Kübra Türkan

Kübra Türkan

EVLERİMİZ ALTINDAN MI?

Kent Güncesi

Ev sahibi olmak hemen herkesin en büyük hayali. Ancak İlimizde bu hayallerin gerçeğe dönmesi bir hayli güç. Neden mi? Nedeni son derece açık… Bir yılda bir konutun metrekare fiyatı %21 oranında arttı.  İlimizde işsizlik en büyük sorunken, doğru düzgün bir yatırım İlimizde yokken nasıl oluyor da inşaat sektöründe fiyatlar bu denli katlanıyor. 

İlimizde ortalama bir ev 600 bin TL’ye bile satılabiliyor. Düşünebiliyor musunuz; 600 bin TL demekteyiz.  Bir eve böylesi bir para nasıl olurda yatırılıyor. Burası müstakil iki üç katlı bahçeli filan bir yapıda değil. Bildiğiniz site içerisindeki bir daireden bahsetmekteyiz.  

Böylesi bir tutarı benim aklım mantığım asla almıyor. Bir haneye üst düzey birkaç gelir gelmeli ve de aileden baya bir mirasa sahip olmak gerekir ki insanlar böylesi bir mekanda yaşayabilsin. Yanlışsam düzeltin.  İlimizde bazı muhitlerde ev fiyatları 250 bin gibi alt limitle satışa sunuluyor.  Buyurun birde buradan yakın! Sanki buraların inşaatlarında altın kullanılıyor. Gerçekten pes ki ne pes!

Madem insanımızın yastık altında servet biriktiriyor, neden bu servetleri eve yatırıyorlar.   600 bin TL’yi bir eve bağlamak yerine, o para ile orta düzey bir işletme açılsa daha güzel olmaz mı? Küçük ölçekli bile olsa bir işletmede en az üç kişi istihdam edilebilir. İşte o zaman bizler; işsizliği konuşuyor olmazdık.  Bu kadar lükste sizce de abartı değil mi?

 Yoksa bu rakamlar bir tek beni mi böylesi endişelendiriyor.  Hani israf haramdı, oysa bir eve 600 bin TL yatırmak israf değil de nedir bana söyleyin! Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir birey hiçbir şekilde asgari ücretine dokunmazsa;   yılda asgari ücretinin tamamını biriktirse elinde geçecek para 19 bin 236 TL olacak.

Asgari ücretlinin en kötü şartlarda İlimizde 150 bin TL bandında bir konut almak için parasına hiç dokunmadan çalışacağı süre;  sekiz yıl… İnsan ömründe sürekli ihtiyaçlarınız olduğunu göz önünde bulundurduğumuz takdirde İlimizde asgari ücretle çalışan bireyler bir ev satın almanın maalesef hayalini bile kuramazlar bu şartlarda.

Çimentonun, demirin ya da sektörde çalışanların iş gücümü bizde çok maliyetli hiç mi hiç zannetmiyorum.  Bölgemizdeki diğer şehirlerde konut fiyatları bu denli uçmamışken bizde neden bu denli telaffuz edilmesi zor olan rakamlar gündeme geliyor. Yoksa biz bilmiyoruz ama harçlarına altın mı katılıyor nedir?

Şimdi dışarıdan İlimizde gelmeyi planlayan yatırımcılar demez mi İlinizde madem para gani. Konutlar bu denli lüks o zaman bu paraları gani olanlar, neden bu şehre bir çivi çakmıyor diye sorgulamazlar mı? Biz nasıl sorguluyorsak el oğlu daha beter sorgular benden söylemesi!!!

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet