Ayşe KESKİN

Ayşe KESKİN

ZEHİRLİ DÜŞÜNCELER

Ayşe Keskin

Sosyolog/Aile Danışmanı

Yaratılmış olan varlıklar içerisinde insan tanımlanırken; düşünebilen, akledebilen, mukayese ve muhakeme yeteneği olan yaratılmış en üstün varlık olarak çıkar karşımıza. Rabbimizin bizlere gönderdiği ve her bir ayet-i kerimesi ile bizlere dünya ve ahret hayatını anlattığı;  yol göstericimiz olan mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim'de Rabbimizin daha çok "Siz hiç düşünmez misiniz, akletmez misiniz? " nidasıyla sesleniyor olması, evvela olaylar hadiseler üzerine zaman ayırıp düşünüyor olmamızın sonrasında da düşüncelerimizin şemailinin bizler için taşıdığı ehemmiyeti anlamış oluyoruz. Düşüncelerimizi, faydalı ve faydasız düşünceler ya da olumlu ve olumsuz düşünceler olarak ikiye ayırıp; bu iki türün arasındaki farkın önemini kavramada bizlere yardımcı olabileceği kanaatindeyim. Düşünceler ile ilgili söylenmiş birkaç söze kulak verince de bu durumu daha pekiştirmiş olacağız.  Bunlardan ilki; "Düşüncelerinize dikkat edin, sözleriniz olurlar. Sözlerinize dikkat edin, davranışlarınız olurlar. Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınız olurlar. Alışkanlıklarınıza dikkat edin, kaderiniz olurlar." (Mahatma Gandi)

İkincisi ise; " Sen düşünceden ibaretsin, gül düşünür gülistan olursun diken düşünür dikenlik olursun" ( Mevlana)

 Gandi ve Mevlana'nın bu sözleri olumlu ve olumsuz düşüncelerin bedenimizi, ruhumuzu hatta hayatımızı nasıl da tesiri altına alabileceğini, kuşatabileceğini; yaşantımızın ta kendisi olup, hayatımızın şekillenmesinde büyük bir güce sahip olduğunu anlayabiliyoruz. Halet-i ruhiyemizin ilk kıvılcımının, nasıl düşündüğümüzle yakından ilgili olduğunu anlamak içten bile değil.

 Nasıl mı? Detaylandıralım biraz daha ve hep birlikte görelim yeniden.

İyi olanından, faydalı olanından yani olumlu düşünceden başlayalım evvela. Olumlu bakış açısına sahip olan insanlar hayatlarından memnun, yaratılmış tüm canlılara karşı sevgi muhabbet ve büyük iştiyak besleyen kimseler halindedirler. Onların hayatlarında olumsuzluk ya da ters giden bir şeyler yok mudur ki? Elbette ki vardır. Fakat onlar Mevlana misali "hayatlarının alt üst olduğu durumlara karşı belki de hayatın altının üstünden daha iyi olduğu düşüncesiyle dolmuşlardır. Yaşanan her tatlı ya da tatsız görünen olayların ardındaki güzel yönlere, varacağı hayra odaklamışlardır. Onlar yüreklerinde koskocaman sevgi pınarları taşırlar. Dağa, taşa; güneşe, aya; kurda kuşa; yaza kışa muhabbet besler hastalıktan sağlığa; darlıktan zenginliğe; karanlıktan aydınlığa kavuşacaklarına inanır; sabırla o güne odaklanır, beklenen o aydınlığa kavuşunca yapacaklarının planları ve hayalleriyle meşgul ederler zihinlerini. Kısacası güzel düşünenler güzel bakıp; hayatlarından lezzet alırlar.

Peki ya kötü, faydasız yani olumsuz düşünceler... İşte Mevlana'nın dikene benzettiği düşünceye sahip olanlar, yaşam alanlarını dikenliğe çevirmiş, hayatlarından lezzet alamaz hale gelmişlerdir. Onlar zihinlerini saran o karanlık düşüncelerinin etkisiyle, kara gözlüklerle bakarlar hayata ve sahip oldukları her ne varsa bir türlü memnun olmazlar, olamazlar da.

 İş, aile arkadaşlık ilişkilerinde mutsuz, huzura erememiş kimselerdir onlar. Yüzlerinde hep bir somurtkan ifade, psişik bir ruh hali ile heba ederler hayatlarını. Polyanna'nın aksine bardağın hep boş tarafına bakanlardır. Sürekli karanlık düşünceler onları sarmış, zihinleri  zehirlemiştir. Zehrin etkisi tüm bedenlerini kuşatmış hiçbir varlığa ya da olaya iyi tarafından bakamaz, ondaki güzelliği göremez olmuşlardır. Ve bu durum "Banyan" ağacının kökleri gibi hayatlarının her bir zerresini de kuşatmıştır. Banyan ağacı, Hindistan bölgesinde yetişen kökleri yukarıdan aşağıya doğru büyüyen bir incir ağacı türüdür. Kökleri büyüdükçe kalınlaşır ve gövdeden kolay kolay ayırt edilemez hale gelir. Tıpkı Banyan ağacının kökleri gibi olumsuz düşüncelerin zehri bu insanların, tüm hayatlarına kök salmıştır.  Olumsuz düşüncelerle daha da ağırlaştırmışlardır yüklerini... Bu insanlar geliştirdikleri düşünce yapıları ile kendilerini yavaş yavaş felakete sürüklediklerinin de farkında değillerdir.

Kıymetli okurlarımız gelin faydalı bir tercih yapalım. Hayatımızın geri kalanını bugünden itibaren zehirli düşüncelerden kurtaralım. Bizleri adım adım felakete sürükleyecek olan bu zehirli düşünce yapısının panzehiri olan "olumlu düşünce" yapısını geliştirelim. Eğer düşüncelerimiz halis olur güzelleşirse, söylemlerimiz, davranışlarımız, eylemlerimiz, niyetlerimiz ve kaderimiz güzelleşir. Olumlu düşüncenin ilk cemresini düşürelim zihinlerimize... Sonrası mı? Domino taşları gibi peşi sıra gelecek inanın bana... Baki muhabbetlerimle...

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet