Uğur İNCİOĞLU

Uğur İNCİOĞLU

HAYALLER DEVAM EDİYOR

Boluspor karşısında alınan mağlubiyet, ümitleri neredeyse yok ederken, Hüseyin Kalpar’ın da görevinden ayrılmasına sebep olmuştu.  Hüseyin hocanın yerine yardımcısı Muammer Sürmeli hazırladı Tetiş Yapı Elazığspor’u Adana Demirspor müsabakasına. Teknik adam değişikliği genelde takımlara olumlu yansır. Yeni gelen teknik adamlar da, eski teknik adamların maç kadrosunu genelde bozmaz. Takımı tanıyana kadar eski teknik adamın oyun düzenini bozmazlar. Takımı tanıdıktan sonra dokunuşlar yapar ve kendi oyun düzenlerini sahaya yansıtmaya çalışırlar. Bu söylediklerim Muammer Sürmeli için geçerli değil çünkü o Tetiş Yapı Elazığspor’u en iyi tanıyanlardan birisi. Mehmet Altıparmak döneminde de yardımcı antrenördü, Hüseyin Kalpar döneminde de yardımcı antrenördü. Dolayısıyla takımı ondan iyi tanıyan kimse yok.

En iyi tanıyan olduğu için, oldukça büyük dokunuşlar yapmıştı takıma. Geldiği günden beridir sürekli stoperde görmeye alıştığımız Murat Akça sağ bek’e geçmişti. Dolayısıyla Stoper mevkii Mehmet Yiğit ile Sezgi’ne kalmıştı. Sol bekte ise haftalardır görmediğimiz Canberk’i tercih etmişti. Orta sahada bozulmamış savunmanın hemen önünde Elmar-Alpaslan ikilisi görev yapmaya devam ediyordu. Eleştirilerimize rağmen sürekli solda tercih edilen Hora santrafor bölgesindeydi. Solda şimdiye kadar 8 oyuncu denenmişti, Muammer Hoca 9. tercihi Muhammed İldiz’den yana kullanmıştı. Yerinde değişiklik yapılmayan oyunculardan ikisi de Tom ve Tatos’tu. Diarra da ilk defa yedekler arasındaydı.

Bu oyuncu tercihleri ile oyuna başlayan Tetiş Yapı Elazığspor dizilişte değişikliğe gitmemişti. Stoperde başarısından övgüyle bahsettiğimiz Murat Akça, ilk yarı boyunca savunmanın sağında bocaladı durdu. Zaman zaman yaptığı bireysel hatalarla rakiplerine pozisyon bile ikram etti. Stoperde tek top oynamayı tercih eden Murat, yeni mevkiinde tek top yerine oyun kurmaya da soyununca, kaptırdığı toplar kalemizde tehlike oluşturdu. Bireysel hatalara çözüm bulamayan Mehmet Altıparmak ve Hüseyin Kalpar gibi, Muammer Sürmeli de çaresiz kaldı. Savunmamız ve orta saha oyuncularımızın kısa ve hatalı geri pasları, Adana Demirsporlu oyuncuların değerlendirememiş olması Tetiş Yapı Elazığspor adına büyük şans idi. Buna karşılık Tetiş Yapı Elazığspor ilk ciddi pozisyonunu 20. dakikadan sonra üretirken,  Hora’nın topu göğsüyle yumuşatıp vuruşu kadar, Adana Demirspor kalecisi Kurtuluş’un kurtarışı da, seyir açısından çok güzeldi. Muhammed İldiz’in sakatlanarak yerini Halil İbrahim Pekşen’e bırakması, Tetiş Yapı Elazığspor adına erken bir değişiklik olurken, bunun son haftalarda sık sık tekrar etmesi şanssızlık elbette. 20. dakikadan sonra oyunun kontrolünü ele geçiren Tetiş Yapı Elazığspor pozisyonlar üretmeye başladı. Tatos’un biri serbest vuruştan kaleyi bulan iki şut’u, Alpaslan’ın kornerden gelen topa vurduğu kafa, mutlak gol olacak cinstendi. İlk yarının uzatma dakikalarında Hora’nın değerlendiremediği pozisyon, Tetiş Yapı Elazığspor’un soyunma odasına galip gitmesine engel oldu.

İkinci yarıya, ilk yarıyı bitirdiği 11 ile başlayan Tetiş Yapı Elazığspor, yediği gol’e kadar varlık gösteremedi. Yiğitcan’ın uzaklaştırmak amacıyla gelişi güzel vurduğu top ağlarla buluşurken, kaleci Ahmet Sabri Fener ilerde yakalanmanın bedelini ödedi.  Bir gün önce Altınordu’nun mağlup olmasıyla, az da olsa play-off iddiasını sürdürebilmesi için mutlak galibiyete ihtiyacı olan Tetiş Yapı Elazığspor’un gol bulması yetmiyor, goller bulması gerekiyordu. Bu nedenle oyuna müdahale eden Muammer Sürmeli, son dönemlerin isteksiz futbolcusu Tom’u oyundan çıkartıp, yerine gol ayağı olarak Diarra’yı soktu. Bu değişiklikle birlikte riskleri de alan Tetiş Yapı Elazığspor, Murat Akça’yı biraz daha hücuma çıkarttı. Hora, Diarra ve Tatos sürekli gol hunisi içerisinde bulunarak, hem rakibin çıkmasına engel oldular,  hem de bölgeyi kalabalık tutup rakibi hataya zorladılar. Tetiş Yapı Elazığspor Murat Akça’nın hücuma çıkıp, Diarra’yı topla buluşturması sonucunda, yapmış olduğu hamlenin meyvesini aldı. Eşitliği sağlayan Tetiş Yapı Elazığspor’un bulduğu ikinci gol de birinci gol gibi kanattan geldi. Bu defa soldan Hora, Diarra’ya pas’ı  verdi. Diarra da takımını öne geçiren golü ağlara gönderdi. İki gol arasındaki sürenin 5 dakika olması, oyuncuların motivasyonlarının yüksek olmasından da kaynaklıydı. 

Diarra’nın hamle oyuncusu olarak iki gol birden atıp Tetiş Yapı Elazığspor’u taşıması, bundan sonraki haftalarda Muammer Hocayı güzel bir sıkıntıya sokacaktır. Hakem Onur Karabaş’ın ilk yarıda ofsayt gerekçesiyle iptal ettiği gol kararı doğruydu. Altınordu’nun bir gün önce aldığı mağlubiyetin ardından Tetiş Yapı Elazığspor’un aldığı 3 puan, hayallerin devam etmesini sağladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet