Akın Eraslan Balcı

Akın Eraslan Balcı

ÜSTÜN NİTELİKLİ AHLAKİ DEĞERLER

Akın Eraslan Balcı

En üstün nitelikli ahlaki değer nedir?

İnsanı insan yapan ve herhangi bir şarta veya statüye bağlı olmadan doğuştan sahip olduğumuz üstün nitelikli ahlaki değerler olmalı.

Varlar.

İdeal hak ve hürriyetler.

Irk, din, dil, cinsiyet ayrımı gözetmemek gibi.

İnsanın değerini ve onurunu korumak en yüksek nitelikli ahlaki değerler arasında ilk sıradaki hak eden yerini almalı. Yalnızca bireysel  değil toplumsal hayatımızda da.

Devletin Anayasasına girmiş temel hak ve hürriyetler arasında insan hakları ilk sırada.

En güzeli, üstün ahlaki değerlerin zaman ve mekana bağlı olmayışları. Bütün insanları kapsayan, öncelikli değerler oluşları.

İnsanın var oluşuyla birlikte, doğal olarak oluşmaları, şarta, kurala bağlı olmayışları. Birilerinin ihsanına bağlı olmamaları.

Ayrım gözetmemek yüce bir insani ve ahlaki değer değil midir?

Hakların özünde yetki var.

Bir şeyi yapmaya da yapmamaya özgür iradeyle karar vermek ve başkaları tarafından engellenmemek.

1789 İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi “başkasına zarar vermeyecek her şeyi yapabilmeyi” doğal insan hakkı görür. Bizim 1924 Anayasamızın 68. maddesi şöyleydi: “Her Türk hür doğar, hür yaşar. Hürriyet başkasına zarar vermeyecek her şeyi yapabilmektir. Doğal haklardan olan hürriyetin herkes için sınırı başkalarının hürriyetinin sınırıdır. Bu sınırı ancak kanun çizer.”

Tabii ki bu da hakkın kullanımı sırasında, saygı görmeyi de gerektiriyor. Yasal hak kullanılıyorken saygı gösterme zorunluluğu var. Yasayla verilmiş bir hakkı kullanan saygı görmeli.

Üstün insani ve ahlaki değerler saygıyı hak eder.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet