SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Ömer Tolga Güçlü
Ömer Tolga Güçlü

ALTI ŞAPKALI DÜŞÜNME TEKNİĞİ

ALTI ŞAPKALI DÜŞÜNME TEKNİĞİ
Bu haber 14 Mart 2019 - 8:34 'de eklendi.

Merhaba Saygıdeğer Okurlarım,

Hepimiz gün içerinde bazı durumlarla karşılarız. Bu durumlar hayatımıza yön veren meseleler de olabilir, o anlık gelip geçici bir şey de olabilir. Ancak herhangi bir durumla karşılaştığımızda neyi, nasıl yaptığımız büyük bir önem taşır. O duruma nasıl tepki veriyoruz, nasıl değerlendiriyoruz ve en önemlisi o durumu nasıl düşünüyoruz. İşte bu düşünce kısmı her şeyin akışını ve ahengini değiştiren bölümü oluşturmaktadır.

Ben günlük hayatta insanların karşılaştıkları olaylara göre verdikleri tepkileri incelediğimde; sadece tek bir açıdan baktıklarını ve o açıya göre hareket ettiklerini fark ettim. Sonrasında “acaba durumları her açıdan inceleyebileceğimiz bir düşünce tekniği var mı?” diyerek kafama takılan bu soruya cevap bulmak için araştırma yaptım. Araştırma sonucunda ‘altı şapkalı düşünme tekniği’ denilen bir teknikle karşılaştım. Bu teknik o kadar hoşuma gitti ki, yaşadığım olaylarda bu tekniği kullandım ve gerçekten işe yaradığını gördüm. O yüzden sizlerin de işinize yaracağını düşündüğüm için paylaşmak istedim.

Altı şapkalı düşünme tekniği, olaylara farklı bakış açılarından bakmayı sağlayan güçlü bir yöntemdir. İnsanların alıştıkları düşünce tarzından uzaklaştırmakta ve bir olayın farklı birçok yönünü ortaya koymaktadır. Bu teknik altı farklı renkte bulunan şapkanın bir araya gelmesiyle oluşmaktadır:

Beyaz Şapka: Bu düşünce şapkasıyla, yaşanılan olaylara karşı objektif (tarafsız) bir gözle bakılır. Bu şapka ile bilinenden yola çıkılır. Elde olan bilgilerde ne varsa sadece onlara göre konuşulup yorum yapılır. Eksik olan bilginin olup olmadığı araştırılır. “Elimde ne var, var olan bilgiler nelerdir, daha hangi bilgiler gerekiyor, eksik bilgiler nelerdir, gerekli bilgiler nasıl elde edilir, ne tür sorular sorulmalıdır?” gibi sorularla durum değerlendirmesi yapılır.

Kırmızı Şapka: Herhangi bir olayla ilgili bu şapka kullanıldığında, sezgiler ve duygular ön plana çıkar. Duygusal bir bakış açısı vardır. Korku, öfke, nefret, şüphe, coşku, hırs, ihtişam, kıskançlık ya da sevgi gibi duyguları ortaya koyar. Bir olayla karşılaşıldığında, “bu olay bana ne hissettirdi?” sorusu sorularak, duygular ortaya çıkarılır.

Siyah Şapka: Olumsuz, kötümser ve karamsardır. Bir şeyin neden yapılmayacağını ortaya koyar. En sık kullanılan şapkadır. Olaylara eleştirel bir bakış açısı ile bakmayı sağlar ve tehlikelere dikkat çeker. Siyah şapka, zararlı şeyler yapılmasına engel olur. Riskleri ve bir şeyin neden işe yaramayabileceğini gösterir. Bir olay yaşandığında, “En kötü ihtimalle ne olabilir?” sorusu sorulur.

Sarı Şapka: İyimser, umutlu ve olumlu düşünmeyi ifade eder. Sarı şapka, iyimser bakışla değerli ve yararlı olan fikirleri araştırır. Ulaştığı değerli ve yararlı şeyler için mantıklı destekler sağlamaya çalışır. Bu düşünce, yapıcı ve üreticidir. Somut teklifler ve öneriler ön plana çıkar. “Bunun faydası nedir, bu durumun olumlu yönleri nelerdir?” gibi sorular sorulur.

Yeşil Şapka: Yeşil, bereket ve verimli büyüme demektir. Bu şapka; farklı, özgün ve orijinal yeni fikirlerle alakalıdır. Yeşil renk, büyümenin, enerjinin ve yaşamın simgesi olan bitkileri çağrıştırır. Yeşil şapka, enerji şapkasıdır. Yeni görüş ve seçenekler ortaya konulabilir. Ortaya atılan bir fikre ilişkin değişiklikler önerilebilir. Bu şapka kullanıldığında, etkili bir üretkenlik ortaya konulur. “Daha başka ne olabilir, bu sorun değişik yollarla nasıl çözümlenebilir?” gibi sorular sorularak, yaşanılan olaylar sorgulanabilir.

Mavi Şapka: Bu şapka, önceki şapkalardaki cevapları düşünür. Düşünce sürecinin düzenlenmesi ve kontrolü ile uğraşır. Olaya keşkelerden uzak, iyimser ve objektif bakarak düşünce sürecini değerlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Mavi şapka, her zaman en son takılıp durumları analiz ederek bir sonuca varır. “Hangi karara vardım, bu konuyla ilgili ne düşünüyorum, bundan sonra ne yapmalıyım, şu ana kadar neler başardım?” gibi sorularla, bütün durumlar ortaya konularak çözüm bulunmaya çalışılır.

Bu teknik, düşünme sürecine farklılık getirir ve düşünmenin belli bir sistemde gerçekleşmesine yardımcı olur. Hayatınızla ilgili önemli bir karar verirken ya da günlük genel geçer bir durumla karşılaştığınızda bu tekniği kullanabilirsiniz. Yaklaşan 31 Mart yerel seçimlerinde de bu tekniği uygulayarak oyunuzu verebilirsiniz. Bu tekniği uygulayan bir birey, herkes gibi düşünmeyecek ve farklılığı ortaya çıkacaktır. Umarım bu tekniği en iyi şekilde uygulayan, en iyi sonuçları alan bireyler arasına girersiniz.

Sağlıcakla Kalın…

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER