Fatih ATABEY

Fatih ATABEY

Bana dokunmayan yılan meselesi

Gazete olarak daima farklı haber yapma gayretindeyiz. Bu haber arayışımızda zaman zaman bazı kesimlere ya da kişilere dokunan haberler yapıyoruz. Ancak bu haberi yaparken de temel amacımız yanlışları gösterebilmek. Bu yanlışları kimin yaptığı bizim için hiç önemli değil. Önemli olan bu olayların bir daha tekrarlanmaması ve birilerine zarar verir boyuta gelmemesi.

Önceki gün de böyle bir habere imza attık. Malumunuz kısa bir süre önce İzmir’de bir serviste yaşanan bir olayda küçük yaşta bir çocuk havasızlıktan yaşamını yitirmişti. Bizim İlimizde de buna benzer bir olay yaşandı. Biz de bunu haberleştirdik. Servis şoförü çocuğun araca bindiğinden bi haber servisini bitirip yoluna devam ediyor. Bu arada anne arıyor, baba arıyor ama şoför çocuğun araçta olmadığını söylüyor. Ta ki çocuk kafasını bir yerlere çarpıp uyanana kadar. Sonra tabi aile şoförden, okuldan şikâyetçi oluyor. Olay bizim gazetemize haber olarak geliyor. Dolayısıyla biz de alıp haber yapıyoruz. Bu arada servis aracında ‘servis ablası’ diye adlandırılan görevli de yok.

Buraya kadar gayet normal. Hani normal değil de en azında memleketimizde karşılaştığımız bildik vakalar diyeyim. Ama işin garip tarafı olayda suçu olan hiçbir taraf çıkıp da bir özür dilemiyor. Servis şoförü çıksa ‘yanlış yaptım, benim hatamdı’ dese ve özür dilese daha erdemli bir tavır olacak ama tık yok. Bu da yetmezmiş gibi gün boyu gazetemizin telefonları servis şoförleri tarafından aranıyor. Öyle çocuğun durumunu falan sormak için değil. Mesleklerinin karalandığını düşünüp bizi kınamak için arıyorlar. Bir adım daha ileri gidip hatanın şoförden kaynaklanmadığını, okuldan kaynaklandığını söylüyorlar. Bu hepimizi karaladınız psikolojisini de anlayamıyorum bir türlü. Ne yani şimdi bir Rus adam öldürse bütün Ruslar mı kötü olacak. Hata, yapanı bağlar tabi ki de. Neyse, şoförler hatanın tamamen okuldan kaynaklandığını iddia ediyorlar. Ortada bir yönetmelik var. Yönetmelik şoförlerin ve bu işi yapacak kişilerin görevlerinden de bahsediyor ama üzerine alan kim…

Okula gelince, tabi hata kendilerinde değil onlara göre de. Hem biz bu habere yaparak Elazığ’a kötülük yapmışız. Al işte, anlayamadığım bir psikoloji daha. Hata yapılan bir durumu yazmak neden İlimizin kötülüğüne olsun. Sen işletmesin diye, sen üç kuruş kazanacaksın diye bir çocuğun canına bile mal olabilecek bir hatayı yazmayalım mı yani? Peki, soruyorum o zaman; Neyi yazalım? Çıkıp, yanlış olanı söylemiyorlar, ‘bunu düzelteceğiz’ demiyor, tam aksine siz yanlış yapıyorsunuz diyorlar.

Bu arada, “Elazığ’a kötülük yapıyorsunuz” lafını daha önce başka haberlerimiz öncesi ve sonrasında da duymuştum. Bir haberi engellemenin en kolay yolu sanırsam Hemen İlimizin menfaatlerini ön plana alacaksın, ‘Elazığ’a zarar veriyorsunuz’ diyeceksin. Yani duyguları istismar etmek. Bütün gayesi İli bir adım da olsa daha ileriye taşımak olan bir gazetenin neden böyle bir amacı olsun? Ne çıkarımız olabilir? Önce bunları anlatın bence. Ancak şunu da söyleyeyim; insan hayatı mevzu bahis ise sadece işletme değil bütün İlin binlerce, milyonlarca lira zarar etmesini tercih ederim. Daha önce de bir yazımda belirtmiştim. Bu işletmelerin kendilerini anlatmak için yüzlerce mecrası var ve bunlar için de yeterli maddi güçleri bulunuyor. Peki, bunların yaptığı yanlışın hesabını vatandaş adına kim soracak? Tabi ki biz gazeteler. O yüzden yazıyoruz bunları.

Bunların yaptığı biraz da bana dokunmayan yılan meselesi. Bana kimse dokunmasın ama başka kime dokunurlarsa dokunsunlar. Bir sorumluluk üstlenme, bir hatayı sahiplenme yok. Hep ben yapmadım o yaptı mevzusu. Ancak şunu söyleyebilirim; burada olduğum sürece bu haberleri yapmaya devam edeceğiz.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet