Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

VİCDAN DEVRİMİNİ KİMLER YAPMALI?

 Geçen yıl ülke gündemimizde yoğun olarak işlenen Myanmar,  Burma ya da Birmanya haberleri rafa kalkmış durumda.  Bu Müslümanların, daha doğrusu kendisini savunmaya gücü olmayan bu insanların yaşadığı olaylar, zulümler bitmiş gibi birden yazılı ve görsel basının gündeminden düştü ve insanların düşünce ve eylem sahasından uzaklaştırıldı.

Peki, ne oldu? Myanmar’da barış mı sağlandı?  Zulmedenler hidayete mi erdi? Dünyanın iyilik havarisi rolüne soyunan sözde demokrat ve demokrasi kalesi görünümündeki ülkeler bu bölgelerde yaptığı çalışmalar ile açlığı, susuzluğu, göçü, vahşetleri, zulümleri, ölümleri, bitirdiler mi ki bizim de ülke gündemimizden düştü.

Maalesef üzülerek söylüyorum birçok sıkıntı devam etmekte.

Bu sıkıntılar ve benzeri sıkıntıların had safhada yaşandığı birçok ülke bölge ve coğrafyalar bulunmakta.  Bu sıkıntıların aktörleri ve kurbanları insanlar olduğuna göre:

 Şu suali sorabiliriz sesimizin ulaştığı yerlere;

Neler oluyor dünyada?

Neler oluyor şu hayatta?

Ülkemiz şu an en uzun sınır komşusu olan Suriye de ki ülkemize yönelik tehdit ve sıkıntı oluşturacak terör örgütleri ile olan mücadeleye odaklanmış iken geçen hafta katıldığı bir konferansta Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan üstüne düşünülecek zihin yorulacak şu beyanatı veriyordu.

 “İnsanlığı düştüğü yerden kaldıracak bir vicdan devrimi yapmak durumundayız.”

Neresinden bakarsak bakalım bu beyanatın haklılık gerekçeleri aşikârdır. Maalesef insanlığın tarihine bakarsak bu gün yaşanılanlar tarihi süreçte hep yaşanmıştır dünya üstünde. Bazı dönemler fetret dönemleri olsa da tarihin her sürecinde mazlumların çığlıkları ne kadar yüksek çıksa hep toplumları yönetenler tarafından duyulmamıştır.

Orta çağ Avrupa’sında, cahiliye döneminin Ortadoğu ve Arap yarım adasında kadına uygulanan, reva görülen davranışlar, Afrika da sömürge devletlerinin o bölge insanına uyguladığı şiddet, köleleştirme politikaları,  yer altı ve yer üstü kaynaklarının sömürülmesi.  Amerika kıtasının keşfinden sonra orada ki yerlilere yapılan insanlık dışı eylemler ve tarihi süreçte yaşanan savaşlar bu savaşların sebep olduğu olaylar, insanların hayatlarını yurtlarını yitirmesi, dini, dili ve inanışlarını yaşayamaması bilakis özgürlüklerini yitirmesi vicdanları derinden yaralamaya yeterli emareler ve muameleler olmuştur.

Emine hanımın beyanatından yola çıkarsak şu suallere cevap aramak durumu ortaya çıkıyor.

 Bu devrimi kim yapacak?

Bu devrim yapmak kimlerin vazifesidir? İşine geldiği gibi gündemi belirleyenlerin vazifesi midir?

 Vicdan devrimini yapmak dünyayı yöneten liderlerin yüreklerinde ölmüş olan vicdanları tekrar diriltecek mi?

Vicdan devrimi dünyanın birçok bölgesinde dengeleri değiştirmeye zemin hazırlayacaktır. Kimileri tahtından, kimileri servetinden, kimileri etiketlerinden ve birçok değerlerinden mahrum olacaktır yâda elindekileri kaybetmekle karşı karşıya kalacaktır.

 Bu devrimi yapmak için nasıl bir vicdana sahip olmak gerekir. Kimi toplumların doğal karşıladığı kimi toplumların ret ettiği davranışlar, töreler, ananeler var iken hangi toplumun vicdanına göre devrim yapılmalıdır. 

 Süper güç denilen devletlerin silah ticaretinde, uyuşturucu ticaretinde, ilaç ticaretinde, insan kaçakçılığın, insanların çalışma şartlarında, ekonomik kazanımlarında tutundukları tavırlar, sergiledikleri riyakârlıklar, samimiyetsizlikler ve daha da ötesi kendi çıkarları uğruna dünyanın ekolojik dengesini bozma ve bu bozulmanın yarattığı sıkıntıların insanlara afetler olarak verdiği zararlar ortada iken nasıl bir devrim düşlemeliyiz.

 Tarih boyunca devam eden dinler arası savaşlar, bu savaşların vesile olduğu düşmanlıklar, bu savaşların insanların ruhsan dünyasında yarattığı çöküntüler, bu savaşların yarattığı göçler duracak mı vicdan devrimi yaptıktan sonra?

 İnsanlığın mutlaka bir vicdan devrimine ivedilikle ihtiyacı olduğu benim kriter ve düşüncelerime göre de elzem olarak vardır.

Bu devrimi tavuk kümesine bekçi yapılan tilkilerin yapmasından ziyade gerçekten insanlığın dertleri ile hemhal olan yüreklerin üstlenmesi daha samimi ve düşünmeye değer bulunacaktır.

 Bu beyanatı veren bir anne yüreğidir. Bu düşünce ve beyanatı için Emine Hanıma teşekkür ediyor düşlediği dünya ve insanlık için muvaffakiyetler diliyorum. Bu düşünce ve beyanatın sahiplenilmesi devrim yapılmasa da bu uğurda emekler sarf edilmesi bizlerin üstüne vazifedir. İnsanların vicdanları hür bir şekilde yaşayıp yaşattığı bir dünya diliyor okurlarımı saygı ile selamlıyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet