Kübra Türkan

Kübra Türkan

SESSİZ ÇIĞLIK DUYULUR MU?

Kent Güncesi

Son günlerde yine iğrenç olayları işitir olduk ve bu olayları işitip gördükçe de yine kendimize özgü bir dünyamız olsun istedik. Sapıklık, sapkınlıkla bile ifade edilemeyecek çirkinliklere şahit olduk maalesef. Süt kokan bedenler nasıl olduysa kadın kokuyormuş...

Cinsel istismarcılar, diyerek bu iğrençliklere kalkışanları adlandırıyor olmak bile canımı acıtıyor. Bunlar ne bir sıfat ne de bir isim hak ediyor. Kelime israfında bulunduğumu hissediyorum.

Malumunuz olduğu üzere Adana’da yaşanan çocuk istismarı ülkemiz geneline yansıdı. Cinsel istismarcı için görülen ilk dava da istismarcı için 66 yıl hapis cezası istendi.  Bu iğrenç olayın ardından idam sesleri yükseldi. Ancak ne yazık ki İlimizde yüksek perdeden bir ses duyamadık.

Sadece Vefa- Der Kadın Kolları Genel Başkanı Zarife Dal öncülüğünde bir grup kadın ve çocuk bir araya gelerek idam istediklerini haykırdılar. Birde ELSAD Başkanı Av. Murat Erdoğan, adaletin sağlanması adına böylesi suçlarda idamın olması gerektiğini ifade eden yazılı bir basın açıklaması gönderdi. Ayrıca Büyük Birlik Partisi Elazığ İl Bakanı Alpay Gökçe ise, idamı konuşmadan önce; toplumu bu sapıklığa düşüren nedenleri konuşmamız gerektiğini aktararak konuyu başka bir açıdan da düşünmemiz gerektiğini aktardı.

Gökçe; madalyonun öteki yüzüne dikkat çekmekte kesinlikle haksız sayılmaz. Böylesi bir olayı tek bir açıdan değerlendirmenin bende sakıncalı olduğunu düşünenlerdenim.

Asla gizlenmemesi gereken böylesi bir konuda neden kentimiz genelinde sınırlı sayıda kişi ses çıkartır? Toplumun ahlaki çöküntü yaşamasına bu kadar mı alıştık yoksa?

Bundan dolayı mı bu denli vurdumduymaz tavırlar ortaya koyuyoruz?

Neden sessiz çığlık atıyoruz? 

Ve neden sesimizin duyulmasından bu denli endişeliyiz?

Yoksa kimsenin bizi duymasını istemiyor muyuz?

Sorular sorular ve bitmek bilmeyen cevaplar…

Küreselleşmenin ardından değer denen bir kavram bırakmadık. Her şeye kör, sağır ve de dilsiz kalmaya yeğledik.

Sınırlı sayıda da olsa idam çıkışları oldu olmasına ama bence de Gökçe’nin dediği gibi idamdan önce konuşmamız gerekenler var.  Gökçe’nin üzerinde durduğu konu başlığı toplumuzun ahlaki erozyonunu gözler önüne serdi.  Gökçe, nelere parmak basmıştı.  Yazımı bitirmeden Gökçe’nin,  bu söylemlerinden birkaç kesitte bulunayım istiyorum  “10 yaşında ki çocukların, 70 yaşında ki adamların dilinde cinsellik, hayatın hemen her anında ve ortamında cinsellik, iki kelimenin başında cinsellik üzerinden konuşulan, küfürler üretilen bir toplumda bu yaşanılanlar tesadüf değil. Cinsellikle yatılıp cinsellikle kalkıyoruz sonuç bu.” Toplumumuzun içinde bulunduğu korkunç durumu böyle özetlemiş…

Ahlaki erozyon devam ettiği sürece ne yazık ki bizler böylesi iğrençliklere şahit olmak istemiyor olsak da maalesef şahit olacağız. Cezalar insanlar için birer yaptırımdır. Sıfat veremediklerimiz için değil! Yani cezalar ne denli arttırılırsa artırılsın. Vicdanı olmayan mahlukat adına iş görmez benden söylemesi! Cezaların arttırılması sadece toplumun masum kısmının yüreğini soğutur.

Birde böylesi bir durumun ardından bile yüksek perdeden ses çıkarmayacaksak, biz oturup kendi vicdanlarımızı da bir kontrol etmeliyiz.

Nereye kadar sessiz çığlıkların gölgesinde yok olup gideceğiz!!!

Daha kaç süt kokan bedenin kadın kokmasını yaşamamız lazım?

 Nereye kadar bu susmalar. Soruyorum size topyekûn haykırmak için daha neyi bekliyoruz? 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet