SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Ağar: Yeter ki yatırımcı bize ulaşsın gerekli desteği sağlarız!

Ağar: Yeter ki yatırımcı bize ulaşsın gerekli desteği sağlarız!
Bu haber 02 Nisan 2019 - 17:31 'de eklendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Zülfü Tolga Ağar, “Elazığ’da güzel gelişmeler olacak bunun için vekil arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz” dedi. Ayrıca yatırımcılara seslenen Ağar, “ilimize yatırım planlayan yatırımcının önündeki bürokratik engelleri aşma konusunda da gerekli desteği sunacağız. Yeter ki yatırımcı bize ulaşsın” dedi.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar gazetemize bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Bu ziyaret sırasında Vekil Ağar ile bir röportaj gerekleştirdik. Yönelttiğimiz tüm sorulara samimiyetle cevap veren Vekil Ağar, önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte Vekil Ağar ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

 

Malumunuz olduğu üzere ülkemiz ekonomik bir sarsıntı geçiriyor. Bu sarsıntıyı atlatmak adına izlenen yolu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“BİZ MAYASI SAĞLAM BİR MİLLETİZ”

Eğer hatalı bir ekonomi yönetimi olsaydı bu durum ülkemizi çok olumsuz etkilerdi. Ama bunun ülkeye karşı bariz bir atak olduğu ve ismini vermek istemiyorum, müttefik ülkelerimizin hepsi,  onlar için en ucuz atak yönünün bu olduğu  bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Türkiye modern çağın savaşı ile karşı karşıya kaldı ve burada bence çok mutlu olmamız gerek. Tabi ki bir takım sıkıntılar çekiyoruz ama dimdik ayaktayız. Nihayetinde ticaret devam ediyor, bankalar ayakta, kapanan kurum olmadı. Bir takım işletmeler işlerine son vermiş olabilir. Biraz da bizim önümüze doğru planlar yapıp, işletmeler fabrikalar açmak gerektiğini düşünüyorum. Dediğim gibi bizim milletimiz okuyan bir millet. İyi bir gazete okuyucusuyuz. Herkes telefondan her türlü haberi okuyoruz. Herkes de bu sebeple neyin ne olduğunun farkında. Konuyu iyi de arz ettiğimizi düşünüyorum. Hakikaten bu yeni savaşın adı bu. Daha önce Amerika, Irak’ta akıllı füzelerle vs şov yapmıştı, yeni bir çığır açmıştı. Amerika yeni bir savaş yöntemi gösteriyor. Ekonomik ataklarla ülkeleri çökertmek… Milleti birbirine düşürüyor. Allah’a şükür biz mayası sağlam bir milletiz ayakta kalıyoruz çok şükür.  Burada gerçekten ayakları yere basan kurumsal bir parti var. 16-17 senedir bütün devlet kurumlarını ayakta tutan hiçbir devlet kurumu bugüne dek kapanmamış, bugüne kadar bir yatırım durmamış, bir gün bir bankanın başına bir bela gelmemiş. Geleni de kendi içinde halletmiş, borçları devletin üzerine almış. Bizim bu güne kadar yaptığımız her şey ortada.

 

Sürekli olarak Elazığ’ın çok sorunlu bir kent olduğu bazı mecralar tarafından dile getiriliyor. Siz de Elazığ’ın sorunlu bir kent olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce Elazığ’ın en büyük sorunu nedir?

“BİR MEMLEKET KENDİNİ BU KADAR DEĞERSİZLEŞTİRMEMELİ”

Bizim gibi insanlar biraz duygusal olur. Bazı kelimelere biraz fazla sahip çıkıyoruz. Benim mesela en sevmediğim “sahipsiz Elazığ” sözcüğüdür. Bir memleket kendini bu kadar değersizleştirmemeli. Mesela geçtiğimiz gün Valilikte bir sunum yapıldı. O sunumda yaşanabilir kentler arasında Elazığ, 21.sırada yer alıyor. Elazığ bir çok büyük şehri geride bırakmış durumda.. Ama bir takım  çevrelerin sesleri biraz fazla çıkıyor ve bunu bilinçli olarak yaydıklarına inanıyorum.Yoksa böyle bir şey söz konusu değil.Beğenilmeyen OSB bile binlerce işçi istihdam ediyor. Barajımız var vs. Sadece ufak tefek  dokunuşlar kalmış. Onu da bu dönemde biz hızlıca tamamlayacağız. O zaman da bu kelimeyi kullananlar da mahcup olur memleketlerine sahip çıkarlar diye düşünüyorum. Çünkü bu bir karşılıklı güven, enerji ve sinerji işi…

 

Elazığ’a dair 2023 hedefiniz var mı? Elazığ’ı 5 yıl sonra nerede görmeyi hayal ediyorsunuz?

“ELAZIĞ’DA BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZMAK İSTİYORUM”

Elazığ için 2023 hedefim var. Kesinlikle bütün sulama projelerinin tamamlanmış olduğu, ciddi bir tarım kenti ve organize sanayi bölgeleri ile ciddi bir istihdam kenti olmasını hayal ediyorum. Ben bunu  yapacak enerjiyi kendimde ve diğer vekil arkadaşlarımda  fazlasıyla görüyorum. İnşallah ben de burada bir siyasi olarak bir başarı hikayesi yazıp Elazığ’da babam kadar olmasa bile güzel hatırlanmak istiyorum. Hakikaten bu güne kadar hedef gösterdiğimiz hiçbir proje uçuk kaçık, saçma sapan projeler değil. Ben diyorum ki OSB’nin alt yapısını tamamlayacağım, buraya yatırımcı gelecek . Zaten sırada şu an bile hali hazırda 62 tane var. 120 milyon lira 2. OSB’nin alt yapıya ihtiyacı var. Bu parayı sanayi bakanlığından Elazığ alamayacak mı? Bütün Uluova’ ya yönelttiğin proje 650 milyon TL. Eğer biz burada 4 senede 5 senede 120 Milyon dolar, 150 Milyon dolar Elazığ için getiremiyorsak yuh bize. Yine Kanatlı projesi, hepsini teker teker yapacağız. Ama sırasıyla yapılacak işler. Bir an da da Elazığ’a 1 milyar TL para çekemezsiniz. Uluova Projesini Sayın Cumhurbaşkanımız açıklasın Sanayi Bakanlığının peşindeyiz. Onu belli bir noktaya getirdiğimiz zaman Kanatlı Barajı için Tarım Bakanlığına gideceğiz. Yavaş yavaş hepsini boğmadan, ana bütçeyi de çok yormadan halletmemiz gerek. Burada bu projeleri bitirmek yetmiyor. Ondan sonra esas atacağımız adımlar önemli. En çok yapmak istediğim de o. Ben de elimi taşın altına koyacağım. Ortak akılla yapacağız. Önemli olan devletin yapacağı işlerden sonra biz ne yapacağız.  Önemli olan o. İşte o zaman bir Antep, Malatya oluyorsunuz. 4 sene 5 sene az bir zaman değil. Halledilemeyecek şeyler değil. Kimler halletmiş.

 

İstanbul’da Elazığ Tanıtım Günlerinde Elazığ’a bir oto yedek parça üretimi yapan firmanın yatırımı olması konusunda bir açıklamanız olmuştu. Bu konuda son gelişmeleri öğrenebilir miyiz?

“BİR YATIRIMCININ BÜROKRATİK ENGELLERİNİ AŞMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”

O yatırımcı arkadaşlarla orada tanıştık. Elazığ’a da moral olsun diye o gün o açıklamayı yapmıştık.  Henüz bir gelişme söz konusu değil. Ancak,Elazığ ‘a SMM tekstil bir 500 Kişilik yatırım yaptı. O yatırımı kısa zamanda 2 bin kişiye çıkarmayı planlıyor. LCW Elazığ’a yatırım yapıyor. SAKA Tekstil Elazığ’a yatırım yapıyor. SAKA ve SMM var zaten LCW de aldığında arkasından diğer yatırımcılar da hızlı bir şekilde gelecektir. Fabrika çok olunca yan sanayi kurulacak yan sanayi kurulunca zaten iş bitti demektir. Yeter ki bizleri aramaktan, bizleri bulmaktan çekinmesinler. Bizler yoğun insanlar olabiliriz ancak bir yatırımcının önünü açmak için her işimizi geride bırakır onların bürokratik engellerini aşmak için elimizden geleni yaparız.

 

Milli Savunma Komisyon Üyeliği görevini de yürütüyorsunuz. Aynı Zamanda Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir de hemşehrimiz. Savunma sanayine dair Elazığ’a yatırım planlamanız var mı? Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

“SAVUNMA SANAYİ ALANINDA ELAZIĞ’IN CİDDİ BİR YATIRIM ALMAMASI DÜŞÜNÜLEMEZ”

İsmail Demir hakikaten çok iyi bir hemşehrimiz. Çok iyi bir Elazığlı. Elazığ’a yönelik çalışmalar  yapıyor ama savunma sanayi çok ciddi ARGE  çalışmaları gerektiren bir alan. Bugün yapacağınız ciddi yatırımlar yapılıyor ve bu yatırımların senelerce devam etmesini gerektiren bir sektör. Bugün bir yatırım yapılınca her an teknoloji değişiyor. Şu an Türkiye bu planlamanın içerisinde. Bu planlama  ileriye dönük on senelik Savunma Sanayi stratejisini yeni teknolojilere adapte ettikten sonra  sayın İsmail Demir’in de Elazığlı olması hasebiyle yatırımların ve buradaki arazinin rahatlığı, bölgenin güvenliği insanların iş ahlakından  dolayı Elazığ’ın ciddi bir yatırım almaması düşünülemez.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER