Mehmet Şükrü BAŞ

Mehmet Şükrü BAŞ

mehmet_sukru_bas@mynet.com

HIYARIN FAYDALARI 

HASBİHÂL                                                    MEHMET ŞÜKRÜ BAŞ

mehmet_sukru_bas@mynet.com

Değerli okurlarım geçen hafta 25.11 fiyat artışıyla ocak ayının zam şampiyonu olan HIYAR başlığını taşıyan bir yazı kaleme almıştım. Bu yazı üzerine İstanbul’dan değerli bir okurum e-postama hıyarın faydalarını belirleyen uzunca bir yazı göndermiş. Kendisine teşekkür ediyor ve gönderdiği yazıyı lüzumuna binaen aynen yayınlıyorum.

İşte o yazı;

HIYAR

Efendim biz bu güne kadar hıyarı gereği gibi tanıyamamış bu çok kıymetli yiyecek için yanlış intibalara kapılmışız. Meğerse nelere kadir değilmiş ki bu hıyar?..

Hıyarın nelere kadir olduğu, hangi dertlere çare olduğu “The New York Times" gazetesinde bile yer almış. Bakalım neymiş bu olağan üstü hıyar?....

                                        *** 

1. Hıyar, günlük ihtiyacınız olan birçok vitamini içerir. Tek bir hıyarda Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Folik Asit, Vitamin C, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Potasyum ve Çinko ihtiva eder.

                                          *

2.Öğleden sonra yorgunluk mu hissettiniz? Kahveyi, çayı, soğuk içecekleri bir taraf bırakın ve bir hıyar yiyin. Hıyar iyi bir B vitaminler ve Karbonhidratlar kaynağıdır ve yediğinizde saatler sürecek yorgunluğunuzu kısa bir sürede ortadan kaldırır.

                                          *

3.Banyo veya duştan sonra aynanızın buğulanmasından şikâyetçi misiniz? Bir hıyar dilimini alıp aynayı ovun. Hem buğulanma yok olacak hem de pırıldayan bir aynaya ve nefis bir kokuya sahip olacaksınız.

                                          *

4. "Akşamdan kalma" sorununuzdan veya kötü bir baş ağrısından kurtulmak ister misiniz? Yatağa girmeden önce birkaç dilim hıyar yiyin ve ertesi sabah dipdiri, baş ağrısız kalkın. Hıyar, vücudun kaybetmiş olduğu gerekli besinleri takviye edici yeterli miktarda şeker, B vitaminleri ve elektrolitleri ihtiva ettiği için yediğiniz birkaç dilim sorunlarınızı hemen yok eder.

                                          *

5. Evinizde ayakkabı boyanız mı kalmadı? Taze kesilmiş bir hıyar ile ayakkabınızı ovalayın. İçerdiği kimyasallar ayakkabınıza hem harika görünen bir parlaklık verir hem de deriyi su geçirmez hale getirir.

                                          *

6. Evinizde bir kapı, pencere ya da benzer bir şey gıcırtı mı yapıyor? Bir dilim hıyarı alıp gıcırtı yapan yerlere sürtün (tabii sürtünme yapan yerlere, menteşenin dışına değil!) gıcırtı gidecektir. Vs… Vs…

 

***  

Daha pek çok maddeler halinde yararları belirtilmiş hıyarın.  Şimdi biz bunları okuduktan sonra hıyara çok daha farklı gözle bakmak zorundayız. Bununla birlikte bazı salaklara “Hıyar” dediğimiz için bu yararlı yiyeceğe iftira attığımızdan ötürü hıyardan özür dilemeliyiz. Bu itibarla bundan böyle bu kadar mucizevi yetenekleri olan hıyarı önümüze gelene yakıştırmamalıyız. Hiç hıyarda bu kadar yetenek olur mu?

Hıyar dediğimiz şey bu kadar yararlı olabilir mi?

Hangi hıyar insanın yorgunluğunu alır, baş ağrısını giderir var mı öyle bir hıyar?

                                         ***

Gerçi bizde hıyardan bol ne var. Yolda yürürken sinkaflı kelimelerle konuşan, kadınlarımıza, kızlarımıza laf atan, yerlere tüküren hıyarlar mı ararsınız, hala dünyayı öküzün boynuzları arasında gören örümcek kafalı hıyarlar mı ararsınız ne ararsanız var. İşte bu hıyarları da göz ardı etmemek gerek. İki ayaklı hıyarlarla bu mucizevî hıyarı biri birine karıştırmamak, her önümüze gelene “Hıyar” diyerek bu değerli besin maddesinin değerini ayaklar altına almamak gerekir diye düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet