Kübra Türkan

Kübra Türkan

ALIŞTIRA ALIŞTIRA EL SALLIYORUZ

Kent Güncesi

Dubaili yatırımcılar İlimize geldiğinden beri, telaffuz dahi ederken zorlandığımız o yatırım hayata ne zaman geçirecek diye düşündük durduk. Yatırımcılar Sivrice İlçemizi özellikle beğenmişlerdi. Ancak başka bir ziyaretlerinde de Fırat Üniversitemize ait Kesikköprü mevkisinde bulunan araziye talip olduklarını dile getirdiler. İşte fırtınalar o saatten sonra koptu.

Kimileri, ‘O arazi çok kıymetli bu işte büyük rant döner’ dedi. Kimileri, ‘Aman üniversite o araziyi boş bırakıyor bari Elazığ’da bir şeyler olsun belki biraz istihdam olur’ dedi. Bunun üzerine Üniversite cephesinden; ‘Biz zaten orayı kullanmaktayız ve ilerideki projelerimiz için o araziyi kullanmak istiyoruz’ şeklinde çıkışlar geldi. Şimdi bu kulağınıza fısıldamaya çalışarak aktardığım mevzular biliyorum ki birçoğunuzun malumudur. Bu nedenle temcid pilavı gibi ısıtıp ısıtıp basmakalıp cümleler ile size sunmaya gerek yok.

Geçtiğim hafta kaleme aldığım yazımda bu arazi kavgası acaba nasıl biter demiştim. Demeye de keşke demeseydim. Çünkü geçtiğimiz gün kentimizin gündemine; ‘Dubaili yatırımcılar yatırımlarını gözden geçirmek istediler’ gibi bir haber düştü. Yani bu, ‘Biz gelmiyoruz ama siz daha biz gelmeden kalmaz fırtına kopardınız, bir de gidişimiz üzerine kasırga çıkmasın’ diyerek, durumu alıştıra alıştıra kamuoyuna izah etmekten başka bir şey değil. (Tabi yersek!) İşin özü alıştıra alıştıra kaçan yatırımın arkasından el sallamaktayız. Hadi geçmiş olsun.

Bürokratlar; ‘Yeter ki yatırımcı gelsin ve istedikleri arsa olsun’ dediler demesine ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Dubaililer öyle bir araziye talip oldular ki Üniversite bir anda yatırımcıyı tökezleyen günah keçisi oldu çıktı.

Bu saatten sonra daha başka şeyler yüzünden de kentimize geçmiş olsun demek istemem ama; tahminim Üniversitenin bürokratlarla ve kentle arasının düzelmesi de biraz zaman alacağa benziyor. Sonuçta gelmeden kaçan yatırımcının günah keçisi Üniversite oldu bile… Korkarım bu kent kazansın daha ilerilere taşınsın isterken; Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olduk gibi bir izlenime kapıldım. Kabul edersiniz ya da etmezsiniz sonuçta bu kentin marka değeri olarak gösterilen Üniversitesi bu süreçten zarar göreceğe benziyor. İnşallah bu öngörüm gerçek olmaz. Gerçek olursa maazallah zaten iş bulmakta zorlanan bir nesil bir de üniversitede bölüm bulmakta zorlanır.

Daha öncede belirttiğim gibi bekleyip göreceğiz, dileriz bu kez zaman bizden yana olurda alıştıra alıştıra söylemek durumunda kalacağımız şeylere gebe kalmayız…

*************

Ha bir de unutmadan yazımın sonunda Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Eşi Nebahat Yanılmaz’a her sene olduğu gibi yine 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüzü unutmadan bizlerle bir arada olmayı tercih ettikleri için teşekkür ederim.  Gerçi Başkan Yanılmaz, programda Elazığ’ın güzelliklerini öne çıkarmamızı istemişti ama malum gündem şu sıra bununla çalkalanırken en azından bugünkü yazımda uluslar arası tanıtım ataklarımızdan bahsetme şansım olmadı.  İnşallah böylesi güzel gelişmeleri ballandıra ballandıra anlatabileceğimiz zamanlarda gelir.  (Kim bilir belki yarın belki de yarından da yakın.) Ayrıca diğer yerel idarecilerimize ve de siyasilerimize dileriz bu nezaket bulaşır. (Biraz zor gözükse de) Bu arada saygıdeğer patronlarımıza ve de çalışma arkadaşlarımızı da bu özel günümüzü bir pasta ile taçlandırdıkları için tün kadın çalışma arkadaşlarım adına teşekkür etmek istedim. İnşallah her günümüz bir öncekinden daha güzel ve kaliteli zamanlarla geçer. Gidenlere el sallamak yerine gelenlere sarılarak geçer!!!

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet