Ayşe KESKİN

Ayşe KESKİN

ELAZIĞ BELEDİYESİ  “KADIN YAŞAM MERKEZİ” 

Şehirleri yaşanabilir ve anlamlı kılan özelliklerden biri de her yaş, her kesim ve tüm kent yaşamına yeni, farklı imkân ve kolaylıklar sunan hizmetlerdir.  Çevre, kadın ve çocuklara yönelik hizmetler,  son yıllarda bir şehri diğerlerinden ayıran, bu şehirleri farklı ve bir adım önde tutan projeler, şehircilik hizmetlerini taçlandıran sosyal çalışmalardır.

Elazığ Belediyesi,  özellikle 2014 yılından bugüne kadar hayata geçirdiği benzer projelerle hem halkımızın takdirini kazanmış hem de değişik kamu kurumları ve tarafsız kuruluşlar tarafından defaatle ödüllendirilmiştir.

Bu projelerin en özel ve güzel örneklerinden biri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde şehir insanının hizmetine sunuldu. Hem hizmete sunulduğu gün itibariyle hem de sunacağı hizmetler adına doğru ve pek anlamlı bir adım oldu.

Elazığ Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi,  “Gelişen Elazığ'a Kadın Eli” sloganıyla hayata geçirilen ve tüm  kadınlara, annelere, genç kızlara ve çocuklara  kişisel gelişim eğitimleri sunacak, ev ekonomisine katkıda bulunacak sanatsal faaliyetlerle bezenmiş,  bir çok sosyal, sanatsal, kültürel faaliyete öncülük edecek yeni bir yaşam alanı olarak biz kadınların hizmetine  sunuldu.

Elazığ Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi; mekanın ferahlığı genişliği ve büyüklüğü sanatsal aktivitelere el verişliliği, sergi ve hayır kermesleri düzenlenebilmesine olanak sağlayacak olması ve de mekânın şehir merkezinde oluşu,  ulaşılabilirliği itibariyle de göz doldurup büyük bir ilgi ve takdirle karşılanmış, şehrin yeni cazibe merkezi olmuştur.

Kültür Mahallesi Şehit İdris Doğan Caddesi üzerinde hizmet verecek merkezin açılışı da büyük bir görkemle İl Valimiz Sayın Çetin Oktay KALDIRIM, Belediye Başkanımız Sayın Mücahit YANILMAZ ve muhterem eşi Nebahat YANILMAZ'ın önderliğinde bir çok sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri, ulusal ve yerel basın mensuplarının ve de yoğun bir katılım sağlayan hemşehrilerimizle birlikte gerçekleştirildi.

Kadın yaşam Merkezinin açılışı ile birlikte "Kadının Hayata Kattıkları" temalı şehrimizdeki kadınlarımızın birbirinden kıymetli yağlı boya tabloları, ebru tabloları, rölyef tabloları, goblen tabloları ve çeşitli el sanatlarından oluşan her birini ince ince işleyen, sabırla üretilen, maharetleriyle hayata dokunan kadınlarımızın eserleri sergilenmiş günün anlam ve önemi bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Şehirde sadece kadınlarımıza hizmet sunan bir merkezin toplumla buluşmuş olması,  biraz da monoton bir yaşam sürmek zorunda kalan kadınlarımız için de ayrıca önemli bir eksikliği gidermiştir.

Haftalık ve aylık periyotlar ile, uzmanlar tarafından kadınlara yönelik sağlık, hamilelik, bilinçli tüketim ve gıda alışkanlığı eğitimleri, aile içi iletişim seminerleri, evde kullanılacak pratik bilgiler eğitimleri, İslami ve ahlaki değerlerimizi konu alan seminerler, kadınların hayatımıza kattığı sanatsal ürünlerin belirli aralıklarla sergilenmesi, haftanın belirli günlerinde bayanlara yönelik çay buluşmaları; merkezin ikinci katında bulunan "Kitap Kafe"de kitap okuma etkinlikleri yapılıp, yazarlarla buluşma ve söyleşilerin düzenlenmesi; okuma yazma kurslarının açılması; bayanlar arasında belirli aralıklarla eğitim amaçlı yarışmaların düzenlenmesi; haftanın belirli günleri yine Elazığ Belediyesinin aileler için hizmete sunduğu başka bir değer olan Elazığ Belediyesi Aile Danışma ve Eğitim Merkezi (ADEM) uzmanları tarafından aile danışmanlığı hizmetinin sunulması;  madde bağımlılığı/ teknoloji ve internet bağımlılığı ile mücadele eğitimleri; beden dili/diksiyon/motivasyon eğitimleri, avukatlarımız tarafından Kadın Yasal Hak Ve Hürriyetleri eğitimlerinin düzenlenmesi; Kur’an-ı Kerim kursları; alanlarında başarılı olmuş kadınlar ile tanınmış isimlerin katıldığı “kariyer günleri” programları;          şehir tanıtımına katkı sunmak amacıyla kültür ve hizmet gezilerinin organizasyonları ve daha pek çok hizmeti ücretsiz olarak sunacak olan bu nadide merkez sizleri de heyecanlandırdı değil mi?

Duyanlar duymayanlara anlatsın ve Elazığ Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi'nin yolunu tutsun... Benden sizlere naçizane bir tavsiye. Bu kıymetli merkezi bizlerin hizmetine sunan Belediye Başkanımız Sayın Mücahit YANILMAZ'a en kalbi duygularımla şansım ve tüm şehir kadınları adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Belediyemiz bizlerin hizmetine sunduğu bu nezih ortamı yerinde görüp; hizmetlerini solumak ve faydalanmak ise bizlerin kârı...

Tüm kadınlarımızın vazgeçemeyeceği bir alan olacağı açılışı sonrası yoğun bir ilgiyle merkezin kapılarının aşınıyor olmasından anlamak ise çok güç değil... Hepimize hayırlı olmasını diliyorum yeni yaşam alanımızın, emeği, katkısı ve değeri bulunan herkesi kutluyorum.

Ayşe KESKİN

Sosyolog/Aile Danışmanı

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet