Ö.Alpaslan ARİTE

Ö.Alpaslan ARİTE

RİSKLERİ NASIL YÖNETEBİLİRİZ?

YMM Ö.Alpaslan ARİTE

             Risksiz bir gelecek hayal etmek gerçeklere gözünü kapamak demektir. Hayatın çeşitliliği oldukça riskler olacaktır. Bazen güneş açacak bazen kar yağacak; bazen ürettiğimiz mallara rağbet olacak bazen en sürümlü mallar elimizde patlayacak; bazen aklımıza gelmeyen bir iş kazası olacak bazen rakibimiz şaşırtıcı bir halde kaybolacak vs.

            İşletmenizin, kurumunuzun sizin için arz ettiği ehemmiyet ölçüsünde riskiniz var demektir. ‘Bu kurum batarsa batsın yenisini kurarız’ diyorsanız; etkin yönetime, risk yönetimine, kontrol faaliyetlerine ihtiyacınız yok demektir.

Peki, riskler var diye kabuğumuza çekilmek dış dünyadan soyutlanmak, girişimde bulunmamak, kısaca dükkanı kapatmak mı gerekir?

Tabi ki hayır, insanın üstün vasıflarından bir tanesi geleceği planlayabilmesi, önemliyi önemsizden ayırt edebilme kabiliyetidir.

Riskleri gördü isek ikinci merhale, onları değerlemeliyiz. Yani her bir riskin bizim için değerini, kıymetini belirlemeliyiz. Yarın yağmur yağma ihtimali var ile yarın sel oluşma ihtimali var riskleri aynı kıymette değildir. Ya da meteoroloji yarın yağmur yağacak dedi bilgisi ile romatizmam azdı yağmur yağabilir riskleri aynı ihtimal gücüne sahip değildir.

Risklerin bizim için değeri vuku bulma ihtimalleri ile ve vuku bulduğunda neleri değiştirebilecekleri ile belirlenir.

Muhtemel olay ya da durum, makul bir kritiğe tabi tutulduğunda yüzde kaç gerçekleşme ihtimali vardır? “Dikkat ayı çıkabilür, daş düşebilür” levhası Kastamonu’nun kıvrımlı dağ yollarında % 75 gerçekleşme ihtimali taşırken aynı levhayı Elazığ-Malatya yolunda görsek bu oranı %5 ile değerleyebiliriz.

Peki aynı levha,  1.0 sıfır motor hacimli sedan bir otomobil için taşıdığı değeri, 4.2 motor hacimli bir tır için aynı etkiye sahiptir denilebilir mi? Gerçekleştiğinde (misal ayı çıktığında) bize (işletmemize, kurumuza) ne kadar zarar verebilir? Dış politik gelişmeler dövizi fiyatını ikiye katlarsa bizim Erdal bakkal, bir küçük dudak büküşüyle olayı geçiştirir ama tüm girdileri peşin döviz ödemeli, satışları yerel para vadeli olan sanayici için bu olay yıkım demektir.

Şimdi değerini, kıymetini bildiğimiz risklere karşı ne yapabilirizi konuşalım.

Risk, “ayı çıkabilir” ise a) o yola hiç girmem, b) elime bir av tüfeği alırım, c) elime bir tam otomatik tüfek alırım, d) yanıma bazuka taşıyan iki koruma alırım, e) yanıma bir kavanoz bal alırım, f) arabayı değiştiririm,  g) böyle levhaları ciddiye almam, h) hemen hayat sigortası ve kasko yaptırırım, e) levhayı kim asmış diye araştırırım vs. yüzlerce tepki üretebiliriz. Bu tepkilerin, çözümlerin her biri bizi farklı bir maliyetle karşı karşıya getirir.

Riske karşı tepkimizi öncelikle riskin değerine göre tespit ederiz. Yüksek değere sahip bir risk için yüksek maliyete katlanabiliriz. Düşük değerli risk için katlanacağımız risk maliyetsiz ya da düşük maliyetli olmalıdır.

Riske karşı tepkilerimiz, yani riski nasıl yöneteceğimizi kabaca üç başlıkta ele alabiliriz. Riski kabullenir ve gerçekleştiğinde işletmemizi korumak için neler yapabileceğimize dair plan yaparız. Riski henüz gerçekleşmeden kontrol altına alabiliriz. Ya da riski kabullenilemez ve kontrol edilemez buluyor isek, işletmemizin, kurumumuzun iştigal alanını, yerini, büyüklüğünü yani mevcudiyetini tartışırız.

Kabullenilen risk, düşük vuku bulma ihtimali ve/veya düşük etkiye sahip olan muhtemel durumlardır. Ofise yıldırım düşmesi ihtimali, ya da 100 personele sahip bir işletmede işçilerden birinin sabah işe geç kalması riskini örnek olarak bu grupta görebiliriz.

Kontrol edilebilir riskler en kalabalık risk grubudur. Bu türden risklere karşı alacağımız tedbirler en önemli risk yönetim faaliyetleridir. İşletmenin amaç ve stratejisini ortaya koymaktan siyasi konjonktürü takip etmeye; personeli eğitmekten varlıkları sigortalamaya; kamu otoritesi ile tanışık olmaktan ürün kalite kontrol prosedürlerine kadar bir dizi faaliyeti risk değeri/tedbirin maliyeti ekseninde makul bir hatta sürdürmeliyiz.

Yapmamız gereken en önemli şey ise “riskleri görmezden gelmek” olmalıdır.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet