Uğur İNCİOĞLU

Uğur İNCİOĞLU

DOĞUDAKİ SİZ, BATIDAKİ BİZ OLMUŞ

Balıkesirspor Baltok ile başlayıp, Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü'yle bitecek olan maratonun ilk müsabakasına çıkmıştı Tetiş Yapı Elazığspor. 22 güne sığacak olan 6 maçlık yoğun trafiğe iyi başlamak, moral açısından da oldukça önemliydi. Ekonomik sıkıntılarla boğuşmak zorunda olan yönetimin Balıkesir deplasmanına gelememeleri, sıkıntının boyutunu gözler önüne seriyor aslında. Her ne kadar bunu futbolcuya yansıtmamaya çalışsalar da futbolcu bir şekilde bundan etkileniyor. Buna rağmen maddi sıkıntıyı soyunma odasında bırakan Tetiş Yapı Elazığsporlu futbolcular, elinden gelen mücadeleyi, terinin son damlasına kadar sahada veriyorlar.
Hüseyin Kalpar geldiği günden beridir hep eleştiri konusu oldu ama onun da kendine göre savunması vardı. Çünkü eldeki kadro eksikti. Bir çok mevkiinin alternatifi olmadığı gibi, bazı mevkilerde direk oyuncu bile yoktu veya yetersizdi. Bu nedenle Hüseyin Kalpar’ı, transferler yapıldıktan sonraki performansına göre değerlendirmek, daha doğru olacak kanaatindeyim. Yani başlangıç noktasını Ankaragücü ile deplasmanda oynadığımız müsabaka olarak ele alıp, değerlendirmemi ona göre yapıyorum. Bu bağlamda Balıkesirspor Baltok maçına kadar iki müsabaka oynayıp, bu müsabakaların içeride olanını üç puan ile dışarıda olanını bir puan ile kapattı Tetiş Yapı Elazığspor. Kâğıt üzerinde başarılıyız ancak biz aldığımız puanlardan çok ortaya koyduğumuz futbol açısından geleceğe ümitle bakıyoruz. Zira hem Ankaragücü hem Denizli karşılaşmalarında zaman zaman ortaya koyduğumuz pozitif futbol, bizi böyle düşünmeye itiyor.
Teknik direktörler başarılı olmuş takımları genelde, eğer sakatlık veya cezalı olma durumu yoksa bozmazlar. Bazen bireysel performanslar, başarılı olmuş takımların
da bozulmasına sebep olur.
Balıkesirspor Baltok müsabakasının esame listesi elimize geçtiğinde, Denizlispor karşılaşmasına göre sadece bir oyuncunun değiştiğini gördük. Gerçek mevkiisi olmadığı halde, sol kanatta oynatılan Hora kulübeye çekilmiş, bu mevkiinin gerçek oyuncusu olan Halil İbrahim sahaya sürülmüştü. Kaleci Soner’in sakatlığı nedeniyle Ahmet Sabri, yine fileyi korumakla görevliydi. Savunmada Orhan Şam, Canberk, Murat Akça ve Sezgin dörtlüsü yine bozulmamıştı. Son üç sezondur Mehmet Yiğit’i görmeye alışkın taraftarlar şaşırıyordu ama Hüseyin Kalpar bu konuda ısrarcı. Orta sahada Kadir'den vazgeçen Hüseyin hoca, Alpaslan’ı Elmar ile birlikte iki haftadır tercih ediyor. İyi de ediyor. Forvet hattının sağında Tom, ortasında Tatos, solunda ise Halil İbrahim tercih edildi. Santrafor ise yine Diarra oldu.
Müsabakanın başlangıç düdüğüyle birlikte oyunun hakimiyetini ele alan Elazığspor, daha üçüncü dakikada öne geçebilirdi. Tom’un ortasında Diarra topa dokunabilse, ağlara gönderebilirdi. Ancak dokunmayınca, kaleci topu kornere çeldi. İlk 15 dakikada ki üstünlük ne yazık ki üretkenliğe dönüşemedi. Daha sonra oyunun kontrolünü eline alan Balıkesir Baltok gol pozisyonlarına da girmeye başladı. Furkan Çil, Otoo ve Abdulkadir ile gole yaklaştı ancak golle buluşamadı. Balıkesirspor Baltok'un girmiş olduğu pozisyonlar Elazığspor’un girdiği kadar net değildi. Zira, müsabakanın başında yakaladığı pozisyonunun bir benzerini tekrar yakalayan Diarra, bu defa dokundu ama kaleci gole müsaade etmedi.
İkinci yarıya başladığı on birle başlayan Teftiş Yapı Elazığspor, daha ilk dakikalarda golü ağlarında gördü. Kullanılan serbest vuruşta Abdülkadir öyle bir noktaya vurdu ki kafayı, Ahmet Sabri’nin yapabileceği hiçbir şey yoktu. Golün hemen ardından Tom’un bir şut denemesi dışında her iki takımda, hiçbir şey yapmadı. Balıkesirspor Baltok skoru korumak için hücum düşünmezken, Elazığspor, hücumu düşündü ancak başarılı olamadı. Skoru değiştirmek için gol bulmakta zorunda olan Elazığspor, ilk hamlesini Halil İbrahim ile Mertan arasında yaptı. Halil İbrahim sonradan girdiği müsabakalarda takımına çok katkı sağlamıştı. Ancak on birde başladığı bu müsabakada çok verimli olamadığı İçin, yerini Mertan’a bırakmak zorunda kaldı. Bu değişiklik de çözüm olmayınca bu defa Tatos’un yerine Hora oyuna dâhil oldu. Sezon başında takımına çok faydalı olan Tatos ne yazık ki sakatlık dönüşü sonrasında aynı verimliliği sağlayamadı. Bu müsabakada faydalı olamayan Tatos yerini Hora'ya bıraktı. Bu hamle golü de beraberinde getirdi. Hora Diarra'dan aldığı topu kaleye gönderdi. Kaleci Vukoviç’in çeldiği top Diarra’nın önüne düştü, Diarra bu ikramı geri çevirmeyerek skora eşitlik getirdi. Golü bulduktan sonra bir hamle daha yapan Hüseyin hoca, golcü Diarra'yı oyundan alıp, orta sahayı güçlendirmek için Muhammet İldiz’i oyuna dahil etti. Bu da skoru koruma adına uygun bir hamleydi bence. Skoru koruma adına yapılan değişiklik neredeyse skor’u değiştiriyordu. Muhammed ceza alanı içerisinde Oğuzhan tarafında düşürülüp penaltı kararı verildiğinde dakikalar 88'i gösteriyordu. Daha önce de tartışılan Penaltıyı kim atmalı tartışmasını alevlendiren vuruşu, Tom yaptı. Gol olmayan vuruş, 2 puanı Balıkesir’in çimlerinde bıraktı.

Penaltı kaçar. Dünya yıldızları da penaltı kaçırıyor. Buna eleştiri getirmek doğru olmaz. Ancak Tom ve Tatos’un son haftalardaki performans düşüşüne eleştiri getirmek doğru olacaktır. Tatos ve Tom’un her zaman oynaması gerektiğine inanan birisi olarak şimdi de bu iki oyuncunun gerekirse dinlendirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. İlk defa oynayan Muhammed İldiz, fazla kilolarını atarsa çok faydalı olacaktır.

Deplasmandan iki puanla dönerken hafızalarda kalan, Balıksesirspor taraftarlarının ev sahipliği oldu. Karşılaşma öncesi İzmir ve İstanbul'dan gelen Elazığspor taraftarları ile kahvaltıda bir araya gelen Balıkesir taraftarları, örnek bir ev sahipliği yaptılar. Hatta birliktelik esnasında Elazığspor marşı çalarak dostluğu taçlandırdılar. Atatürk Stadyumu tribünlerinde yer alan “ELAZIĞSPOR DOĞUDAKİ BİZ, BALIKESİRSPOR BATIDAKİ SİZ” pankartı, bu dostluğu özetliyordu. Balıkesir taraftarları Fethi Sekin’i de unutulmadı. Hatta biraz abartıp Malatya'ya göndermede bile bulundular. Sözün özü, Balıkesirlilerin dediği gibi Balıkesir Batıdaki biz, Elazığ Doğudaki siz olmuş.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet