OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE AİLE KATILIMININ ÖNEMİ

Çocuk gelişiminde 0-6 yaş dönemi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu dönemde çocuk hızlı bir gelişim süreci içindedir ve yakın çevreden alınan bilgiler çocuğun yaşamını önemli şekilde etkiler.
Çocuk için gerekli olan en etkin eğitim anne, baba ve öğretmenin birlikte çalışmalarıyla gerçekleşir.
Bu nedenle okul öncesi eğitim programına aile katılımını sağlamak çocukların gelişimi açısından önemle üzerinde durulan bir konu haline gelmiştir.
Aile katılımı anne babaların çocukların gelişim ve eğitimlerine katkıda bulunmaları için organize edilmiş etkinlikler bütünüdür. Okul öncesi eğitim programları ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun aileler tarafından desteklenmediği sürece etkili olmamaktadır.
Okul öncesi eğitime aile katılımının varmak istediği nokta programda planlanan öğrenme yaşantılarının ailede sürdürülmesi ile eğitimde devamlılığı ve bütünlülüğü sağlamaktadır. Okulda verilen eğitimin okulda desteklenmesi bir devamlılığın söz konusu olması ve bu sayede hem okulda hem de evde çocuğun istendik davranış değişikliklerine güvenli ve kontrollü bir biçimde ulaşması ana amaçtır.

 Ailenin katılımının diğer amaçları ise şu şekildedir:
- Anne babaya eğitim vererek ailenin okul öncesi eğitime destek olmasını sağlayabilmektir.
-Öğretmeni daha etkili hale getirmek.
-Aile içinde ve okul yapısında değişiklikler yapmak.
-Çocuğun tüm gelişimleriyle ilgili aileleri bilinçlendirmek ve desteklemek.
-Çocuğun evdeki öğrenme ortamlarını zenginleştirmek.
-Problemler ve  problemleri çözüm önerileri hakkında aileleri bilinçlendirmek ve alternatif disiplin yöntemleri sunmak.
-Doğru anne baba tutumları kazandırırken çocukların hatalı davranışlarını nasıl değiştireceklerini öğretmek ve bunların davranışa dönüşmesini sağlamak.
-Ailelere ev ortamında çocuklara kazandırabilecekleri deneyimler hakkında bilgi vermek.
-Ailelerin çocuklarını daha iyi tanımalarına yardımcı olmak.
-Kaliteli bir eğitime ulaşmak için sağlıklı bir öğreten Veli işbirliğine sağlıklı bir işbirliği içinse tarafların birbirleriyle açık iletişim kurmalarına ve çocukların hayatımızdaki önemini çok daha iyi kavramalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
- Anne babanın amacı çocuklara daha iyi eğitim ortamı yaratmak olduğuna göre okul ve aileler arasında sağlanabilecek işbirliği okulun çevrenin imkânlarından da yararlanarak daha iyi daha zengin bir eğitim ortamı haline gelmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Bu yüzden okul öncesi eğitimde aile katılımının önemi büyük yer kaplamaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet