Fatih ATABEY

Fatih ATABEY

BÜTÜNŞEHİR DE Mİ HAYAL OLDU?

İlk olarak ‘Büyükşehir olacağız’ diyorduk. Siyaset mekanizmalarından da hep bunu talep ediyorduk. En son Cumhurbaşkanımız noktayı koydu ve ‘Nüfus şartını tutturun öyle gelin’ dedi. Bir daha bu talepleri duymaz olduk.

Sonra hükümetin bir önerisi oldu. Daha doğrusu yine Cumhurbaşkanımızın talebi ile bir yasa değişikliği gündeme geldi. Yapılacak yasal değişiklik ile büyükşehir olamayan 51 şehrin bütünşehir yapılması düşünüldü. Mantık olarak da büyükşehirden bir farkı olmayacaktı.

Tabi yine erken sevindik. Hemen bütün şehir oluyoruz haberleri yapmaya başladık. Ama burasının Türkiye olduğunu unuttuk. Dereyi görmeden paçayı sıvamamak gerektiğini bir kez daha hatırladık. Bugün okuduğum bir haber bütünşehir hayallerimizi de ertelememiz gerektiğini gösterdi bize.

Haber şöyle: “AK Parti kurmaylarından edinilen bilgilere göre, 51 ilde bütünşehir uygulamasına geçilerek, bazı beldelerin kapatılması ve çok sayıda merkeze bağlı köyün mahalleye dönüştürülmesi öngörülüyordu. Ancak son anda bu proje ertelendi. Bütünşehir uygulamasının rafa kaldırılmasında MHP'den gelen itirazların da etkili olduğu, MHP'nin, yerel yönetimlerle ilgili mevzuat üzerinde daha geniş ve ayrıntılı bir çalışma yapılmasını istediği öğrenildi. AK Parti yöneticileri; ‘30 büyükşehir dışında kalan 51 ille ilgili bir sistem değişikliğini 2019 sonrasına erteledik. Çünkü, yerel seçimleri ilgilendirecek düzenlemelerin mart ayı sonuna kadar çıkması lazımdı. Bütünşehir konusunun bu kadar kısa sürede ele alınacak bir konu olmadığına kanaat getirdik. Bu sebeple Bütünşehir Yasası sonraki dönemlere kalmış gibi görünüyor. 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere aynı sistemle devam edilecek’ dedi.”

Bu da şunu gösteriyor; önce oy verin daha sonrasına bakalım. Zaten yeni bir durum değil. Her seçim öncesi vaat verilmesi ülkemiz açısından alışılmış bir durum. Bizim bütünşehir de bu seçim vaatlerinden biri haline geldi gibi.

Önümüzdeki dönemlerde seçimlere hazırlık amacıyla İlimizde birçok parti miting düzenleyecektir. Bu vaadi duyarsanız da çok şaşırmayın bence. “Elazığ’ı bütünşehir yapacağız” diyebilirler. O zaman, “Bu proje zaten vardı. Başka şeyler söyleyin” diyecekler olacak mıdır?

Bizim için asıl önemli olan Elazığ’ın menfaatleridir. Yoksa partiler, kişiler gelip geçicidir. Bu şehir için kimin daha iyi şeyler yapacağına inanıyorsak oyumuz tabi ki ona olacak. Gerisi lafügüzaf.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet