Sami ÖZER

Sami ÖZER

Bitimsiz yollar ve ilk VEDA

Hoşça kal güzel bir cümledir. Veda ise çirkin. Yazının başlığında gördüğünüz kelimenin muhatabı benim. Doğruyu söylemek gerekirse, vedaların hiç sevildiğine şahitlik edemedim. Ama yine de kötü bir kelime olarak heybeme koymayacağım.  Çünkü her veda bir başka kapı demektir. Fırat gazetesinde 15 aydır çalışıyorum. Şayet zamanın bir bölümünü başa sarma veya silme gücümüz olsaydı, buraya hem gelişim hem de gidişim dahil, yaşadığım zorlukların tek bir karesini bile silmek istemezdim.  Fırat gazetesini birkaç cümle ile anlatmak gerekirse;  olabildiğince sıcak ve mütevazı bir ortam. Patronların patron olmaktan çok arkadaş olduğu, fikirlere saygı duyulduğu, metinlere müdahale edilmediği ve kendini ifade etme özgürlüğüne sahip bir yer. Yani bir iş yerinden çok bir aile ortamı. Bugün Fırat maceramın son günü.  Bölüm sonu ya da sezon finali de diyebiliriz.  Köşe yazılarıma başlarken,  bitimsiz yollardan bahsetmiştim.  İlk köşe yazımdan kısa bir süre sonra yeni bir yol ayrımına vardım. Köşe yazarlığım çok kısa sürmüş olsa da yazılarımı okuyup,  beni arayan, düşüncelerini dile getiren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü de;  bu süre zarfında yönetim katından (yani ikinci ailemden) hiçbir müdahaleyle karşılaşmadığım için onlara etmeliyim.  Şu anki yol ayrımında askerlik var. Size veda etmek yerine Hoşça kalın diyorum. Son günü vedayla kapatmak doğru değil.

“UMUT ETMEK KÖTÜLÜKLERİN EN KÖTÜSÜDÜR” DİYOR FİLOZOF! YA BEN

Anlatılacak çok hikâye var. Ama zamanımız yok.  Zaman satın alınamaz ve verilemez. Hayatımızı verdiğimiz kararlar belirler. Kararlar en değerli şeyimizi alır. Yani zamanımızı! “Zamanımızı kime verdiğimize dikkat edelim” diyerek gitmeden birkaç söz daha bırakmak istiyorum ardımda. İnsan ne ile yaşar der, Tolstoy! Umut diyeceğim. Ama Nietzsche devreye giriyor. Umut kötülüklerin en kötüsüdür. Çünkü işkenceyi uzatır der.  Yani Nietzsche ben kendime yetebilirim diyor. Yani umutsuz da insan yaşar diyor. Yani ben kimseye bağlı- bağımlı değilim diyor. Başta bu felsefeye katılmıyor değildim. Ama artık katılmıyorum. İnsan hiç kendi kendine yetebilir mi? İnsan bir başkası olmadan hayatını ne kadar anlamlandırabilir. Ya da ne kadar sevebilir kendisini. Vermeden almak olur mu?  Çağımız narsistik çağı. Egoların şişmekten patladığı ve patlatıldığı bir çağ. Kendimizi kaybettiğimiz çağ bu çağ. Kendimize bir dost edinmeliyiz. Bize gerçekleri haykıracak, bize bizi verecek biri lazım.

AŞK VE ISTIRABIN AYAK SESLERİ

İrlandacada “sevgilim” yerine söylenen sözcük (mochuislemochroi) kısaca kalbimin nabzı anlamına geliyor.   Söz konusu nabız devreye girince o ince ince kalbi sızlatan duygudan söz etmemek olmaz. Aşk, bizlere ne hikâyeler, ne romanlar, ne destanlar kazandırdı. Aşka düşenler deli, aşkı yazanlar para ve söz sahibi oldu. Herkese bir şeyler yaptırdığı ortada aşkın. Peki, ne olursa olsun aşka düşüldüğü için kim suçlu ilan edildi.  Kim aşka düştü diye yargıçlar katında mahkemelik oldu, cezalar yedi. Ben duymadım şahit olmadım. Aşkı yazacak ya da anlatacak değilim. Bugün 14 Şubat! Dünyanın, Sevgililer Günü olarak kutladığı gün. Ama herkesleşme diyorum. Aşık ol. Ama herkes gibi aşık olma.  Yığınlara katılma. Sürü içinde sürü gibi yaşama. Ömrünü insanların, toplumların sana dayattığı şekilde yaşama. Kaybolma sürünün içinde.  Toplumun içinde yaşamak kaçınılmaz. Yani sürünün içinde yaşamaktan kaçamazsın. Ama sürü gibi yaşamaktan kaçınmak senin ellerinde.  Aşk doktoru izlenilesi bir filmdir. Aşkınızla izleyin.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet