M. Fikret Yılmaz

M. Fikret Yılmaz

KORKUYORUM, O HALDE YOKUM…

        İnsanların birbirlerini suçlamak için; özellikle güçlülerin rakiplerini susturup etkisiz kılmak amacıyla, adeta, atasözümüzde belirtildiği üzere, öküzün altında buzağı aradığı son zamanlarda, işi mizaha dökmekten başka çare kalmıyor. İyisi mi, ironi yaparak, hayatı hafife alıp, gırgır geçerek zamanı doldurmaktan başka çare kalmamış görünüyor.

         Ben, çok kontrolü yaşamaya özen gösteren vatandaş tipine örnek sayılırım.

         Suç işlemekten korkarım, bu yüzden suç olmayacak işleri bile yaparken kırk kere düşünür, birçoğundan vazgeçerim.

         Kimseye hakaret etmem, sövmem, alay bile etmem. Sözlerime çok dikkat ederim ki, ya beni dinleyen birisi, sözlerimi çarpıtıp beni ispiyon ederse diye çekinirim. Bana hakaret edene, karşılık vermem çünkü ya beni kışkırtmak için yapıyorsa diye şüphelenirim.

         Kimseye zarar verecek bir etkinlikte veya eylemde bulunmam. Hatta bana zarar verenlere karşı bir girişimde bulunmam, ya beni suçlayarak üste çıkarsa diye çekinirim.

         En haklı olduğum olayda bile polise, savcıya ve mahkemeye başvurmayı düşünmem; ya “kanıtların yeterli değil” derlerse, yahut “iftira atıyorsun” diyerek gözaltına alırlarsa diye endişelenirim.

         Kulağım biraz zayıf olmasına rağmen evde televizyonun sesini fazla yükseltmem; ya komşu duyar da, “bak siyasi görüşünü bize duyurmak istiyor” şeklinde düşünüp de, orada burada dedikodu yapar diye tedirgin olurum.

         Kitap ve gazete almıyorum; ya kitapçı ve gazete bayii beni mimlerse diye korkarım.

         Resmi görevlileri veya belinde kabarık bir madde bulunan insanları görünce ürperir, uzak durmaya çalışırım.

         Meydanlarda kalabalık görünce hemen uzaklaşırım; ya gizli bir örgüt üyesiyim diye elime ters kelepçe vururlar ve beni tutuklarlarsa şüphesi aklımdan çıkmaz.

         Konuşmalarımda;

         Diktatör, Tek Adam, Baskı, Yargısız İnfaz, Özgürlük, Torba Yasa,  Biat, Hak ve Adalet, İhale, Haksız Kazanç, Havuz, Yandaş, Yalaka, Ulan Alçak, Vatan Haini, Yüksek Seçim Kurulu, Gemicik, Man Adası,  Gizli Ajanda,  kelimelerini kullanmam. Ya, ilerde bunları kullanmanın suç olduğuna ilişkin bir yasa çıkarılır da, beş yıl önce kullandığım bir kelimeden ötürü başıma iş açılırsa, diye tedbirli olurum.

         İşte korkularımın sebepleri bunlardır. Haksız olduğumu düşünen varsa beni aydınlatsın ki rahatlayayım.

         Bütün bunlardan korktuğuma göre ha olmuşum, ha olmamışım ne yazar!

         Neden bu hale geldim? Doktora gitmek istiyorum ama bu kez de doktor, “aklını kaçırmışsın” diye akıl hastanesine gönderir diye korkuyorum.

         Herkesten korkmaya başladım. Bunun yalnız bende başlayan bir hastalık olduğunu sanıyordum. Çevreme şöyle bir kulak kabartınca anladım ki meğer herkes birbirinden korkar hale gelmiş.

         Her şeyden korktuğuma göre, “İnsanlığını kanıtla” derlerse ne yanıt vermeliyim?

         Mademki korkuyorum o halde yokum, demektir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet