SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Cem Bayındır
Cem Bayındır

AKBABA VE KARAGÖZ MİZAH GAZETESİNDE ELAZIĞ (ELÂZİZ)

AKBABA VE KARAGÖZ MİZAH GAZETESİNDE ELAZIĞ (ELÂZİZ)
Bu haber 04 Aralık 2018 - 9:02 'de eklendi.

Bu sayıda sizlere yaklaşık 80-90 yıl kadar önce ülkemizin en önemli süreli yayınları arasında sayılan Akbaba ve Karagöz Mizah gazetelerinde Elazığ ile ilgili haberlerden söz etmek istiyorum.

Akbaba dergisi Akbaba, 1922 yılında yayın yaşamına başlamış haftalık siyasi bir mizah dergisi olup Türk yazınının en uzun yaşayan mizah ve yazın dergisidir. Kurucuları Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon’dur.

Karagöz gazetesi ise, 1908-1968 yılları arasında yayımlanan siyasi ve mizahi halk gazetesi olup, ilk sayısı 10 Ağustos 1908’de çıkmış ve Ali Fuat Bey tarafından kurulmuştur. Gazete haftada iki gün yayımlanır ve gazetenin kapağında Karagöz ve Hacivat’ın karikatürü ve altında gündemde olan bir konuyla ilgili konuşma yer alır.

İşte bu önemli gazetelerde Elazığ (Elaziz) ile ilgili rahmetli amcam Ahmet Bayındır’ın çabalarıyla bulduğumuz ve sözcük yazılışlarına ve yazım hatalarına dokunulmadan özgün biçimiyle günümüz Türkçe harflerine yönelik düzeni ve yine rahmetli amcam Ahmet Bayındır’ın hazırladığı yazılar ise şöyle:

AKBABA:

NUMARA: 550

19.Mart.1928

TURAN KÜTÜPHANESİ

Elâziz’de Hükümet karşısında. Akbaba’nın Elâziz’de yegâne bayii Turan Kütüphanesidir. Bütün İstanbul gazeteleri ve mecmuaları bulunur. Elâziz’deki karîlerimize bu genç ve faal müesseseyi tavsiye ederiz.

 

 

AKBABA:

NUMARA: 548

12.Mart.1928

ALENΠ MUHABERE

Elâziz’de:

Şark Gazetesi müdürü Aziz Bey’e;

Mektuplarımıza, telgraflarımıza cevap vermiyorsunuz. Borcunuzu göndermenizi bir defa daha temenni ederiz.

 

KARAGÖZ MİZAH GAZETESİ

SAYI: 2777-1935 YILI

 

GÜMÜŞ  MADENLERİ

[Agın]ın Keban nahiyesinde bulunan ve üç yüzyıldan beri muattal kalan gümüş madenlerinin işletilmesine yakında başlanacakmış. Madenin bulunduğu  Seftil dağı altında bin amele çalışacak kadar geniş mağaralar varmış. Buradaki maden damarlarının çok zengin olduğu anlaşılmıştır.Ha bakalım, ha..Gümüş paralarımızın basıldığı şu sırada gümüşün madenini  de bulduk.Hayırdır inşallah!

 

KARAGÖZ MİZAH GAZETESİ

SAYI: 2744-1935 YILI

İLK TİRENİN ELÂZİZE GİRİŞİ

Geçen gün ilk tiren Elâzize vardı.Katarın geleceğini duyan ne kadar keylü ve kasabalı varsa bu refah ve seadet müjdecisini karşılamak için yola dizildiler. Bayraklarla süslenen tiren görünür görünmez alkışlarbaşladı, herkesin sevinci gözlerinden taşıyordu. Nihayet tiren geldi. Ve Elâzizliler de asırlardan beri görmedikleri ve istedikleri bu medenin akil vasıtasına kavuştular.

Demiryolları, memlekete para getirir, varlık getirir. Memleketleri ve insanları birbirine yaklaştırır. Görüşüp, tanışmakla, konuşmakla aradaki sevgi ve muhabbet artar. Hoş olur yahu!

(Çevirim: Ahmet Bayındır)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER