Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

 DÜNYANIN ÇİVİSİ KOPMUŞ

Bir mülakatında şair şöyle haykırıyordu;
“Ben sesi zayıf çıkan, hâsılı kelam sükûtu şükür sayan, bu vesilesiyle suskun kalan insanların iktidar ve yöneticiler arasında ki ses bağlantısıyım. Çaresizlik girdabında mücadele eden babaların boğazına düğümlenmiş kelimelerin isyana dönüşmüş haliyim. Mazlumun feryadı, yüreğine ateş düşmüş annenin imdat çığlıklarıyım.”

Geçen hafta Başkentimize bir seyahatim oldu. Karayolunu tercih ettim. Maksadım yolculuk esnasında daha çok insanla diyalog kurmak, şehrimizde yaşanan sıkıntılar başka şehirlerde de yaşanıyor mu durumunu öğrenmekti. Anadolu'daki bir kaç büyük şehir dışında diğer şehirlerde durum üç aşağı beş yukarı aynı insanlarda ekonomik sıkıntılar had safhaya ulaşmış. Esnaflar işlerin kesat oluşundan muzdarip. Yanında çalışan emekçi, işçi kardeşlerim onlarda aldıkları maaşların geçim nafakalarını karşılayamadığından yakınmakta. Hangi otobüs sahibi yahut çalışanına dokunsan saatlerce dert dinleyebilirsiniz. Mazotun pahalılığı ve havayolu taşımacılığı ile rekabet onların kırk yerinden belini kırmış gibi. 
 

Yolculara kulak veriyorsun mola verilen tesislerin fiyat politikalarından yakınmakta. Bu yakınmanın haklılık payı çok yüksek, benimde yaşadığım olay şöyle; Seyahat dönüşü mola verilen bir tesiste kaçan uykumu getirir diye bir kutu ayran alayım dedim. Kasaya bakan işletme sorumlusu 3 lira fiyatı diyince uykuyu bıraktım aklım benden kaçtı. ‘Beyefendi bu ayran bizim şehirde bir lira kusura bakma alamam’ dedim. Tam geri bırakıyordum ki adam tüccar, hamle yaptı, ‘Kaç lira var’ dedi. Bir ondan bir benden bir buçuğa anlaştık. Mola verilen tesislerde yolcuların çoğunluğu otobüsten inmiyor. Başlıca nedeni de ‘kazık’ tabir edilen yiyecek ve içecek fiyatları. Oysa makul fiyatlar olsa hem tesis sahipleri hem yolcular bu sıkıntıları yaşamayacak. 
    “Kime dokunsan bin ah işitiyorum.”

Suskun kalanlar mutlu mu, düzenleri yerinde mi? Asla. Onlar beterin beteri var diyip haline şükreden türden. Yüreğinde fırtınalar kopan gecesi gündüzü tedirgin olan, bir gözü haberlerde olan anne ve babalar gördüm. Çocukları cephede kahramanlıklara imza atıyorlar. Mağrurlar onurlular ağızlarında yükselen dualar. Özlem hasret yakıyor yürekleri, kolay değilmiş evlat hasreti. Ülkemizde ne kadar çok evlat hasreti çeken anne baba var. Anadolu’nun her yöresi büyük şehirlere göç verirken bu hasretlik hep devam eder. 

Bu dengesizliği ortaya çıkaran etken ve sebeplerin müsebbibi kim?
Tarım ve hayvancılık kırsalda hızla kan kaybederken, kırsalda yaşayan nüfus oranı hızla düşerken, ülkemizi uçurum kenarına götüren bu hatalı politikayı, kim icat etti? Çözümü kim icat edecek? Birçok insanda duyduğum görüş ve fikirlerdi. 

Dönem dönem samanın bile ithal edilmesi ülkemizde topyekûn tarım reformları yapılmasını elzem kılmıştır. Keza dünyanın en pahalı yakıtının yanında dünyanın aşağı yukarı en pahalı etini tüketen bir toplumdan hangi ruh hali bekleyelim ki.

Neler oluyor bize bu ekonomik, psikolojik buhranların müsebbibi kim?
İnsanların bozulan psikolojileri (cinayet vakalarında artış var) bu ekonomik sıkıntılar ile ne kadar ilintili.

İnsanların çoğunluğunda siyasilere olan güven sarsılmış durumda. Bu sadece siyasiler değil, eğitmenler, hâkimler, hekimler kısaca babanın evladına, evladın babasına, arkadaşın arkadaşına, sevgilinin maşuka güveni sarsılmış gibi insanların insanlara güveni saygısı sevgisi domura uğramış gibi. 

Bu güvensizlik ortamına insanları hangi sebepler itmekte, insanımızın genetiksel davranış ve düşünce şeklinde sapmalar neyin göstergesidir?     Bozulan aile yapısı mı, bozuldu bir türlü rayına oturmadı dedikleri eğitim politikaları mı, sosyal medya mı, ekonomik sıkıntılar mı? Gözle görülür bir şekilde zengin ile fakir arasında açılan makas mı? Kime dokunsam bin ah işitiyorum. 

Bu nasıl bir haleti ruhiyedir sorusuna cevap ararken büyükbabamın sık sık tekrar ettiğini bir sözü aklıma düşüyor. 
 “Dünyanın çivisi kopmuş” 
Bu kadar sıkıntıların yaşandığı günlerde ülkem insanının birbirine sevgi ile bağlanması, koltuk ve sorumluluk sahibi kişilerin daha çok gayret sarf etmesi gerekmektedir. Toplum mühendislerine, sosyolog ve psikologların daha çok mesai yapmalarını dilesem de, bu ülkenin bozulan ekonomik ve sosyal dengelerini düzenleyecek yasalar çıkaracak Büyük Millet Meclisinin kıymetli vekillerinin daha çok mesai yapmalarını arzulasam da toplumun arzusu sivrisinek ile değil bataklığa çözüm üretilmesidir.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet