Kübra Türkan

Kübra Türkan

SELAMINIZ DA HİZMETİNİZ DE EKSİK OLMASIN!

Kent Güncesi

Geçtiğimiz günlerde, ‘Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?’ diye sorduk vatandaşa. Vatandaşlarımız genel anlamda başkan Yanılmaz’ı takdir ederek çalışmalarını beğendiklerini ifade ettiler.

Haberimizi ‘Yanılmaz, vatandaşlardan tam not aldı’ başlığı ile verdik. Ancak haberin detaylarında vatandaşın Başkan Yanılmaz’dan çeşitli istekleri olduğunu da aktardık. Vatandaşın sorunlarına eğilen Başkan Yanılmaz,  eminim vatandaşın uyarılarını da dikkate alacaktır. Vatandaşlarımızın birçoğu imardaki sorunlarına değindi.

Nasıl değinmesinler ki; sonuçta gerçekten İlimizin imarı ne yazık ki bir hayli sıkıntılı. Kentin merkezinde yapılan yeni binalar kaldırımlarımızı işgal ediyor. Yeni yükselen binaların ruhsat alırken otopark alanlarını düşünerek öyle hareket etmeleri gerekirken maalesef bu kural ve kaideye uymayan bir sürü yapı var.

 Şimdi bu kentte yaşayan her birey bu sıkıntılar ile bire bir karşılaştıkları için elbette dillendirecekler. Biz gazeteciler bunları haberleştirerek, yöneticilerimizin bu konularda daha fazla duyarlı olmasını isteyeceğiz.

Daha yaşanabilir bir memlekete kavuşmak için, gün yüzüne çıkan aksaklıkları yazacağız.  Ancak haberi hazırlarken gerçekten de insanların samimi duygularla düşüncelerini ifade ettiğini aktarabilirim. Hatta biri başkan Yanılmaz’ın çalışmasını takdir ettikten sonra, “Ben böyle söylüyorum. Yanlış anlaşılmasın benim çocuklarım filan da Belediyede çalışmıyor” diyerek birde yanlış anlaşılabilirim endişesine kapıldı.

Küçük şehirlerde biz gazetecilerin işi büyükşehirdeki meslektaşlarımıza göre biraz daha zor. Çünkü onlar ağırlıklı gündem haberlerine yer verirken bizler daha fazla özel haber mesaisi yapmaktayız. Malumunuz İlimizde pek fazla gündem haberi çıkmıyor.

Mesleğimi geçmişte büyükşehirlerde yapan ve orada da zaman zaman vatandaşa söz hakkı tanıyan bir gazeteci olarak şunu ifade edebilirim ki Anadolu da yani küçük şehirlerde vatandaşın samimiyeti gerçekten daha bir yüzüne yansıyor.

Görüşlerini aldığımız sırada birçoğunun iyi dilekleri ile karşılaşıyoruz. Tabii arada görüş belirtmeyip birde üstüne tersleyenlerde olmuyor değil ama ne yapalım bu da işimizin tuzu biberi. Haberi hazırlarken 12 vatandaştan görüş aldım.  Bazıları da habere çıkmamak kaydıyla özelde düşüncelerini paylaştılar. Haberin ardından başkan Yanılmaz’ın nasıl oluyor da bazı hizmet aksaklıklarına rağmen bu denli sevildiğini düşünmeden de edemedim.  Ve gerçekten insanımızın gözünün gönlünün tok olduğu aklıma geldi.

İnsanımız kim ona bir selam verip, kendisine gülümsüyorsa zaten onu sevmeye dünden razı.  Özellikle siyasilerimiz ve de bürokratlarımız lütfen bu iyi niyetli insanlardan selamınızı da hizmetinizi de eksik etmeyin.

Lütfen Eleanor Roosevelt’in de dediği gibi: “Kendinizi yönetmek için kafanızı, başkalarını yönetmek için kalbinizi kullanın.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet