Fatih ATABEY

Fatih ATABEY

YALAN HABER Mİ YAPIYORUZ?

Bugünlerde yaptığımız bazı haberlerden dolayı bazı kişiler gerek sosyal medyada gerekse direkt telefonla aramak suretiyle bize yönelik çeşitli ithamlarda bulunuyor. Onlara göre biz birilerinin direktifi ile haber yapıyoruz ya da yalan haber yapıyoruz. Hiçbir şekilde nasıl haber yaptığımızı sorgulamadan hemen teşhisi koyuyorlar. Tabi kendilerine göre…

“Elazığ’da hangi şartlarda gazetecilik yapıyorsunuz?” diye soran birileri yok. Bu yüzden konuya biraz olsun değinmek istiyorum. Öncelikle her hafta bir siyasiyi ele aldığımız “Seçmenin nabzı gazetemizde atıyor” başlığı ile verdiğimiz haberlere ilişkin bilgi vermek istiyorum. Başta şunu söyleyeyim; bu haberleri vatandaş ile yüz yüze görüşerek yapıyoruz. Bu haberlerimizde vatandaşın söylediğini gazetemize yansıtıyoruz. “Görüştüğünüz vatandaş sayısı toplumun genel görüşünü yansıtıyor mu?” diye soracak olursanız; bunu ancak imkânlarımız çerçevesinde yapmaya çalıştığımızı belirtmek isterim.

Nedir bu imkânlar;

Birincisi; yerel gazetelerin ekonomik olarak imkânları ortada... Şuan biz de dahil olmak üzere bu gazetelerin BİK dışında gelir kaynakları yok denecek kadar az. Basın İlan Kurumu (BİK), getirdiği kurallar çerçevesinde 12 sayfa olarak çıkan bir gazetede 7 fikir işçisinin çalışmasını mecbur kılıyor. Ama öyle eskisi gibi damadını, gelinini göstermezsiniz. Bu açıdan gazetemiz sahipleri kendilerinden de fedakârlık yaparak bu sayının üstünde kişiye iş imkânı tanıyor. Dolayısıyla bu imkânlar çerçevesinde sahaya 5-6 muhabir sürerek 50-100 kişiyle görüşerek bu haberi yapmak imkânınız bulunmuyor. Bu nedenle görüşebildiğimiz kadar vatandaş ile konuşup, görüştüğümüz kişilerin çoğunluğunun fikrini bu haberlere yansıtmaya çalışıyoruz. Gönül ister ki anket şirketleri gibi her sosyo ekonomik kesimden yüzlerce vatandaş ile görüşelim. Ancak bu sadece bizim için değil ulusal bir gazete için bile zor bir olay. Zaten haberimizde de görüştüğümüz kişilerin isimlerini verip, fotoğraflarını yayımlıyoruz. Bunlar ortadayken yalan haber yapıyorsunuz demek için ya vicdanen kör olmak gerek ya da haberin bu kişilerin işine gelmemesi lazım. Ki ikincisinin olma olasılığı daha fazla.

İkincisi; haber yaparken öyle hemen herkese ulaşamıyorsunuz. Ulaşsanız bile çoğu kişi demeç vermekten bile kaçınıyor. Özellikle resmi kurumlarda bu sıkıntıyı çok yaşıyoruz. Geçtiğimiz gün otizmli bir çocuğun babası çocuğunun öğretmen şiddetine maruz kaldığını iddia etmiş, biz de bunu haberleştirmiştik. Ertesi gün arayan şahsın ilk söylediği cümleler, “Neden yalan haber yapıyorsunuz? Neden düzgün gazetecilik yapmıyorsunuz?” oldu. Şahıs ismini vermedi ancak belli ki konunun muhatabı bir kişi. Belli ki gazeteciliği bizden daha iyi biliyor ve doğru söyleyen de bir tek kendisi.  Oysa o haberi yaparken bahse geçen kurumu aramıştık. Yetkililer numaramızı alarak dönüş yapacağını bildirmişlerdi. Ancak dönüş yapan olmadı. Sonraki günlerde ise telefona cevap veren bile yoktu. Biz buna rağmen haberi yayımlamadık ve yaklaşık bir hafta dönüş yapılmasını bekledik. Herhangi bir cevap gelmeyince de haberimizi yayımladık. Bu şartlarda iki seçeneğiniz var. Ya risk alıp haberi yayımlarsınız ya da “Aman bana ne” diyerek haberi yayımlamazsınız. Bize göre gazetecilik aynı zamanda vicdan meselesi olduğu için biz genellikle risk alarak birinci seçeneği tercih ediyoruz.

Hele bir de bizim şu her şeyi bilen tavrımız yok mu, öldürüyor beni… Çoğu espriye de konu olmuş bir durum. Mesela bir adres sorsanız bilmeyen yoktur bizim memleketimizde. Herkes doğruyu bilmez ama mutlaka tarif edeceği bir yön vardır. Gazeteciliğin şanssızlığı mıdır bilinmez ama bizim meslek için de bu durum böyle. Herkes gazeteci; mimarı, mühendisi, avukatı, işletmecisi, iktisatçısı, psikoloğu… Yani bir gazeteci mesleğini yapamıyor desem yeridir. Bir de herkes haber uzmanı. Hemen anlıyor doğru haber mi, yalan haber mi… Esnafı, öğretmeni, çiftçisi, okumuşu, okumamışı, bilgilisi bilgisizi… Yani herkes biliyor da bir haberi yapan gazetecisi bunu sezemiyor. Ne diyelim; Allah gazetecilik yapanın yardımcısı olsun?

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet