Mehmet TOPAL

Mehmet TOPAL

HARPUT; İNANÇ TURİZMİ HARİTASINDA YOK!

Mehmet TOPAL

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçim öncesinde Kanal E ile Kanal 23 televizyonlarının düzenlediği açık oturumlara Elazığ’ın eski bir gazetecisi olarak katılırken, sıkça gündeme getirdiğim konulardan birisi de, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İnanç Turizmi Haritasında Harput’un yer almamasına gösterdiğim sert tepkiydi.

Bu tepkiyi gösterirken, Belediye Başkan adaylarının Harput için yapacakları projelerinden önce “Harput’u Türkiye’nin İnanç Turizmi Haritasına aldırmalarını” istiyordum.

Diyordum ki;

Bunu yapmadıktan sonra Harput’u dışarıya tanıtamaz, Harput’a yerli ve yabancı turist çekemez, kendi kendinize propaganda yapmış olursunuz. Harput gibi önemli bir açık hava müzesini, Harput’taki babaları, bir doğa harikası olan Buzluk Mağarası’nı, Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilik gibi üç semavi dinin genetik babası ve aynı zamanda Hazreti İbrahim’in de Babası olan Azer’in Hazar Baba Dağındaki Mezarı’nı tanıtmazsak, yapılacak projelerin şehrimize bir yararı olmayacaktır.

Biz bu işleri 1980’lerden önce ön görüp, Harput’taki babaların kapılarına, tarihi eserlerin duvarlarına astığımız lejantları (künye) rahmetli Nureddin Ardıçoğlu ile birlikte Türkçe-İngilizce olarak hazırlamıştık.

O gün EFTUD Başkanı olarak;

Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ve Keban Holding’in yardımları ile astığımız bu lejantlar tam 38 yıldan beri yerlerinde durmakta ve Harput’a gelenler tek kaynak olarak halen bu bilgilerden yararlanmaktadırlar.

Benim yerel televizyonlardaki bu tepkimi çok iyi karşılayan Belediye Başkan adaylarından en önde geleni DYP’nin adayı M. Süleyman Selmanoğlu olmuştu. O’nun bu duyarlılığına açık oturumda bizzat teşekkür etmiş, o günden sonra da Belediye Başkanlığını kazandığı takdirde bunun gerçekleştirilmesi beklentisi içerisinde olmuştum.

Başkan M. Süleyman Selmanoğlu, benim Harput konusundaki bu beklentime, hemen sonra Kanal E’ deki bir programda olumlu cevap vermiş ve sahip çıkacağını, “Harput’u İnanç Turizmi Haritasına” mutlaka işleteceklerini ifade etmişti.

Aradan 15 yıl geçmesine rağmen Harput’un İnanç Turizmi Haritası’na hala işlenmemiş olduğunu görmenin üzüntüsü içerinde bulunmaktayım.

Ama bir tek tesellim var…

Harput girişindeki evlerin ve Kale’nin restore ettirilmesidir.

Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Şimdi sırada Kâinat Şeyhi Fatih Ahmet Baba Türbesi ve çevresinin bu büyük şahsiyetin ve Harput’un şanına uygun bir şekilde turizme kazandırılmasında. Bu hayalimizi de daha çok bekleyeceğimizi biliyorum.

İlçelerimizden Palu, Maden ve Keban’daki tarihi mekanları da bu zenginliğimize bekleyerek beklentimizi her zaman yüksek tutup gerçekleşeceği günlerin sevinci ile yaşamaya devam edeceğiz.

Şimdi gözümüz ve gönlümüz Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’da…

İnşallah şu: “İnanç Turizmi Haritası”na Harput’un işlenmesine vesile olur.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet