SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Açık: Güvensiz gıda insan sağlığına da, ülke ekonomisine de zarar veriyor!

Açık: Güvensiz gıda insan sağlığına da, ülke ekonomisine de zarar veriyor!
Bu haber 07 Haziran 2019 - 14:51 'de eklendi.

Dünya Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla açıklama yapan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, gıda yoluyla 200’den fazla hastalığın yayılma ihtimali bulunduğuna dikkat çekerek her yıl 10 kişiden 1’inin gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçirdiğini ve 420 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.  Ayrıca  Açık, güvensiz gıdanın hem insan sağlığı hem de ülke ekonomisi adına tehlike arz ettiğine dikkat çekti.

 

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun bu yıl itibarıyla her sene 7 Haziran tarihini, gıdaların güvenli olmasını sağlama çabalarını güçlendirmek amacıyla “Dünya Gıda Güvenliği Günü” olarak ilan ettiğini ve bu günün bu yıl “Gıda Güvenliği, Herkesin Sorumluluğu” temasıyla kutlandığını hatırlatan Açık; “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden de pek çoğuna ulaşmanın anahtarı konumunda bulunan gıda güvenliğini sağlamak meselesinin hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında ortak bir sorumluluk olarak ele alınması gerekmektedir” dedi.

“GIDA GÜVENLİĞİ HERKESİN SORUMLULUĞU”

Bu yıl ilk kez “Gıda Güvenliği, Herkesin Sorumluluğu” olarak kutlanan Dünya Gıda Güvenliği Günü vesilesiyle bir açıklama yapan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, gıda yoluyla 200’den fazla hastalığın yayılma ihtimali bulunduğunu belirterek, her yıl 10 kişiden 1’inin gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçirdiğini ve 420 bin kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini, 5 yaşın altındaki çocukların her yıl 125 bin ölümle gıda kaynaklı hastalık yükünün% 40’ını taşıdığını söyledi.

AÇIK, GIDALARDA OLAN TEHLİKELERE DİKKAT ÇEKTİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, 20 aralık 2018’de alınan kararla her yıl 7 Haziran tarihini, “Dünya Gıda Güvenliği Günü” olarak ilan ettiğini aktaran Açık, bu özel günün, gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratarak tüketicilerin, üreticilerin ve devletlerin bu konuya odaklanması için bir fırsat oluşturacağını kaydetti. Gıda güvenliğinin, gıdada tüketicilerin sağlığına zarar verebilecek tehlikelerin bulunmaması veya kabul edilebilir güvenli seviyelerde olması olduğunu ifade eden Yasemin Açık, gıda kaynaklı tehlikelerin doğada mikrobiyolojik, kimyasal veya fiziksel olabildiğini ve genellikle göze görünmez bakteri, virüs veya böcek ilacı kalıntıları şeklinde gıdada bulunduğunu belirtti.

“GÜVENSİZ GIDA İNSAN SAĞLIĞI VE ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN TEHLİKE ARZ EDİYOR”

“Güvensiz gıda insan sağlığı kadar ülke ekonomileri için de tehlikeli” diyen Açık, “ Her yıl tahminen 600 milyon gıda kaynaklı hastalık vakası ile güvensiz gıdanın insan sağlığı ve ülke ekonomileri için tehlike arz ediyor.  Bu durumun özellikle de kadınları, çocukları, çatışmalardan etkilenen nüfusları ve göçmenleri etkiliyor. Güvenli gıda, uygun besin alımı sağlayarak, sağlıklı bir yaşama katkıda bulunmakta. Diğer yandan güvenli gıda üretimi, özellikle kırsal alanlarda ekonomik kalkınmayı ve yoksulluğun azaltılmasını sağlayan piyasaya erişimi ve verimliliği sağlayarak sürdürülebilirliği artırır. Tüketici gıda güvenliği eğitimine yapılan yatırım, gıda kaynaklı hastalıkları azaltma ve yatırılan her bir dolar için 10 dolara varan tasarruf getirme potansiyeline sahiptir” dedi.

GIDA GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN İŞ BİRLİĞİ ŞART!

Açıklamasını sürdüren Açık, “Dolayısıyla gıda güvenliğinin sağlanması, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden de pek çoğuna ulaşmanın anahtarı konumunda yer almaktadır. Küresel gıda standartlarına uymak, acil durumlara hazırlık ve müdahale dahil olmak üzere etkili düzenleyici gıda kontrol sistemleri kurmak, temiz suya erişim sağlamak, iyi tarım uygulamaları uygulamak, gıda işletmecileri tarafından gıda güvenliği yönetim sistemlerinin kullanımını güçlendirmek ve tüketicilerin sağlıklı gıda seçimleri yapma kapasitelerinin arttırılması gibi toplumun gıda güvenliğini sağlamak için gerekli çözümlerin; hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında ortak bir sorumluluk olarak ele alınması ve uygulanması gerekmektedir” diyerek sözlerini faydalı mesajlar vererek tamamladı. (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER