SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

ANNEYE MEKTUP …

ANNEYE MEKTUP …
Bu haber 15 Mayıs 2019 - 7:54 'de eklendi.

Spontane yaşayanların, yaşadığından bihaber olanların, haberin ne olduğunu bile bilmeyenlerin, ay, gün, yıl hatta dakikaların nasıl geçtiğini fark etmeden, yüreğinde ki yangına, için için tüten özleme, ciğeri kırk beş yerinden delip geçen hasretlere yabancı olanların anlayamadığı bir konudur özel günler, özel anlar, yaşanılması imkânsızında ötesinde olan anlar…

Bu özel günlerden biri istisnasız Anneler günüdür…

Genellikle bu özel günler insanların kendi hikâyeleri içinde saklıdır. Bu özel günler kimi zaman sevinç verir, kimi zaman ilk yaşanıldığı günde ki gibi acıları taze taze yaşatır yıllar üstünden geçip gitse de…

Bu özel günleri kimileri not defterine yazar unutmamak için, kimileri unutmak için neleri feda etmez ki bir daha hatırlamamak için. Ya benim için, ya annelerini kaybetmiş özlemi içinde yanarak yaşama tutunmak isteyen annesizler için…

Şimdi artık saymaya mecalim kalmamış sensiz geçecek bir anneler gününe daha hazırlanıyorum, anne!

Sana anneler günü hediyesi almak ömrümde bir defa nasip oldu belki tesadüf belki içsel dürtüler, belki de bu günleri gören on yaşında ki bir çocuğun hissiyatı, aldığım mavi yazma; o zaman mavi yazma türküsünü de bilmezdim anne!

Yaşama gözlerini yumuşunun üstünden otuz küsur sene geçti, görmelisin değişen dünyayı, değişen insanları, değişen iklimi, değişen duyguları, değişen ahlak kurallarını görmelisin anne! Görmelisin umudun rengi olan maviyi insanların nasıl kirlettiğini görmelisin anne! Gökyüzü mavi değil, denizler mavi değil mavi olsa bile umut değil anne bilmelisin…

Anneler daha çok gözyaşı döküyor, anneler daha çok katlediliyor, anneler derin ıstırapların gölgesinde yaşam savaşı veriyor, anneler ağır iş kolları sahalarında acımasızca çalıştırılıyor, annelerin hakkı gasp ediliyor, anneler savaşların, açlığın, hastalığın pençesinde yitirdiği evlatlarını yüreğine gömerken ciğerini avuçluyor parçalanmamak için anne! Dünya bir umut bahçesi değil anne!

Bir anneler gününü yine geride bıraktık anne.  Lakin bende mayıs ayı boyunca eksilmez gözyaşı, dinmez yüreğime saplanmış sancı, bazen yüzüm güler gibi gözükür lakin ruhum iyileşmeyecek kadar derin yaralı…

Yılda bir gün değil bir ömür hatırlanacak annelerimiz Anadolu’da hatta dünyanın birçok coğrafyasında gözlerinden kan süzerken yüreği yangın yeri olmuşken, çocuklarının açlığını, sağlığını, geleceğini dert edinip tasalanırken seni için için özleyen bir evladın olarak yüzüm gülmüyor anne!

Kadın için, annelerimiz için sığınma evleri kuruluyorken, bizler kadınımıza annelerimize sahip çıkamıyor hallerine düşmüş, gençlerin anneleri huzur evlerinde evlat özlemi, torun özlemi ile yaşarken, günü birlik kadın cinayetleri haberlerini dinlerken televizyon başında ve ne garip ki bu haberler artık sıradanlaşmış olarak bizlere ulaşıyorsa bil ki hiç mutlu değilim anne!

Bazen genç yaşta vefat ettiğine ve bu çirkinleşen zamanı, ahlakı, dünyayı görmediğine seviniyor, sonra senin gibi iyiliğe kendini adamış, yıllar geçmesine rağmen hala insanlar yaptığın iyiliklerden, karanlığa yakmış olduğun ışıklardan bahsederken iyi bir insanın ömrünün kısa oluşuna hayret içinde üzülüyorum anne!

Sana ilk ve son aldığım mavi yazma gibi solgun bir yaşamın içinde, öğrettiklerin doğrular paralelinde bir yaşam sürerken her gün biraz daha yaşama dair umutlarımızı senin çocukların olarak yitiriyoruz anne! Gülmek mutlu olmak bizlerin ve tüm çocukların en tabi hakları. Mutluluğa vesile tüm etkenlere ket vuranlar, hak hukuk tanımazlar, hırsızlığı meslek, pişkinliği maharet, soysuzluğu asalet olarak görüp makam mevkileri dolduranların sağımızı solumuzu nefes alacağımız engin gökyüzünü bile kuşatmışken mutlu bir şekilde yılda bir de olsa anneler gününü mutlu kutlayamıyoruz anne!

Özleminle, hasretinle kavrulurken annelerine bir gül alamayan çocuklar düşüyor aklıma, politik ve insan yaşamını hiçe sayan ensesi kalın zalimlerin çıkardığı savaşlarda annesini toprağa gömen çocuklar aklıma düşüyor ve dahası evlatlarını toprağın kara bağına bırakıp anneler gününü kutlayacak çocuğu kalmayan evlat acısı ile yaşantısı zindana dönen anneleri düşündükçe kahroluyorum anne!

Sana son aldığım mavi yazma gibi solgun bir zaman diliminde sensiz geçirdiğim bir anneler gününü daha geçirirken ne yüreğimde ki yangından ne hiç susmayan çığlıklarımdan kimselerin haberi dahi yokken sessizce ruhuna bir dua armağan ediyorum.

Anneler gözyaşı dökerken yazmanın bir anlam ifade etmediğini, pekte hükmünün olmadığını biliyor kalemle de olsa ettiğimiz mücadelede azınlıkta kaldığımı üzülerek ruhunun kulağına fısıldıyorum anne!

Kötülerin kuşattığı bir dünyada kutsal annelerimizi yılda bir hatırladığımız için beni bağışla anne!

Sen ve senin gibi safı, niyeti iyilik olan, karanlığa ışık yakan, aydınlık ve refah seviyesi yüksek bir dünya için mücadele eden ve etmiş olan tüm annelerin anneler gününü kutluyorum anne!

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER