettiğiniz gibi ilçemizin simgesi haline geldi. Ters lalemize yönelik şu ana kadar sadece etkinlikler yaptık. En son 2015’te bir ters lale etkinliği gerçekleştirmiştik. Etkinliklerinde biraz maliyeti yüksek olduğu için; bu etkinliğimize de birkaç yıldır ara verdik. İnşallah önümüzdeki sene etkinlikleri gerçekleştireceğiz. Ayrıca bu konuda üniversite ile de temastayız. İl Tarım Müdürlüğü ve Valilik ile de irtibat içerisindeyiz bu konu ile ilgili onların da bize desteği söz konusu. Ters lalenin üretimi bilindiği üzere yasal izine dayalı. Yasal izin alma konusunda çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu yasal izin alındıktan sonra; vatandaşlarımız ters lalemizden ekonomik kazanç sağlar ve bununda ilçeye bir katkısı olur. Hem üretim hem de pazar izni çıkması adına çabalıyoruz. Bu izinler alındıktan sonra bu hassas bitkimiz ters lalenin yetiştirilmesi adına ilçe halkımıza da teşviklerimiz olacaktır. Hassas bir bitki çünkü bin 500 gibi yüksek rakımlarda ve de bu hassas bitkiye uygun topraklarda bir tek yetiştirilebiliyor. Deneme amaçlı ilçe merkezimizde de ekimini yaptık İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile birlikte; bahçe ekiminde ziraat mühendislerimizde bu toprağı ters lalemizin yetiştirilmesine uygun hâle getirdi.  Ekimini gerçekleştirdik ve bu çok güzel bir şekilde de tuttu.

Arıcaklıların gözünden Arıcak’a bakacak olsanız, ilçenizin en temel sorunu nedir? Desek bize neler söylersiniz?

“İLÇEMİZİN EN TEMEL SORUNU; ULAŞIM!”

İlçemizin en temel sorunu ulaşım. Bu noktada da çalışmalarımız devam ediyor. İlçemiz ile Bingöl Genç ilçesi arasındaki bağlantı yolumuz da gündemde. Bingöl’deki siyasilerimizle de defalarca bu konuyu görüştük. Onlarında fikirleri var. Bağlantı yolu yapıldıktan sonra birde bu terör olayı tamamen ortadan kalktıktan sonra İlçemizle Dicle ve Hani bağlantıları da yapıldıktan sonra daha ulaşılabilir olacağız. Bir deyim vardır ya; “Yol zenginliktir” İlçeye ne kadar giriş çıkış olursa; ilçe adına o denli kazançlı olur. Temel sorun ulaşım ve sağlık. Sağlığı da İnşallah hastanemiz tamamlandıktan sonra sorun olmaktan çıkaracağız.

İkinci döneminiz içinde ilçe halkına bir takım projeler sundunuz. Bu projelerinize yönelik çalışmalarınıza başladınız mı?

“KADIN İSTİHDAMINA YÖNELİK; ŞAHSİ BÜTÇELİ BİR PROJE GİRİŞİMİNDEYİM”

Az önce ifade ettiğimiz birçok projemiz zaten vaatlerimiz arasındaydı. Bir de özellikle kadın istihdamına yönelik şahsi bir tekstil atölyesi kurulması noktasında bir çalışma içinde olacağım. Palu, Kovancılar ve Baskil’de olanlar gibi ilçe merkezimizde bir takım hazırlıkları yaptım. Şu anda makineler konusunda bir araştırma içerisindeyim. Bir arkadaşımla birlikte böyle bir projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz. İlk etapta 75 ile 100 kişi arasında kişiyi istihdam etmek istemekteyiz. İnşallah bunu da gerçekleştirebilirsek; ilçemizde istihdama da katkı sunacağız.

Yaklaşık altı yıldır ilçede belediyede başkanı olarak görev yapmaktasınız. Bu süre zarfında ‘Arıcak ilçemizde çok şey değişti’ diyebilir misiniz?

“İNŞALLAH UMDUĞUMUZ VE HAYAL ETTİĞİMİZ HER ŞEYİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ!”

Çok şey değişti diyemem. İçinde bulunduğumuz dönemde ülkemizin ekonomisi iyiye doğru giderse, temennimizde çok şeyi değiştirmektir. İkinci dönemimizin İlk bir yılında yanı 2019’u biraz sıkıntılı atlatacak olsak da ülke olarak bu ekonomik sıkıntıları bu süreç içerisinde atlatırsak, hepimizin hayatına bunun olumlu etkisi yansıyacaktır. İnşallah umduğumuz ve hayal ettiğimiz her şeyi gerçekleştirmiş olacağız. Yine bir park çalışmamızda var Elazığ Belediyesinden almış olduğumuz destek ile kendi bütçemizden de ayırdığımız ödenekle bunu daha da geliştirmeye çabalıyoruz.

Bu keyifli söyleşi adına teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“ARICAK UNUTULMASIN VE ARICAK İHMAL EDİLMESİN!”

Son olarak hem geçen dönem hem de bu dönem beni yeniden başkan görmek isteyen Arıcak halkına teşekkür ederim. Kendilerine şükranlarımı arz ediyorum. Yaptığım ve yapacağım hizmetler noktasında katkı sunan siyasilerimize ve bürokratlarımıza da teşekkür ediyorum. Arıcak unutulmasın ve Arıcak ihmal edilmesin. Siz değerli Fırat gazetesi yetkililerine ve çalışanlarına da bana bu fırsatı verdiğiniz için bir kez daha teşekkür eder ve yayım hayatınızda başarılar dilerim.

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER