SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Uğur İncioğlu
Uğur İncioğlu

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞTI

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞTI
Bu haber 05 Haziran 2018 - 10:42 'de eklendi ve 431 kez görüntülendi.

Sezon sonu gelince kulüpler ağırlıklı olarak kongrelerini gerçekleştirirler. Eskiden genelde mart ayında yapılan kongreler, son yıllarda mayıs-haziran aylarında yapılmaya başlandı. Sezonun heyecanı içerisinde yönetici değişikliği takımı olumsuz yönde etkiler düşüncesiyle bu uygulamaya geçilmişti. Kongrenin erken yapılmasının temel sebebi, yeni seçilecek yöneticilerin bir sonraki sezona hazırlık yapabilmeleri için, önlerinde yeterli zamanı bulmaları içindi. Mayıs haziran aylarında kongre yapılması belki takımları olumsuz etkilemiyor ama bir sonraki sezon hazırlığı yapmak açısından çeşitli olumsuzlukların yaşanmasına sebep oluyor. Hele hele yönetici bulmakta sıkıntı çeken Elazığspor gibi kulüpler bu tür durumlarda adeta dokuz doğuruyor.

Elazığspor Olağan Üstü Kongresi’ni 26 mayıs tarihinde gerçekleştirmişti aslında. Alelacele hazırlanan listede Mehmet Parlakyıldız başkan seçilmiş bir gün sonra da istifa etmişti. Acele işe şeytan karıştığı için bu iş de, yolunda yürümedi.  Dolayısıyla yeni bir kongrenin oluşumunun da zemini hazırlamış olduğu. Aslında 26 mayıstaki kongreye de aday olmayı düşünen Hacı Murat Yümlü o zaman biraz gecikmişti. Yeni Olağanüstü Kongre süreci belirince tekrar aday oldu ama aday olurken de bazı şartlar öne sürmeyi de ihmal etmedi. Neydi bu şartlar? Öncelikle tek listeyle seçime girme isteği var Hacı Murat Yümlü’nün. Tek listeyle seçime girme isteğinin sebebi kongreyi kaybetme korkusu değil aslında. Yapacağı çalışmaların boşa çıkmasını istemiyor. Bu göreve talip olur olmaz hemen çeşitli ödemeler yapan Yümlü, kongrede kaybettiği taktirde bu çalışmasının karşılığını alamamış olacak. Bu nedenle tek listeyle seçime girme ön şartı bana göre makul ve mantıklı.

İkinci şartı ise çeşitli kesimlerden destek sözü… Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz bu konuda destek olacağını kendisine ifade etmiş. Borcu olmayan veya az borcu olan kulüplerin yönetimine talip olan yöneticilerin, destek istemesini hep anlamsız bulmuşumdur. Ancak Elazığspor’un burcu normal gelirlerle kapatılacak cinsten değil. Federasyondan gelen paralar, yayın gelirleri, sponsorluk gelirleri ve tribün hasıraltı mütevazi bir takımı yönetmek için yeterli bence ama bu gelirler birikmiş borçları ödemeye yetmeyeceği gibi,  şampiyonlukta iddialı olabilecek kadro  oluşturmaya da yetmeye bilir. Bu nedenle hacı Murat Yümlü’nün bu isteği de makul ve mantıklı.

Bu desteğin sadece belediye başkanı tarafından karşılanabilmesi de çok doğru değil. Bu nedenle milletvekili ve adaylarından da bir beklenti söz konusu. Hatta Hacı Murat Yümlü somut bir beklenti içerisinde, havada kalacak sözler istemiyor.  O da her kesimden daha önce verilen bir çok sözün tutulmadığının farkında.

Bu sözleri beklerken kendisi de elini taşın altına sokacağının mesajını veriyor zaten. Ne diyor? Hacı Murat Yümlü! Bu iş için 4 milyon TL bütçe ayırdım diyor ama bu 4 milyon TL görünürdeki borcun %20’si bile değil. İşte destek, o geri kalan %80 için isteniyor. Daha önceki yönetimlerin divan kurulunu kaldırarak borçlanmanın önünü açan tüzük değişikliğine karşılık, Hacı Murat Yümlü bütçeyi aşmayacağım diyor. Bunun bir diğer anlamı da borcu artırmayacağım demek. Ayağını yorganına göre uzatırsan zaten hiç kimse hiçbir kulüp sıkıntı çekmez.

“Yanlış yönettiğimde doğabilecek bütün zararları karşılayacağıma dair 20 milyon liralık teminat gösteriyorum” diyerek, bu konudaki ciddiyetini ortaya koyuyor. Mevcut kadronun korunacağının da altını çiziyor. Her yıl yeni kadro kurarak kulübü borçlandırmanın yanlışlığının farkında.

Elazığspor’un bir çok konusuna hakim olduğu belli olan Hacı Murat Yümlü, siyasi hayatını bir kenara bırakarak bu işe talip olduysa, desteklemek lazım. Belli ki partiler üstü bir yönetim anlayışı içerisinde olacak. Hacı Murat Yümlü’nün söyledikleri çok doğru ve yerinde. Genelde kulüp yönetimine talip olanlar bu tür söylemlerde bulunurlar ama ne kadarını uygulayabilecek bunu zaman gösterecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.